Kujawsko – pomorskie: Izbica Kujawska
REKLAMA
REKLAMA
Bogactwo Jezior
REKLAMA
Izbica Kujawska znana jest z licznych jezior usytuowanych na jej terenie. Do najbardziej znanych zaliczamy : jezioro Długie i Modzerowskie. Są one usytuowane na wysokości 103 m n.p.m. Powierzchnia jezior wynosi 231,7 ha, długość 5,4 km natomiast szerokość 100-600m. Średnia głębokość tych naturalnych akwenów to ok. 5 m.
Zobacz również: Góry Świętokrzyskie: Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy
Jeżeli przejedziemy odległość 2-3 km od wspomnianych jezior, wzdłuż drogi Włocławek – Koło, natrafimy na Jezioro Brdowskie. Jego dogodne położenie sprawia, że jezioro jest często odwiedzane przez turystów i rdzenną ludność. Warto zatrzymywać eksplorować województwo Kujawsko – Pomorskie, bowiem wyróżnia je duża ilość jezior i lasów.
Historia
REKLAMA
Historycy przypuszczają, iż nazwa Izbica pochodzi od głównej izby budynku, znajdującej się na jednym z pagórków miasta. W XIV wieku wymienia się nazwę "Izdbica", ale już od końca XV w. powszechnie używana jest nazwa, którą operujemy do dzisiaj.
XV i XVI wiek był bardzo pomyślnym okresem dla Izbicy. Ten okres można uznać za początek rozwoju przemysłowego miasta. Dwa stulecia później miasto uległo pożarowi. W 1754 roku August III uzyskał przywilej lokacyjny dla Nowej Izbicy.
Zobacz również: Rowerem po Polsce: Warownie Jurajskie
REKLAMA
REKLAMA