REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania?

Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania?
Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania?
Opel

REKLAMA

REKLAMA

Jak przygotować samochód klasyczny do zimowania w garażu? Przecież wielu właścicieli oldtimerów rezygnuje z ich eksploatacji w okresie zimowym.

REKLAMA

Liczba pasjonatów klasycznej i sportowej motoryzacji w Polsce regularnie rośnie. Widoczna za oknami aura, to dla nich sygnał, że pora już myśleć o tym jak „przezimować” swoje cacka.  Mieszanka pośniegowego błota wraz z piaskiem, solą oraz drobnymi kamykami może niekorzystnie wpływać na stan wyjątkowych, motoryzacyjnych egzemplarzy. Odpowiednie zabezpieczenie pojazdu czy czasowe zaprzestanie jego eksploatacji, pozwoli cieszyć się jazdą klasykiem, czy też „demonem prędkości” bez obaw o nowe ogniska korozji – podkreślają eksperci ProfiAuto

REKLAMA

Polscy pasjonaci i kolekcjonerzy posiadają już około 50 tys. zabytkowych pojazdów*, coraz więcej kierowców decyduje się także na zakup samochodów sportowych. Chcąc jak najdłużej cieszyć się swoimi autami marzeń, często decydują się oni na ich „przezimowanie”, a więc zamknięcie ich w garażu na kilka najtrudniejszych, zimowych tygodni czy nawet miesięcy. Jak we właściwy sposób przygotować się do tego zadania?

Zobacz też: Absurdy konstrukcyjne w zabytkowych pojazdach

Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania? Nadwozie

Przed okresem „zimowego snu samochodu” należy go bardzo dokładnie umyć i wysuszyć. Warto sprawdzić, czy w jakimś zakamarku nie zebrały się np. liście wymieszane z ziemią i wodą, czy też inne zanieczyszczenia, które po czasie mogą zagrozić stanowi nadwozia. Trzeba również zabezpieczyć wszystkie uszkodzenia, które powstały w powłoce lakierniczej. Można to zrobić samemu, korzystając z wielu różnych produktów, które są dostępne na rynku lub udać się do specjalisty. Korzystne dla samochodu jest także odpowiednie zakonserwowanie podwozia. Przed zabezpieczeniem warstwą ochronną za pomocą preparatów, należy je również umyć, wysuszyć i zadbać o naprawę wszelkich ubytków, które powstały w czasie użytkowania samochodu przed okresem zimowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania? Wnętrze

Jeśli samochód będzie „zimował” przez dłuższy czas, warto wcześniej wyprać jego tapicerkę, co pozwoli na uniknięcie efektu zatęchnięcia po tym okresie. Nie należy zapominać również o częstej wentylacji wnętrza pojazdu. Warto także zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci, który zapobiegnie skraplaniu się wody. Należy również zadbać o stan uszczelek drzwi, maski, bagażnika czy też szyberdachu i przed zimą użyć w celu ich konserwacji odpowiednich specyfików np. na bazie silikonu. Chroni to elementy gumowe zarówno przed pękaniem, jak i kruszeniem, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Jak przygotować pojazd zabytkowy do dłuższej trasy?

Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania? Zatankuj do pełna

Kierowca, który nie jeździ zimą swoim klasykiem czy też samochodem sportowym i tak powinien zatankować go do pełna. Pozwala to zapobiec skraplaniu się w baku pary wodnej. Warto zatankować paliwo jak najlepszej jakości, po to by jak najdłużej cieszyć się bezkorozyjnym układem zasilania. W celu zmaksymalizowania ochrony można użyć uszlachetniaczy podnoszących dodatkowo jakość paliwa. Na rynku można zakupić zarówno te nadające się do benzyny jak i do oleju napędowego. Należy jednak zwrócić uwagę na dobranie specyfiku odpowiedniego dla danego rodzaju samochodu.

Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania? Akumulator

Wiosną warto się cieszyć przyjemnością z jazdy klasycznym, czy też sportowym samochodem natychmiast i nie mieć problemów z jego odpalaniem. Dlatego przed zimą należy odłączyć akumulator od instalacji. Nie można jednak zapominać o regularnym np. comiesięcznym ładowaniu tego urządzenia. Wymontowany akumulator powinno się ustawić w dość ciepłym pomieszczeniu, bowiem zmniejsza to ryzyko jego samorozładowania się oraz zasiarczenia płyt.

Zobacz też: Typy gaźników w autach zabytkowych

Zimowanie klasyka, czyli jak przygotować samochód do zimowania? Opony

REKLAMA

Myśląc o samochodowym „śnie zimowym”, należy także zadbać o zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w oponach. Przed długim postojem zalecanie jest zwiększenie ciśnienia o wartość od 0,5 do 1 bara, w zależności od wskazań producenta w tym zakresie. Alternatywą dla tego rozwiązania jest postawienie auta na tzw. kobyłkach warsztatowych. Umieszczenie samochodu na takich podporach pozwala nie tylko na zachowanie w lepszym stanie opon samochodu, ale także wpływa na lepszą cyrkulację powietrza pod autem, ze względu na zwiększenie przestrzeni pomiędzy samochodem, a podłogą.

– Posiadanie klasycznego lub sportowego samochodu to spełnienie marzeń wielu pasjonatów motoryzacji. W przypadku takich, wyjątkowych egzemplarzy, szczególnie ważna jest odpowiednia konserwacja i reagowanie na zmienne warunki pogodowe. Z posiadaniem motoryzacyjnego „cuda” wiążą się więc zobowiązania, dotyczące utrzymania go w jak najlepszej kondycji mechanicznej i wizualnej. Sporo zależy od egzemplarza, ale w wielu przypadkach właściwie przygotowane „przezimowanie” jest  dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zacząć kolejny sezon przyjemnie i bezproblemowo – podsumowuje Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Źródło: Materiały prasowe ProfiAuto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA