REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykryć i usunąć usterki i uszkodzenia silnika?

Jakubowski Ryszard
Usterki silnika można podzielić na dwie kategorie: wynikające z naturalnego zużywania się części i powstające wskutek wad materiałowych albo niewłaściwej eksploatacji. Fot. Fotolia
Usterki silnika można podzielić na dwie kategorie: wynikające z naturalnego zużywania się części i powstające wskutek wad materiałowych albo niewłaściwej eksploatacji. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usterki silnika można podzielić na dwie kategorie: wynikające z naturalnego zużywania się części i powstające wskutek wad materiałowych albo niewłaściwej eksploatacji. Pierwsze są łatwe do przewidzenia, drugi pojawiają się nagle, w najmniej spodziewanym momencie.

Usterki wynikające z naturalnego zużywania się części mają wiele objawów, po których można je dostatecznie wcześnie zdiagnozować i podjąć odpowiednie kroki dla przeciwdziałania awariom. Usterki pojawiające się nagle, bez wcześniejszych symptomów lub z symptomami niezauważonymi przez użytkownika pojazdu, zazwyczaj owocują kosztowną naprawą.

REKLAMA

Do pierwszej grupy usterek zalicza się zużycie gładzi cylindrów i pierścieni tłokowych, zużycie panewek i czopów korbowodowych, zużycie łożysk tocznych, stopniowe zużywanie się krzywek i innych elementów w układzie rozrządu oraz w układzie zapłonowym, utratę szczelności układu chłodzenia i kawitacyjne zużycie elementów pompy wodnej, stopniowe zużywanie się elementów pompy paliwowej itp.

Zobacz także: Jak docierać silnik – nowy i po remoncie?

REKLAMA

O naturalnym zużyciu elementów silnika świadczą, między innymi: podwyższone i stale wzrastające jednostkowe zużycie oleju, utrata mocy silnika, większa hałaśliwość jego pracy, większe zużycie paliwa, dymienie z rury wydechowej nawet po nagrzaniu silnika do temperatury pracy, dym wydobywający się z odpowietrzenia miski olejowej, trudności w uzyskaniu równomiernej pracy silnika na wolnych obrotach itp.

Do drugiej grupy należą, miedzy innymi, zatarcia tłoków w cylindrach i panewek w wyniku braku lub zastosowania niewłaściwego oleju albo przegrzania się silnika po awarii układu chłodzenia, zmęczeniowe lub udarowe złamanie korbowodu, połamanie lub pogięcie trzonków zaworów po awarii napędu wałka rozrządu, wypalenie otworów w denkach tłoków w wyniku użycia niewłaściwego paliwa, wadliwego ustawienia kąta wyprzedzenia zapłonu lub wtrysku, złego składu mieszanki paliwowo-powietrznej itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak wykryć i usunąć usterki zawieszenia?

Usunięcie większości usterek silnika wymaga czaso- i pracochłonnego demontażu silnika lub jego części, np. zdjęcia głowicy dla naprawy gniazd zaworowych albo wymiany uszczelki. Tylko w niektórych samochodach prace przy korbowodach i tłokach można wykonywać po zdjęciu miski olejowej bez potrzeby wymontowywania silnika. W większości tylko wyjęcie silnika umożliwi zdjęcie miski olejowej, co otworzy dostęp do wału korbowego i korbowodów. Aby uniknąć niepotrzebnej pracy, należy najpierw wykryć i zdiagnozować usterkę i jej przyczynę. Wymaga to jednak sporego doświadczenia popartego wiedzą i umiejętności rozpoznawania różnych symptomów, towarzyszących wszystkim bez wyjątku uszkodzeniom.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA