REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie miejscowe zwyczaje trzeba znać przed podróżą do Tajlandii?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Skwara
Centrum Bangkoku, fot. wikipedia/M. Sulczyński
Centrum Bangkoku, fot. wikipedia/M. Sulczyński

REKLAMA

REKLAMA

Tajlandia przyciąga każdego roku miliony turystów. Tutejsze piękne krajobrazy oraz wspaniałą stolicę kraju, Bangkok, chcą zobaczyć liczni zagraniczni przybysze, głównie z zachodu. Tymczasem tutejsza kultura od zachodniej różni się znacznie.

Kiedy wybierzemy się do Tajlandii, wiele rzeczy może nas zaskoczyć. Panujące tu zwyczaje mogą wydać nam się dziwne lub zaskakujące, ale powinniśmy przestrzegać rządzących tutejszym życiem reguł, choćby po to, by nie urazić miejscowych.

REKLAMA

Powitanie

Pierwszym obyczajem, z którym zetkniemy się zapewne szybko, jest miejscowe uniwersalne powitanie. Przypomina ono to znane z Japonii - płasko stykamy dłonie (na poziomie nosa lub klatki piersiowej) w geście jak do modlitwy, po czym lekko pochylamy głowę w niewielkim ukłonie.

Zobacz też: Kulinarne podróże: co warto wiedzieć o kuchni kujawskiej

Gest ten może oznaczać tyle, co “cześć” lub “dzień dobry”, ale może również służyć oddaniu czci Buddzie, kiedy wykonać go przed jego posągiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Król

REKLAMA

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, zaś rodzina królewska jest w całym kraju szanowana i uwielbiana. Szacunek należy się zwłaszcza królowi, który rządzi od przeszło 60 lat. Jego obrazy, portrety, zdjęcia znajdziemy wszędzie, za to złego słowa na jego temat nie usłyszymy.

W Tajlandii obowiązuje bowiem bardzo restrukcyjne prawo odnośnie obrazy majestatu króla. Właściwie król nie podlega tu krytyce jako urzędnik ani tym bardziej jako człowiek. To ważna informacja dla turystów, bowiem jeśli powiemy lub zrobimy coś, co władcę mogłoby obrazić, grożą nam kary wieloletniego więzienia. Na szczęście przy okazji świąt narodowych lub swoich urodzin król uniewinnia niektórych skazanych za obrazę. Zwykle są to cudzoziemcy.

Inne obyczaje

Ludzie są tu nastawieni do innych pozytywnie, są również otwarci i przyjaźni. Mówi się, że Tajlandia to kraj uśmiechu - i to prawda. Jeżeli więc chciałbyć uzyskać informację lub poprosić Tajlandczyka o pomoc, wystarczy, że będziesz się uśmiechał, a on pomoże Ci z przyjemnością.

Tajlandczycy są również bardzo dumnie ze swojego kraju O sile ich uczuć patriotycznych świadczy choćby zwyczaj, każący odgrywać w miastach hymn narodowy dwa razy dziennie. Gdy to się dzeje, ludzie zatrzymują się i stoją, dopóki pieśń nie dobiegnie końca.

REKLAMA

Ciekawy może wydać się dla nas fakt, że każdy dzień tygodnia ma przypisany swój kolor. Widać to na ulicach zwłaszcza w poniedziałki, kiedy Tajlandczycy noszą żółte ubrania, oddając cześć królowi, który właśnie tego dnia się urodził. Inne popularne kolory to różowy (wtorek) i jasnoniebieski (piątek).

Nieco dziwnym może wydać się dla nas zakaz dotykania czyjejś głowy. Według buddystów to najważniejsza część ciała i dotykanie jej może Tajlandczyka bardzo obrazić. Podobnie jest ze wskazywaniem kogoś stopami - są one bowiem najniższą i najmniej godną częścią ludzkiego ciała.

Mai pen rai!

To zdanie oznacza po polsku - “nieważne!” i można powiedzieć, że w nim zawiera się filozofia, według której żyją mieszkańcy Tajlandii. Mówi ona, by zbytnio się niczym nie przejmować oraz nie zawracać sobie głowy robieniem czegoś, co nie sprawia nam przyjemności. I tak właśnie żyją Tajlandczycy.

Więc gdy już znajdziemy się w ich pięknym i kolorowym kraju, nie martwmy się niczym i nie zwracajmy uwagi na drobnostki. Cieszmy się wycieczką i poznawajmy kulturę Tajów, która skrywa jeszcze wiele zaskakujących zwyczajów.

Zobacz też: Tajlandia

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA