REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podróże po Europie - Francja

Kajetan Puszek
francja satelita
francja satelita

REKLAMA

REKLAMA

Piękno Paryża, urok Nicei czy też niepowtarzalność Bordeaux – to atrybuty Francji. Bogactwo i złożoność tego europejskiego kraju daje wiele możliwości podróżowania samochodem po tej części Europy.

Przepisy drogowe

REKLAMA

  • Francuskie prawo wymaga od kierowców posiadania zabezpieczenia antywłamaniowego, zewnętrznego lusterka wstecznego, bieżnika opon o min. grubości 1,6 mm.
  • Ponadto w wyposażeniu musimy posiadać zestaw żarówek zapasowych oraz kamizelki odblaskowej. Obowiązkowe jest posiadanie dobrze zaopatrzonej apteczki.
  • W przypadku trudnych warunków pogodowych podczas zimy używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 11 listopada do końca marca.
  • W tym przypadku możemy max. poruszać się naszym pojazdem z prędkością 90 km/h. Warto wówczas zasygnalizować posiadanie tychże opon plakietką umieszczoną z tyłu pojazdu.
  • Używanie łańcuchów przeciwślizgowych jest obowiązkowe w sytuacji gdy widoczne są znaki nakazu ich używania.
  • We Francji istnieje permanentny nakaz jazdy na światłach przez cały rok.
  • Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych. Dozwolone wymiary pojazdu to : 2,55 m szerokości, 12 metrów długości.
  • W przypadku wysokości nie ma żadnych ograniczeń.
    We Francji zabronione jest posiadanie w samochodach urządzeń antyradarowych.
  • Dzieci od 9 miesiąca życia do max. 4 lat muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
  • Jeżeli w samochodzie zainstalowane są poduszki powietrzne to dzieci nie mogą być sadzane w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Dzieci poniżej 10 lat nie mogą jeździć na przednim siedzeniu.
  • W terenie zabudowanym max. możemy poruszać się pojazdem 50 km/h, 90 km/h na drogach ekspresowych, 110 km/h na autostradach a 100 km/h na drogach ekspresowych.
  • Specjalne przepisy natomiast obowiązują na terytorium Andory – w terenie zabudowanym możemy jechać tylko 40 km/h a w niezabudowanym – 70 km/h.

Parkingi

We Francji funkcjonują strefy ograniczonego parkowania, na których możemy zaparkować nasz pojazd płacąc za ta usługę kupnem tzw. dyskietki – jest to rodzaj karty do parkometru, którą można zakupić w biurach turystyki, sklepach czy komisariatach.

Zobacz również: Miniaturowy Londyn – czyli podróż samochodem na Gibraltar.

Zobacz również: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Parkowanie wolne od zakupu dyskietki ma miejsce tylko podczas pory obiadowej – czyli od 11:30 – 14:30 i obowiązuje w godzinach od 9-19.
  • W niedziele i święta kierowcy nie muszą korzystać z dyskietek. Oznakowania tj. żółte ciągłe linie oznaczają zakaz zatrzymania się i parkowania, linia żółta przerywana – zakaz parkowania a tzw. czerwone osie informują o zakazie parkowania w Paryżu.
  • Owe osie znajdują się w różnych częściach miasta. Jedna z nich to oś wschód – zachód – czyli obejmująca lewobrzeżny bulwar nad Sekwaną i nabrzeże Mégisserie.
  • Druga z osi to oś północ-południe – w której skład wchodzi aleja Gen.Leclerc’a, część bulwaru St.Michel, ulica Rivoli, bulwary: Sébastopol, Strasbourg, Barbes i Ornano, ulicę Lafayette i aleję Jean Jaures.
  • W Paryżu nie możemy parkować naszego samochodu w tym samym miejscu przez 24 h non stop. W innych częściach kraju obowiązuje zakaz parkowania samochodu w jednym miejscu przez 7 dni.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA