REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie miejscowe zwyczaje trzeba znać przed podróżą do Tajlandii?

Rafał Skwara
Centrum Bangkoku, fot. wikipedia/M. Sulczyński
Centrum Bangkoku, fot. wikipedia/M. Sulczyński

REKLAMA

REKLAMA

Tajlandia przyciąga każdego roku miliony turystów. Tutejsze piękne krajobrazy oraz wspaniałą stolicę kraju, Bangkok, chcą zobaczyć liczni zagraniczni przybysze, głównie z zachodu. Tymczasem tutejsza kultura od zachodniej różni się znacznie.

Kiedy wybierzemy się do Tajlandii, wiele rzeczy może nas zaskoczyć. Panujące tu zwyczaje mogą wydać nam się dziwne lub zaskakujące, ale powinniśmy przestrzegać rządzących tutejszym życiem reguł, choćby po to, by nie urazić miejscowych.

REKLAMA

Powitanie

Pierwszym obyczajem, z którym zetkniemy się zapewne szybko, jest miejscowe uniwersalne powitanie. Przypomina ono to znane z Japonii - płasko stykamy dłonie (na poziomie nosa lub klatki piersiowej) w geście jak do modlitwy, po czym lekko pochylamy głowę w niewielkim ukłonie.

Zobacz też: Kulinarne podróże: co warto wiedzieć o kuchni kujawskiej

Gest ten może oznaczać tyle, co “cześć” lub “dzień dobry”, ale może również służyć oddaniu czci Buddzie, kiedy wykonać go przed jego posągiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Król

REKLAMA

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, zaś rodzina królewska jest w całym kraju szanowana i uwielbiana. Szacunek należy się zwłaszcza królowi, który rządzi od przeszło 60 lat. Jego obrazy, portrety, zdjęcia znajdziemy wszędzie, za to złego słowa na jego temat nie usłyszymy.

W Tajlandii obowiązuje bowiem bardzo restrukcyjne prawo odnośnie obrazy majestatu króla. Właściwie król nie podlega tu krytyce jako urzędnik ani tym bardziej jako człowiek. To ważna informacja dla turystów, bowiem jeśli powiemy lub zrobimy coś, co władcę mogłoby obrazić, grożą nam kary wieloletniego więzienia. Na szczęście przy okazji świąt narodowych lub swoich urodzin król uniewinnia niektórych skazanych za obrazę. Zwykle są to cudzoziemcy.

Inne obyczaje

Ludzie są tu nastawieni do innych pozytywnie, są również otwarci i przyjaźni. Mówi się, że Tajlandia to kraj uśmiechu - i to prawda. Jeżeli więc chciałbyć uzyskać informację lub poprosić Tajlandczyka o pomoc, wystarczy, że będziesz się uśmiechał, a on pomoże Ci z przyjemnością.

Tajlandczycy są również bardzo dumnie ze swojego kraju O sile ich uczuć patriotycznych świadczy choćby zwyczaj, każący odgrywać w miastach hymn narodowy dwa razy dziennie. Gdy to się dzeje, ludzie zatrzymują się i stoją, dopóki pieśń nie dobiegnie końca.

REKLAMA

Ciekawy może wydać się dla nas fakt, że każdy dzień tygodnia ma przypisany swój kolor. Widać to na ulicach zwłaszcza w poniedziałki, kiedy Tajlandczycy noszą żółte ubrania, oddając cześć królowi, który właśnie tego dnia się urodził. Inne popularne kolory to różowy (wtorek) i jasnoniebieski (piątek).

Nieco dziwnym może wydać się dla nas zakaz dotykania czyjejś głowy. Według buddystów to najważniejsza część ciała i dotykanie jej może Tajlandczyka bardzo obrazić. Podobnie jest ze wskazywaniem kogoś stopami - są one bowiem najniższą i najmniej godną częścią ludzkiego ciała.

Mai pen rai!

To zdanie oznacza po polsku - “nieważne!” i można powiedzieć, że w nim zawiera się filozofia, według której żyją mieszkańcy Tajlandii. Mówi ona, by zbytnio się niczym nie przejmować oraz nie zawracać sobie głowy robieniem czegoś, co nie sprawia nam przyjemności. I tak właśnie żyją Tajlandczycy.

Więc gdy już znajdziemy się w ich pięknym i kolorowym kraju, nie martwmy się niczym i nie zwracajmy uwagi na drobnostki. Cieszmy się wycieczką i poznawajmy kulturę Tajów, która skrywa jeszcze wiele zaskakujących zwyczajów.

Zobacz też: Tajlandia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA