REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym od czerwca 2017 r.

Kamil Zawalich
Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym od maja 2017 r.
Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym od maja 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

6 maja prezydent podpisał ustawę zwiększającą kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Większość nowelizacji wejdźcie w życie 14 dni po podpisaniu ustawy. Jakie będą nowe kary za przestępstwa w ruchu drogowym?

Kancelaria prezydenta w ogłoszonym komunikacie zaznaczyła, że nowa ustawa ma zwiększyć skuteczność ścigania i karania kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Jak będą wyglądać nowe kary?

REKLAMA

Od czerwca 2017 r. dłuższa odsiadka za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem

Kierowca, który będąc pod wpływem środka odurzającego lub alkoholu, spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym szedł do więzienia na okres co najmniej 9 miesięcy. Teraz taka osoba trafi do więzienia na okres co najmniej 2 lat. Wyrok więzienia do jednego roku można było zawiesić. Teraz kara nie może być zawieszona.

Świadoma ucieczka przed pościgiem policji będzie przestępstwem

Do tej pory świadoma ucieczka przed pościgiem policji była tylko wykroczeniem, za które groziła kara grzywny i areszt do 30 dni. Teraz będzie przestępstwem, za które grozi kara od 3 miesięcy, do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Jakie kary grożą za niezapłacenie polisy OC w 2017 roku?

Większe kary za prowadzenie pojazdów pomimo zakazów

Kierowca, który będzie prowadził samochód pomimo cofniętych uprawnień od razu otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Taka kara do tej pory była możliwa, ale była rzadkością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierowca, który prowadzi pojazd pomimo zakazu sądowego trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Wcześniej groziła za to kara maksymalnie do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Dłuższy okres przedawnienia wykroczeń w komunikacji

Do tej pory wykroczenia w komunikacji przedawniały się po 2 latach od momentu popełnienia wykroczenia. Teraz okres przedawnienia będzie wynosił 3 lata.

Sądy będą wiedzieć o wszystkich wykroczeniach kierowców

Do tej pory sąd, który wydawał wyroki w sprawach o przestępstwa w ruchu drogowym nie miał wglądu w historię wykroczeń drogowych spowodowanych przez kierowcę. Teraz sąd będzie otrzymywał informacje o wszystkich wykroczeniach i przestępstwach drogowych spowodowanych przez kierowcę jakie znajdują się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

REKLAMA