REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podróże po Europie - Francja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
francja satelita
francja satelita

REKLAMA

REKLAMA

Piękno Paryża, urok Nicei czy też niepowtarzalność Bordeaux – to atrybuty Francji. Bogactwo i złożoność tego europejskiego kraju daje wiele możliwości podróżowania samochodem po tej części Europy.

Przepisy drogowe

REKLAMA

  • Francuskie prawo wymaga od kierowców posiadania zabezpieczenia antywłamaniowego, zewnętrznego lusterka wstecznego, bieżnika opon o min. grubości 1,6 mm.
  • Ponadto w wyposażeniu musimy posiadać zestaw żarówek zapasowych oraz kamizelki odblaskowej. Obowiązkowe jest posiadanie dobrze zaopatrzonej apteczki.
  • W przypadku trudnych warunków pogodowych podczas zimy używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 11 listopada do końca marca.
  • W tym przypadku możemy max. poruszać się naszym pojazdem z prędkością 90 km/h. Warto wówczas zasygnalizować posiadanie tychże opon plakietką umieszczoną z tyłu pojazdu.
  • Używanie łańcuchów przeciwślizgowych jest obowiązkowe w sytuacji gdy widoczne są znaki nakazu ich używania.
  • We Francji istnieje permanentny nakaz jazdy na światłach przez cały rok.
  • Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych. Dozwolone wymiary pojazdu to : 2,55 m szerokości, 12 metrów długości.
  • W przypadku wysokości nie ma żadnych ograniczeń.
    We Francji zabronione jest posiadanie w samochodach urządzeń antyradarowych.
  • Dzieci od 9 miesiąca życia do max. 4 lat muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
  • Jeżeli w samochodzie zainstalowane są poduszki powietrzne to dzieci nie mogą być sadzane w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Dzieci poniżej 10 lat nie mogą jeździć na przednim siedzeniu.
  • W terenie zabudowanym max. możemy poruszać się pojazdem 50 km/h, 90 km/h na drogach ekspresowych, 110 km/h na autostradach a 100 km/h na drogach ekspresowych.
  • Specjalne przepisy natomiast obowiązują na terytorium Andory – w terenie zabudowanym możemy jechać tylko 40 km/h a w niezabudowanym – 70 km/h.

Parkingi

We Francji funkcjonują strefy ograniczonego parkowania, na których możemy zaparkować nasz pojazd płacąc za ta usługę kupnem tzw. dyskietki – jest to rodzaj karty do parkometru, którą można zakupić w biurach turystyki, sklepach czy komisariatach.

Zobacz również: Miniaturowy Londyn – czyli podróż samochodem na Gibraltar.

Zobacz również: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Parkowanie wolne od zakupu dyskietki ma miejsce tylko podczas pory obiadowej – czyli od 11:30 – 14:30 i obowiązuje w godzinach od 9-19.
  • W niedziele i święta kierowcy nie muszą korzystać z dyskietek. Oznakowania tj. żółte ciągłe linie oznaczają zakaz zatrzymania się i parkowania, linia żółta przerywana – zakaz parkowania a tzw. czerwone osie informują o zakazie parkowania w Paryżu.
  • Owe osie znajdują się w różnych częściach miasta. Jedna z nich to oś wschód – zachód – czyli obejmująca lewobrzeżny bulwar nad Sekwaną i nabrzeże Mégisserie.
  • Druga z osi to oś północ-południe – w której skład wchodzi aleja Gen.Leclerc’a, część bulwaru St.Michel, ulica Rivoli, bulwary: Sébastopol, Strasbourg, Barbes i Ornano, ulicę Lafayette i aleję Jean Jaures.
  • W Paryżu nie możemy parkować naszego samochodu w tym samym miejscu przez 24 h non stop. W innych częściach kraju obowiązuje zakaz parkowania samochodu w jednym miejscu przez 7 dni.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA