REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.1. o czym nie zapomnieć

Anna Bierla
Wielka Brytania fot. Fotolia
Wielka Brytania fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu rodaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich planuje w okresie świątecznym odwiedzić swoje rodziny w Polsce. Podpowiadamy, co należy przygotować przed podróżą z Wysp do Polski.

REKLAMA

Na początek radziłabym kupić bilet na prom albo Eurotunel w zależności jak preferujecie przeprawić się przez Kanał La Manche. Polacy mieszkający w północnych regionach Anglii lub w Szkocji mogą popłynąć do Holandii przez Morze Północne z portów w Newcastle, Hull lub Harwich. Przeprawa z tych portów jest dłuższa i droższa, ale warto zastanowić się czy nie wygodniejsza z perspektywy kilkunastogodzinnej jazdy do Polski. Na trasie np. z Newcastle do Amsterdamu można wykupić kabinę i odpocząć przed dalszą podrożą z Holandii do Polski.

REKLAMA

Polacy rezydujący w Irlandii mają do wyboru dwie opcje przeprawy do Francji. Można odbyć dwie przeprawy promowe i płynąć najpierw z Dublina lub innych irlandzkich portów do Anglii lub Walii, a stamtąd udać się na przeprawę z Dover  lub przejazd Eurotunelem. Opcja druga to wziąć bezpośredni prom z Rosslare do Cherbourg lub Roscoff we Francji. Warto porównać ceny biletów i czas przejazdu w obydwu przypadkach. Podróż morska Irlandia – Francja, np. z przewoźnikiem Celtic Link  trwa ok. 17 godzin i oferuje pewno czasu do wypoczynku przed dalszą jazdą do ojczyzny.

Zobacz też: Prom vs. Eurotunel? Czym lepiej podróżować przez Kanał La Manche?

REKLAMA

Wielu przewoźników oferuje obecnie wiele promocji dostępnych także na portalu Aferry.pl. Preferowany czas rezerwacji biletu w niższych cenach dotyczy okresu przed 12-17 grudnia. Bukując bilet, o ile to możliwe, starajmy omijać się daty wyjazdu 21-23 grudzień i powrót 5-6 styczeń, ponieważ przeprawy w tych dniach sa z reguły droższe, bo są optymalne dla większości podróżnych, czego doskonale świadomi są przewoźnicy promowi. Warto też pamiętać, że taniej płynąć jest w godzinach nocnych lub wczesno rannych między 18.00-6.00. Standardowa cena biletu na prom przez Kanał Angielski  obejmuje zazwyczaj do 4-5, a czasami nawet  do 9 osób plus samochód osobowy.

Dobra rada dla roztargnionych i zabieganych. Pamiętajcie, aby dokładnie wpisać dane potrzebne do rezerwacji biletu promowego, tj. numer rejestracyjny pojazdu i jego wymiary oraz upewnić się czy port wyjazdu zgadza się i że np. zamiast Dover  -Calais nie wybraliśmy Calais – Dover. Niestety takie z pozoru drobne błędy i ich zmiana mogą nas drogo kosztować. Tako samo istotne jest podanie właściwego adresu email, na który ma przyjść potwierdzenie biletu i zanotowanie numeru referencyjnego , który pojawi się na ekranie po zakończeniu rezerwacji promu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wypożyczanie samochodu - krok po kroku

Mając wolne miejsca w samochodzie, możemy zaoferować „wspólną jazdę” na różnych portalach dla carpoolingu lub emigrantów. Jest to dobra okazja na podzielenie lub zmniejszenie kosztów wyjazdu do Polski. Aferry.pl współpracuje z portalem Carpooling.pl i prezentuje niektóre ogłoszenia kierowców na stronie Carpooling, promy i E-autostop.

Posiadając już bilet na planowaną przeprawę promową, czas na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Pamiętajmy także o właściwym wyposażeniu samochodu wymaganym przez kraje, przez które będziemy przejeżdżać. Francuzi od tego roku wymagają dodatkowo jednorazowy alkomat. W porcie Dover personel obsługujący wjazd na prom przypomina podróżnym o wymaganym sprzęcie obowiązującym we Francji i w przypadku jego braku można zawsze dokupić w sklepie w terminalu lub na promie.

Mimo iż w Anglii nie ma obowiązku jazdy z dowodem rejestracyjnym i ubezpieczeniem, to przy wyjeździe za granice musimy zabrać wszystkie dokumenty dotyczące naszego pojazdu i upewnić się czy nasza polisa obejmuje wyjazdy poza granice UK. Jeśli będziemy poruszać się samochodem rejestrowanym w Anglii to sprawdźcie też do kiedy ważny jest „tax road”, aby w drodze powrotnej nie mieć problemu z jazdą po angielskich drogach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

REKLAMA

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA