REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa gaźnik „Solex”

Jakubowski Ryszard
Zalety Solexa
Zalety Solexa

REKLAMA

REKLAMA

Gaźnik „Solex” został skonstruowany i opatentowany zaraz po zakończeniu I wojny światowej przez francuskich konstruktorów Jouffret i Renée, współpracujących z firmą „Solex”, założoną przed wojną przez Marcela Mennessona i Maurice Goudarda z myślą o produkcji radiatorów chłodnic samochodowych.

Gaźniki te, tworzące wielką rodzinę złożoną z kilkudziesięciu typów o bardzo zróżnicowanych konstrukcjach, zyskały ogromną popularność. Były wytwarzane jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku przez wiele firm na podstawie licencji firmy „Solex”, którą w latach dziewięćdziesiątych przemianowano na „Magneti Marelli”. Stosowano je w takich samochodach, jak Volkswagen, Alfa Romeo, Fiat, Audi, Ford, BMW, Citroën, Opel, Simca, Saab, Renault, Peugeot, Lancia, Lada, Mercedes, Volvo, Porsche, Toyota, Mitsubishi, Suzuki i w wielu innych. Między innymi licencyjne „Solexy” produkowała w Niemczech firma „Pierburg GmbH”.

REKLAMA

Zobacz także: Typy gaźników w autach zabytkowych

REKLAMA

Zasada działania gaźnika „Solex” jest identyczna jak zasada pracy gaźnika elementarnego. „Solex” różni się od niego jednak wieloma szczegółami konstrukcyjnymi i rozwiązaniami, a przede wszystkim funkcjonalnością oraz różnymi dodatkami, które są różne w różnych odmianach. A odmian tych jest bardzo dużo, od prostych jedno gardzielowych do bardzo rozbudowanych, z kilkoma niezależnymi przelotami. Część z nich ma ręczne sterowanie urządzeniem rozruchowym, wzbogacającym mieszankę, inne są zautomatyzowane. Część z nich ma elektrycznie otwieraną i zamykaną dyszę główną, co pozwala na pewne oszczędności paliwa wynikające z natychmiastowego odcięcia jego dopływu do rozpylaczy gaźnika po wyłączeniu zapłonu.

Gaźniki „Solex” były produkowane zarówno jako dolnossące, jak i bocznossące, te ostatnie często jako wieloprzelotowe, o kilku niezależnych gardzielach, zasilających każdy cylinder osobno, co w przypadku silników wielocylindrowych gwarantuje niemal jednakowy skład mieszanki, zasilającej poszczególne cylindry. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku silników wysokoobrotowych samochodów sportowych.

Zdania, co do różnic w pracy gaźników „Solex” i równie popularnych „Weber”, są podzielone. Ogólnie uważa się, że gaźniki „Weber” spisują się lepiej od „Solexów” w dni ciepłe i gorące, natomiast stwarzają więcej problemów z rozruchem i początkowymi minutami pracy silnika podczas mrozów. O dziwo, „Solexy” w wielu silnikach wolnoobrotowych spisywały się gorzej, niż „Webery”, także z uwagi na aspekt ekonomiczny eksploatacji pojazdu. Toteż użytkownicy pojazdów zabytkowych często z nich rezygnują na rzecz „Weberów”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dlaczego dymi silnik?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA