REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podróże po Europie - Francja

Kajetan Puszek
francja satelita
francja satelita

REKLAMA

REKLAMA

Piękno Paryża, urok Nicei czy też niepowtarzalność Bordeaux – to atrybuty Francji. Bogactwo i złożoność tego europejskiego kraju daje wiele możliwości podróżowania samochodem po tej części Europy.

Przepisy drogowe

REKLAMA

  • Francuskie prawo wymaga od kierowców posiadania zabezpieczenia antywłamaniowego, zewnętrznego lusterka wstecznego, bieżnika opon o min. grubości 1,6 mm.
  • Ponadto w wyposażeniu musimy posiadać zestaw żarówek zapasowych oraz kamizelki odblaskowej. Obowiązkowe jest posiadanie dobrze zaopatrzonej apteczki.
  • W przypadku trudnych warunków pogodowych podczas zimy używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 11 listopada do końca marca.
  • W tym przypadku możemy max. poruszać się naszym pojazdem z prędkością 90 km/h. Warto wówczas zasygnalizować posiadanie tychże opon plakietką umieszczoną z tyłu pojazdu.
  • Używanie łańcuchów przeciwślizgowych jest obowiązkowe w sytuacji gdy widoczne są znaki nakazu ich używania.
  • We Francji istnieje permanentny nakaz jazdy na światłach przez cały rok.
  • Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych. Dozwolone wymiary pojazdu to : 2,55 m szerokości, 12 metrów długości.
  • W przypadku wysokości nie ma żadnych ograniczeń.
    We Francji zabronione jest posiadanie w samochodach urządzeń antyradarowych.
  • Dzieci od 9 miesiąca życia do max. 4 lat muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
  • Jeżeli w samochodzie zainstalowane są poduszki powietrzne to dzieci nie mogą być sadzane w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Dzieci poniżej 10 lat nie mogą jeździć na przednim siedzeniu.
  • W terenie zabudowanym max. możemy poruszać się pojazdem 50 km/h, 90 km/h na drogach ekspresowych, 110 km/h na autostradach a 100 km/h na drogach ekspresowych.
  • Specjalne przepisy natomiast obowiązują na terytorium Andory – w terenie zabudowanym możemy jechać tylko 40 km/h a w niezabudowanym – 70 km/h.

Parkingi

We Francji funkcjonują strefy ograniczonego parkowania, na których możemy zaparkować nasz pojazd płacąc za ta usługę kupnem tzw. dyskietki – jest to rodzaj karty do parkometru, którą można zakupić w biurach turystyki, sklepach czy komisariatach.

Zobacz również: Miniaturowy Londyn – czyli podróż samochodem na Gibraltar.

Zobacz również: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

  • Parkowanie wolne od zakupu dyskietki ma miejsce tylko podczas pory obiadowej – czyli od 11:30 – 14:30 i obowiązuje w godzinach od 9-19.
  • W niedziele i święta kierowcy nie muszą korzystać z dyskietek. Oznakowania tj. żółte ciągłe linie oznaczają zakaz zatrzymania się i parkowania, linia żółta przerywana – zakaz parkowania a tzw. czerwone osie informują o zakazie parkowania w Paryżu.
  • Owe osie znajdują się w różnych częściach miasta. Jedna z nich to oś wschód – zachód – czyli obejmująca lewobrzeżny bulwar nad Sekwaną i nabrzeże Mégisserie.
  • Druga z osi to oś północ-południe – w której skład wchodzi aleja Gen.Leclerc’a, część bulwaru St.Michel, ulica Rivoli, bulwary: Sébastopol, Strasbourg, Barbes i Ornano, ulicę Lafayette i aleję Jean Jaures.
  • W Paryżu nie możemy parkować naszego samochodu w tym samym miejscu przez 24 h non stop. W innych częściach kraju obowiązuje zakaz parkowania samochodu w jednym miejscu przez 7 dni.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA