REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podróże po Europie - Francja

Kajetan Puszek
francja satelita
francja satelita

REKLAMA

REKLAMA

Piękno Paryża, urok Nicei czy też niepowtarzalność Bordeaux – to atrybuty Francji. Bogactwo i złożoność tego europejskiego kraju daje wiele możliwości podróżowania samochodem po tej części Europy.

Przepisy drogowe

REKLAMA

  • Francuskie prawo wymaga od kierowców posiadania zabezpieczenia antywłamaniowego, zewnętrznego lusterka wstecznego, bieżnika opon o min. grubości 1,6 mm.
  • Ponadto w wyposażeniu musimy posiadać zestaw żarówek zapasowych oraz kamizelki odblaskowej. Obowiązkowe jest posiadanie dobrze zaopatrzonej apteczki.
  • W przypadku trudnych warunków pogodowych podczas zimy używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 11 listopada do końca marca.
  • W tym przypadku możemy max. poruszać się naszym pojazdem z prędkością 90 km/h. Warto wówczas zasygnalizować posiadanie tychże opon plakietką umieszczoną z tyłu pojazdu.
  • Używanie łańcuchów przeciwślizgowych jest obowiązkowe w sytuacji gdy widoczne są znaki nakazu ich używania.
  • We Francji istnieje permanentny nakaz jazdy na światłach przez cały rok.
  • Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych. Dozwolone wymiary pojazdu to : 2,55 m szerokości, 12 metrów długości.
  • W przypadku wysokości nie ma żadnych ograniczeń.
    We Francji zabronione jest posiadanie w samochodach urządzeń antyradarowych.
  • Dzieci od 9 miesiąca życia do max. 4 lat muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
  • Jeżeli w samochodzie zainstalowane są poduszki powietrzne to dzieci nie mogą być sadzane w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Dzieci poniżej 10 lat nie mogą jeździć na przednim siedzeniu.
  • W terenie zabudowanym max. możemy poruszać się pojazdem 50 km/h, 90 km/h na drogach ekspresowych, 110 km/h na autostradach a 100 km/h na drogach ekspresowych.
  • Specjalne przepisy natomiast obowiązują na terytorium Andory – w terenie zabudowanym możemy jechać tylko 40 km/h a w niezabudowanym – 70 km/h.

Parkingi

We Francji funkcjonują strefy ograniczonego parkowania, na których możemy zaparkować nasz pojazd płacąc za ta usługę kupnem tzw. dyskietki – jest to rodzaj karty do parkometru, którą można zakupić w biurach turystyki, sklepach czy komisariatach.

Zobacz również: Miniaturowy Londyn – czyli podróż samochodem na Gibraltar.

Zobacz również: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Parkowanie wolne od zakupu dyskietki ma miejsce tylko podczas pory obiadowej – czyli od 11:30 – 14:30 i obowiązuje w godzinach od 9-19.
  • W niedziele i święta kierowcy nie muszą korzystać z dyskietek. Oznakowania tj. żółte ciągłe linie oznaczają zakaz zatrzymania się i parkowania, linia żółta przerywana – zakaz parkowania a tzw. czerwone osie informują o zakazie parkowania w Paryżu.
  • Owe osie znajdują się w różnych częściach miasta. Jedna z nich to oś wschód – zachód – czyli obejmująca lewobrzeżny bulwar nad Sekwaną i nabrzeże Mégisserie.
  • Druga z osi to oś północ-południe – w której skład wchodzi aleja Gen.Leclerc’a, część bulwaru St.Michel, ulica Rivoli, bulwary: Sébastopol, Strasbourg, Barbes i Ornano, ulicę Lafayette i aleję Jean Jaures.
  • W Paryżu nie możemy parkować naszego samochodu w tym samym miejscu przez 24 h non stop. W innych częściach kraju obowiązuje zakaz parkowania samochodu w jednym miejscu przez 7 dni.
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA