REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie miejscowe zwyczaje trzeba znać przed podróżą do Tajlandii?

Rafał Skwara
Centrum Bangkoku, fot. wikipedia/M. Sulczyński
Centrum Bangkoku, fot. wikipedia/M. Sulczyński

REKLAMA

REKLAMA

Tajlandia przyciąga każdego roku miliony turystów. Tutejsze piękne krajobrazy oraz wspaniałą stolicę kraju, Bangkok, chcą zobaczyć liczni zagraniczni przybysze, głównie z zachodu. Tymczasem tutejsza kultura od zachodniej różni się znacznie.

Kiedy wybierzemy się do Tajlandii, wiele rzeczy może nas zaskoczyć. Panujące tu zwyczaje mogą wydać nam się dziwne lub zaskakujące, ale powinniśmy przestrzegać rządzących tutejszym życiem reguł, choćby po to, by nie urazić miejscowych.

REKLAMA

Powitanie

Pierwszym obyczajem, z którym zetkniemy się zapewne szybko, jest miejscowe uniwersalne powitanie. Przypomina ono to znane z Japonii - płasko stykamy dłonie (na poziomie nosa lub klatki piersiowej) w geście jak do modlitwy, po czym lekko pochylamy głowę w niewielkim ukłonie.

Zobacz też: Kulinarne podróże: co warto wiedzieć o kuchni kujawskiej

Gest ten może oznaczać tyle, co “cześć” lub “dzień dobry”, ale może również służyć oddaniu czci Buddzie, kiedy wykonać go przed jego posągiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Król

REKLAMA

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, zaś rodzina królewska jest w całym kraju szanowana i uwielbiana. Szacunek należy się zwłaszcza królowi, który rządzi od przeszło 60 lat. Jego obrazy, portrety, zdjęcia znajdziemy wszędzie, za to złego słowa na jego temat nie usłyszymy.

W Tajlandii obowiązuje bowiem bardzo restrukcyjne prawo odnośnie obrazy majestatu króla. Właściwie król nie podlega tu krytyce jako urzędnik ani tym bardziej jako człowiek. To ważna informacja dla turystów, bowiem jeśli powiemy lub zrobimy coś, co władcę mogłoby obrazić, grożą nam kary wieloletniego więzienia. Na szczęście przy okazji świąt narodowych lub swoich urodzin król uniewinnia niektórych skazanych za obrazę. Zwykle są to cudzoziemcy.

Inne obyczaje

Ludzie są tu nastawieni do innych pozytywnie, są również otwarci i przyjaźni. Mówi się, że Tajlandia to kraj uśmiechu - i to prawda. Jeżeli więc chciałbyć uzyskać informację lub poprosić Tajlandczyka o pomoc, wystarczy, że będziesz się uśmiechał, a on pomoże Ci z przyjemnością.

Tajlandczycy są również bardzo dumnie ze swojego kraju O sile ich uczuć patriotycznych świadczy choćby zwyczaj, każący odgrywać w miastach hymn narodowy dwa razy dziennie. Gdy to się dzeje, ludzie zatrzymują się i stoją, dopóki pieśń nie dobiegnie końca.

REKLAMA

Ciekawy może wydać się dla nas fakt, że każdy dzień tygodnia ma przypisany swój kolor. Widać to na ulicach zwłaszcza w poniedziałki, kiedy Tajlandczycy noszą żółte ubrania, oddając cześć królowi, który właśnie tego dnia się urodził. Inne popularne kolory to różowy (wtorek) i jasnoniebieski (piątek).

Nieco dziwnym może wydać się dla nas zakaz dotykania czyjejś głowy. Według buddystów to najważniejsza część ciała i dotykanie jej może Tajlandczyka bardzo obrazić. Podobnie jest ze wskazywaniem kogoś stopami - są one bowiem najniższą i najmniej godną częścią ludzkiego ciała.

Mai pen rai!

To zdanie oznacza po polsku - “nieważne!” i można powiedzieć, że w nim zawiera się filozofia, według której żyją mieszkańcy Tajlandii. Mówi ona, by zbytnio się niczym nie przejmować oraz nie zawracać sobie głowy robieniem czegoś, co nie sprawia nam przyjemności. I tak właśnie żyją Tajlandczycy.

Więc gdy już znajdziemy się w ich pięknym i kolorowym kraju, nie martwmy się niczym i nie zwracajmy uwagi na drobnostki. Cieszmy się wycieczką i poznawajmy kulturę Tajów, która skrywa jeszcze wiele zaskakujących zwyczajów.

Zobacz też: Tajlandia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA