REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zużywać mniej paliwa podczas jazdy?

REKLAMA

REKLAMA

Drożejące paliwo zmusza kierowców do oszczędnej jazdy. Nie chodzi jednak o to, aby jeździć rzadziej lub kupować gorsze jakościowo paliwo. Paliwo możesz oszczędzić umiejętnie używając pedału gazu, skrzyni biegów i hamulców. Jak to zrobić?

Nigdy nie włączaj silnika gwałtownie przełączeniami, gdyż może to uszkodzić koło zamachowe. Za każdym razem po przekręceniu kluczyka w stacyjce trzymaj go do chwili uruchomienia silnika, nie dłużej niż 10 sekund. Jeśli nie uda ci się go uruchomić, odczekaj pół minuty i spróbuj ponownie. Pamiętaj jednak, żeby rozrusznik nie pracował zbyt długo, bo może wyczerpać się akumulator.

REKLAMA

Jeśli jeździsz samochodem z ręcznym ssaniem podczas chłodów wyciągnij cięgno do końca zanim włączysz rozrusznik. Gdy silnik zacznie pracować, stopniowo w miarę nagrzewania się silnika powoli likwiduj ssanie. Nie stosuj obrotów po rozruchu.

Zobacz też: Technika jazdy w mieście

Przyspieszaj zawsze delikatnie i płynnie oraz zmieniaj biegi na wyższe w odpowiedniej chwili tzn. gdy bez przyspieszania możesz utrzymać na wyższym biegu prędkość uzyskaną na niższym.

Jeśli masz obrotomierz, postaraj się zmienić biegi między 2 tys. a 3 tys. obrotów na minutę. To najbardziej ekonomiczna prędkość obrotów silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź w instrukcji z jaką prędkością maksymalna można jechać na poszczególnych biegach. Podziel każdą prędkość przez dwa – uzyskany wynik jest taka prędkością, z jaka powinieneś jeździć, chcąc zaoszczędzić. Np. jeśli maksymalna prędkość dla trzeciego biegu wynosi 90 km/h, zmieniaj przełożenie na wyższe lub niższe przy 45 km/h.

Zobacz też: Jak oszczędzać sprzęgło: czy jest specjalna technika jazdy?

Staraj się nie jechać pod górę zbyt długo na wysokim biegu. Nabierz takiej prędkości, żeby wjechać, by wjechać na szczyt wzniesienia na niskim biegu ze stałą prędkością.

REKLAMA

Jeśli masz auto z przekładnią automatyczną, zawsze w czasie jazdy powinna być w położeniu D. Tego typu skrzynie biegów same potrafią dobrać najbardziej ekonomiczne przełożenie. Jeśli chcesz sam decydować o zmianie, włącz przekładnię na pozycję L lub I zamiast zmieniać bieg na niższy, co powoduje większe zużycie paliwa.

Gdy zbliżasz się do zakrętu lub skrzyżowania zacznij zwalniać odpowiednio wcześniej, aby nie hamować w czasie wejścia w zakręt, po czym w razie potrzeby zmień bieg na niższy tuż przed skrętem. Gwałtowne hamowanie i nie potrzebna zmiana biegów zwiększa zużycie paliwa. Nie zmieniaj biegów i nie hamuj w momencie skrętu, dopiero gdy będziesz w ołowie zakrętu łagodnie przyspieszaj.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA