REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wiesz jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Tarcza hamulcowa i zacisk. Fot. Fotolia
Tarcza hamulcowa i zacisk. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli należysz do tych, którzy lubią sami zaglądać pod "maskę samochodu," podpowiem ci jak odpowietrzyć hamulce. Oczywiście układ hamulcowy nie wymaga odpowietrzenia, jeśli przy wyłączonym silniku, wciskając pedał hamulca, natrafisz na opór. Do zapowietrzenia może dojść , kiedy np. wymieniasz klocki hamulcowe.

Potrzebny będzie klucz do odkręcania odpowietrzników. Zwykle jest to klucz oczkowy 9 lub 11 mm, będący na wyposażeniu samochodu.

REKLAMA

Znalezienie odpowietrznika ułatwi ci instrukcja serwisowa twojego samochodu. Jeśli jej nie masz, to odszukaj  część w kształcie walca z sześciokątną częścią przy podstawie oraz zgrubieniem przy wierzchołku, umożliwiającym nałożenie plastikowego węża  o średnicy wewnętrznej 5 do 8 mm. Najczęściej jest zabezpieczony plastikowym kołpakiem. Przy każdym kole jest jeden odpowietrznik, ale w niektórych układach hamulcowych, gdzie są dwa cylinderki, każdy z nich ma osobny odpowietrznik.

Zobacz też: Jak działają hamulce tarczowe? Budowa zacisków hamulców tarczowych.

REKLAMA

 Odpowietrzanie wykonaj przy zdjętym kole, zachowując  bezpieczeństwo. Hamulce odpowietrza się, zaczynając od hamulca w prawym, następnie w lewym tylnym kole, potem w prawym i lewym przednim kole. W niektórych starszych typach samochodów należy odpowietrzyć na samym końcu pompę hamulcową.

 Odpowietrzanie hamulców przeprowadzimy sprawniej, jeśli będziemy mieć drugą osobę do pomocy, która będzie wciskała mocno pedał hamulca, przytrzymywała go oraz dolewała płyn hamulcowy do zbiorniczka. Ułatwi to jednoczesne odkręcanie odpowietrznika i obserwowanie jak, wypływa z nich płyn hamulcowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Po pierwsze należy lekko zluzować odpowietrznik. Odpowietrzniki w starszych samochodach mogą być trudne do odkręcenia. należy wtedy postępować bardzo ostrożnie, żeby go nie ukręcić. Jeżeli to nam się przydarzy dalsze odpowietrzanie w warunkach domowych jest niemożliwe. Zakładam, że odpowietrznik dał się lekko odkręcić, wtedy osoba siedząca w aucie na miejscu kierowcy wciska kilkakrotnie energicznie pedał hamulca. Następnie wciska go do oporu i przytrzymuje. W tym samym czasie odpowietrzający odkręca odpowietrznik do momentu, aż zacznie z niego mocno wypływać płyn hamulcowy. Jeżeli płyn wypływa spokojnie równym strumieniem, to znak, że w tej części układu hamulcowego nie ma powietrza. Z chwilą, gdy płyn przestanie wypływać, należy odpowietrznik mocno dokręcić i dopiero wówczas osoba za kierownicą może zwolnić pedał hamulca, który opadł aż do podłogi. Jeśli po kilkakrotnym wciskaniu hamulca i odkręceniu odpowietrznika płyn wybywa się nierównomiernie "wybuchowo" , to znak, że w układzie jest powietrze. Wówczas powyżej opisane czynności trzeba powtórzyć 2 – 3 razy aby upewnić się, że w przewodzie hamulcowym nie ma powietrza, a płyn będzie wypływał spokojnym strumieniem. 

Zobacz też: Nowe hamulce - czy trzeba je docierać, jak jeździć po zmianie klocków, szczęk, tarcz

Uważaj, żeby płyn hamulcowy nie miał kontaktu z oczami i skórą. Zabezpiecz się nakładając okulary i rękawice ochronne.

Pamiętaj, żeby kolejno odpowietrzać hamulce. Dopiero po zakończeniu odpowietrzania, założeniu i dokręceniu jednego koła, przejdź  do kolejnego. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa przy pracach pod spodem karoserii! Nie wolno zapomnieć o dolewaniu płynu hamulcowego do zbiorniczka po zakończeniu odpowietrzania hamulców w każdym kole lub w miarę potrzeby częściej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA