Podróże po Europie - Francja
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy drogowe
REKLAMA
- Francuskie prawo wymaga od kierowców posiadania zabezpieczenia antywłamaniowego, zewnętrznego lusterka wstecznego, bieżnika opon o min. grubości 1,6 mm.
- Ponadto w wyposażeniu musimy posiadać zestaw żarówek zapasowych oraz kamizelki odblaskowej. Obowiązkowe jest posiadanie dobrze zaopatrzonej apteczki.
- W przypadku trudnych warunków pogodowych podczas zimy używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 11 listopada do końca marca.
- W tym przypadku możemy max. poruszać się naszym pojazdem z prędkością 90 km/h. Warto wówczas zasygnalizować posiadanie tychże opon plakietką umieszczoną z tyłu pojazdu.
- Używanie łańcuchów przeciwślizgowych jest obowiązkowe w sytuacji gdy widoczne są znaki nakazu ich używania.
- We Francji istnieje permanentny nakaz jazdy na światłach przez cały rok.
- Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych. Dozwolone wymiary pojazdu to : 2,55 m szerokości, 12 metrów długości.
- W przypadku wysokości nie ma żadnych ograniczeń.
We Francji zabronione jest posiadanie w samochodach urządzeń antyradarowych. - Dzieci od 9 miesiąca życia do max. 4 lat muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
- Jeżeli w samochodzie zainstalowane są poduszki powietrzne to dzieci nie mogą być sadzane w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Dzieci poniżej 10 lat nie mogą jeździć na przednim siedzeniu.
- W terenie zabudowanym max. możemy poruszać się pojazdem 50 km/h, 90 km/h na drogach ekspresowych, 110 km/h na autostradach a 100 km/h na drogach ekspresowych.
- Specjalne przepisy natomiast obowiązują na terytorium Andory – w terenie zabudowanym możemy jechać tylko 40 km/h a w niezabudowanym – 70 km/h.
Parkingi
We Francji funkcjonują strefy ograniczonego parkowania, na których możemy zaparkować nasz pojazd płacąc za ta usługę kupnem tzw. dyskietki – jest to rodzaj karty do parkometru, którą można zakupić w biurach turystyki, sklepach czy komisariatach.
Zobacz również: Miniaturowy Londyn – czyli podróż samochodem na Gibraltar.
Zobacz również: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?
- Parkowanie wolne od zakupu dyskietki ma miejsce tylko podczas pory obiadowej – czyli od 11:30 – 14:30 i obowiązuje w godzinach od 9-19.
- W niedziele i święta kierowcy nie muszą korzystać z dyskietek. Oznakowania tj. żółte ciągłe linie oznaczają zakaz zatrzymania się i parkowania, linia żółta przerywana – zakaz parkowania a tzw. czerwone osie informują o zakazie parkowania w Paryżu.
- Owe osie znajdują się w różnych częściach miasta. Jedna z nich to oś wschód – zachód – czyli obejmująca lewobrzeżny bulwar nad Sekwaną i nabrzeże Mégisserie.
- Druga z osi to oś północ-południe – w której skład wchodzi aleja Gen.Leclerc’a, część bulwaru St.Michel, ulica Rivoli, bulwary: Sébastopol, Strasbourg, Barbes i Ornano, ulicę Lafayette i aleję Jean Jaures.
- W Paryżu nie możemy parkować naszego samochodu w tym samym miejscu przez 24 h non stop. W innych częściach kraju obowiązuje zakaz parkowania samochodu w jednym miejscu przez 7 dni.
REKLAMA
REKLAMA