REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż wakacyjna samochodem. Przygotuj siebie i... auto!

Podróż wakacyjna samochodem. Przygotuj siebie i... auto!
Podróż wakacyjna samochodem. Przygotuj siebie i... auto!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podróż wakacyjna samochodem? To nie tylko przemyślenie trasy i organizacja noclegu. To również właściwe przygotowanie samochodu do wyjazdu.

Podróż wakacyjna samochodem, czyli najpierw przegląd wakacyjny

REKLAMA

Nawet na kilka tygodni przed podróżą wakacyjną samochodem należy udać się na przegląd wakacyjny do mechanika. Ten skontroluje od kilku do kilkunastu elementów pojazdu. Sprawdzi stan hamulców, elementów zawieszenia, światła, poziom płynów eksploatacyjnych czy opony. Przegląd wakacyjny należy przeprowadzić na tyle wcześnie, aby móc usunąć ewentualne usterki w pojeździe przed wyjazdem.

REKLAMA

Niezwykle ważnym elementem jest stan ogumienia. Aby móc wnikliwie sprawdzić opony, mechanik najpewniej będzie musiał je zdemontować. W ten sposób sprawdzi felgę, ale też zobaczy czy np. od wewnętrznej strony ogumienia nie zrobił się guz. Poza tym po zdjęciu koła mechanik uzyska idealny dostęp np. do zawieszenia czy hamulców. Wnikliwiej zatem sprawdzi i te elementy.

Wakacje z dziećmi samochodem? Pomyśl o oponach!

Przed samą podróżą wakacyjną samochodem należy powtórzyć podstawową kontrolę pojazdu. Gdy wyjeżdżacie o poranku, wieczorem dzień wcześniej kierujący powinien sprawdzić np. sprawność żarówek oświetlenia, a do tego poziom ciśnienia powietrza w kołach. Prawidłowe ciśnienie można podejrzeć na wlepce umieszczone na słupku B lub pod klapką wlewu paliwa. I sprawdzając je oraz ewentualnie dopompowując koła, warto wziąć pod uwagę masę ładunku, który dzień później pojawi się na pokładzie. Prawidłowe ciśnienie to trakcja, bezpieczeństwo, spalanie i komfort jazdy. A to jeszcze nie koniec.

Zbyt niskie ciśnienie jest jednym z największych "zabójców" opon. To właśnie wtedy temperatura ich pracy jest niewłaściwa, opony mocniej się nagrzewają, a to może w konsekwencji doprowadzić nawet do wystrzału podczas jazdy. – wyjaśnia Arkadiusz Salwach z Yokohama CEE.

Opony zimowe latem. Zapomnij o tym!

Jednym z ważniejszych grzechów kierowców jest tzw. "dojeżdżanie" zimówek latem. W mieście to sprawa niebezpieczna. W trasie wakacyjnej, z bagażami i rodziną na pokładzie to ekstremalna nieodpowiedzialność!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opona zimowa dojeżdżania latem nie jest przyczepna. Wydłuża drogę hamowania oraz pogarsza pewność prowadzenia. W sytuacjach ekstremalnych nawet sportowe umiejętności kierującego nie pomogą, gdy opona nie "przytrzyma", a systemy bezpieczeństwa odczytujące sygnały wysyłane z nawierzchni drogi za pośrednictwem opon nie zadziałają właściwie. – wyjaśnia Arkadiusz Salwach z Yokohama CEE.

Samochodem za granicę. A co z dokumentami?

Na koniec należy uczulić kierowców na jeszcze jedną kwestię. Kierowca, który posiada polskie prawo jazdy i samochód zarejestrowany w kraju, może ruszyć w podróż wakacyjną samochodem bez dokumentów. Nie musi mieć przy sobie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia opłacenia polisy OC. Pod warunkiem jednak że... nie wyjeżdża za granicę. Podczas urlopu zagranicznego własnym autem wszystkie dokumenty są na wagę złota. Zagraniczni policjanci nie mają bowiem dostępu do polskiej bazy CEPiK. Tym samym na podstawie samego dowodu osobistego kierowcy i numeru rejestracyjnego nie będą w stanie zweryfikować żadnych danych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA