REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kierowcy ostrzegają się przed niebezpieczeństwem lub kontrolą?

Kontrola prędkości. Fot. Fotolia
Kontrola prędkości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy mają różne sposoby na komunikowanie się i ostrzeganie o różnego rodzaju niebezpieczeństwach i kontrolach policyjnych. Do tego celu służy im np. CB-radio. Producenci aplikacji instalowanych na telefonach komórkowych także mają w ofercie programy umożliwiające komunikację.

CB-radio w Polsce zaczęło zyskiwać popularność na początku lat 90. Kiedyś z CB jeździli głównie kierowcy zawodowi, obecnie korzystanie z niego jest już powszechniejsze. Do łączności w paśmie CB w naszym kraju przeznaczono częstotliwości między 26,960 a 27,410 MHz, czyli 40 kanałów oddalonych od siebie o 10 kHz. W wyżej wymienionym paśmie istnieje kilka kanałów, które mają specjalne przeznaczenie: np. numer 9 to kanał ratunkowy, służący do wzywania pomocy, a numer 19 to kanał drogowy, służący do komunikacji między kierowcami. Użytkownicy CB wypracowali swój własny specyficzny język. W eterze często mówi się o mobilkach, miśkach robiących zdjęcia lub bawiących się w filmowców, a nawet jeżdżących na hulajnogach. Laik początkowo może mieć trudności z połapaniem się w znaczeniu niektórych określeń zwłaszcza, gdy ktoś zgłasza np. "darmowy zakład fryzjerski" (czyli kontrolę radarową – suszenie i czesanie z kasy).

REKLAMA

Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

REKLAMA

Plusem CB-radia jest prosta obsługa i spora liczba użytkowników, rozsianych po całym kraju. Dużą zaletą jest także możliwość otrzymania wielu przydatnych informacji, i nie chodzi tu tylko o to czy "na ścieżce jest czysto czy może suszą". CB-radio nie służy jedynie do wzajemnego ostrzegania się przed policją, chociaż dla wielu jest to główna przyczyna inwestowania w CB. Naczelną bowiem funkcją CB jest ułatwianie innym uczestnikom ruchu poruszania się po drogach. Dzięki CB możemy dowiedzieć się czy na danej trasie zdarzył się wypadek, występują utrudnienia w ruchu, korki,
a także gdzie znajdziemy najbliższy punkt naprawczy lub czy ktoś może polecić nocleg w konkretnej miejscowości. Zostaniemy także ostrzeżeni przed np. niebezpiecznymi kierowcami, pijanymi pieszymi czy rowerzystami bez odblasków. Nierzadko zdarzają się też krytyczne komentarze na temat stylu kierowania innych, jak np. uwagi o niewłączaniu kierunkowskazów czy jeździe na długich światłach, które oślepiają innych.

Minusem tego rozwiązania jest konieczność instalowania dodatkowego sprzętu w samochodzie oraz anteny. Poza tym, zakup CB radia wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Co prawda można zakupić sprzęt już za niecałe 200 zł, ale jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Cena porządnego zestawu CB zaczyna się od ok. 500-600 zł. CB-radio charakteryzuje także niestety szum komunikacyjny – zakłócenia i trzaski w eterze, a oprócz informacji, które nas w danym momencie interesują, możemy otrzymać także sporą dozę wulgaryzmów. Może być to kłopotliwe w momencie, gdy podróżujemy z innymi osobami, zwłaszcza dziećmi. Jest to powodem, dla którego coraz częściej z CB się rezygnuje. Istnieją jednak alternatywne komunikatory dla kierowców.

Zobacz też: CB radio w telefonie komórkowym. Czy to działa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CB-radio w telefonie?

Producenci aplikacji prześcigają się w pomysłach na stworzenie kolejnych rozwiązań przydatnych w codziennym życiu, nie dziwi więc fakt przeniesienia przez nich możliwości jakie daje CB radio na platformę mobilną. Powstało już kilka tego typu aplikacji, jak np: CB Radio Chat, SpeedAlarm czy Yanosik. Pierwsza z nich, podobnie jak tradycyjne CB, daje możliwość głosowego porozumiewania się z innymi kierowcami. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku aplikacji SpeedAlarm oraz Yanosik. Obie oferują możliwość zgłaszania zdarzeń za pomocą paru kliknięć na ekranie telefonu oraz ich otrzymywania, w celu uniknięcia ewentualnego mandatu. Dodatkowo Yanosik posiada także funkcję nawigacji – wyznacza optymalną trasę uwzględniając natężenie ruchu oraz wydarzenia na drodze, jak roboty drogowe czy  wypadki.

Zobacz też: Czy radio CB można zamontować w motocyklu?

To czy wybierze się tradycyjne CB czy aplikację zależy od indywidualnych potrzeb. Co dla jednych jest wadą, dla drugich może być zaletą. I tak niektórzy uważają za istotne to, że CB daje możliwość rozmowy z innymi, ale dla innych wiąże się to przede wszystkim otrzymywaniem niekoniecznie przydatnych informacji. Aplikacja eliminuje ten problem, a do tego telefon jest czymś co większość z nas nosi przy sobie na co dzień. Nie jest więc to dodatkowo kupowany sprzęt, wymagający montażu w aucie. Ponadto tradycyjne CB instalowane jest w konkretnym samochodzie, a mobilną aplikację można mieć zawsze przy sobie. Z kolei CB wiąże się właściwie z jednorazowym wydatkiem (choć koszt nie jest wcale taki mały), aplikacje natomiast nawet jeśli ich pobranie jest bezpłatne, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują połączenia internetowego. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w pakiet internetowy u swojego operatora.

Źródło: Creandi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA