Jakie są przyczyny „ściągania” pojazdu w jedną stronę podczas jazdy?
REKLAMA
REKLAMA
Przyczyn tego zjawiska jest co najmniej kilka. Jedną z najczęściej występujących jest duża różnica ciśnienia powietrza w oponach, zwłaszcza w kołach przedniej osi. W przypadku „wystrzału” opony siła, jaka powoduje zmianę toru jazdy potrafi wyrwać kierownicę z rąk kierowcy, jeżeli w chwili zdarzenia nie trzymał jej oburącz dostatecznie mocno.
REKLAMA
Zobacz też: Opony pojazdów zabytkowych – czym się różnią od opon współczesnych?
REKLAMA
Ściąganie może być spowodowane także występowaniem w jednym z kół przedniej osi oporów większych, niż w drugim. Może to być spowodowane wadliwą pracą hamulców, np. blokowaniem koła przez zakleszczoną szczękę lub klocek hamulcowy, albo wzrostem oporów w łożyskach koła lub w przegubach półosi w przypadku napędu na przednią oś.
Tego rodzaju przyczyny można rozpoznać po tym, że tendencja do samoczynnego skrętu pojazdu będzie większa na biegu jałowym lub po wysprzęgleniu, niż w czasie, gdy silnik napędza koła.Natomiast wadliwa praca układu hamulcowego, polegająca na złej regulacji luzów szczęk lub klocków hamulcowych albo ich zaolejeniu lub zamoczeniu płynem hamulcowym, wyciekającym z cylinderków, objawi się zawsze ściąganiem pojazdu w jedną stronę tylko podczas hamowania.
Podobny objaw towarzyszy użyciu pierwszemu hamulców bębnowych po co najmniej kilkugodzinnym postoju po jeździe w czasie deszczu lub przy dużej wilgotności powietrza. Powodem jest z jednej strony pęcznienie niektórych rodzajów okładzin szczęk hamulcowych po ich zamoczeniu, z drugiej – powstawanie ognisk korozji wewnątrz bębna hamulcowego na jego cylindrycznej części. Objaw ten znika samoczynnie po kilkukrotnym użyciu hamulców.
Zobacz też: Archaiczne rozwiązania konstrukcyjne w pojazdach zabytkowych
REKLAMA
Ściąganie może być także wywołane przez wadliwe ustawienia geometrii kół przednich, a gdy wystąpi nagle podczas jazdy – awarią co najmniej jednego z elementów zawieszenia kół przednich, np tulei metalowo-gumowej, końcówki drążka kierowniczego, a nawet – zdeformowaniem wahacza lub drążka kierowniczego po uderzeniu w przeszkodę lub wpadnięciu koła w dziurę w nawierzchni drogi. Bardzo rzadko zdarza się uszkodzenie elastycznego mocowania kolumny Mac Phersona, ale nie można tego wykluczyć bez dokonania oględzin.
Są także inne przyczyny dążenia samochodu do samoczynnej zmiany toru jazdy, całkowicie od niego i od kierowcy niezależne. Może to być np. silny, jednostajny wiatr boczny, albo wpadnięcie kół jednej strony pojazdu w koleiny, utworzone w nawierzchni przez ciężkie pojazdy. Natomiast za dopuszczenie do ściągania pojazdu wskutek połowicznego wjechania na miękkie pobocze winę ponosi wyłącznie kierowca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.