Europejski dzień kontroli prędkości!
REKLAMA
REKLAMA
Dzień kontroli prędkości
16 kwietnia 2015 roku kraje Unii Europejskiej będą uczestniczyły w europejskim dniu kontroli prędkości. Radary zostaną ustawione na 24 godziny od 6 rano w czwartek. Pomimo, iż Polska nie bierze udziału w tym wydarzeniu, Polscy kierowcy podróżując po terenach przygranicznych lub przebywając na urlopie w Europie nie zostaną pominięci: zwolnijmy i uszanujmy ograniczenia prędkości obowiązujące na europejskich drogach. Poniżej krótki przegląd przepisów drogowych UE.
REKLAMA
Z pośród 22 uczestniczących państw, 3 z nich graniczą bezpośrednio z Polską: Niemcy, Słowacja i Litwa. Natomiast inne kraje m.in. Chorwacja, Włochy, Wielka Brytania, i Irlandia stanowią popularne kierunki podróży Polaków. Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina więc:
- limit prędkości do 50km/h w terenie zabudowanym obowiązuje w większości krajów UE,
- na drogach szybkiego ruchu ograniczenia są zależne od sezonu, jakości nawierzchni oraz typu prowadzonego pojazdu, z reguły jest to 80 -100km/h
- autostrady, oprócz tych w Niemczech na których nie ma limitu prędkości (chyba że znak drogowy wskazuje inaczej lub trwają np. roboty drogowe), dozwolona prędkość to 120km/h w Belgii, 130 km/h Portugalii, 140km/h Luksemburgu... więcej informacji znajduje się TUTAJ
Zobacz też: Straż miejska nie będzie mogła używać fotoradarów?
REKLAMA
Od 7 Listopada 2013 według dyrektywy 2011/82/UE wobec kierowców popełniających wykroczenia drogowe w innych państwach UE mogą być łatwiej stosowane sankcje: przykładowo kierowca z Polski łamiąc limit prędkości w innym kraju członkowskim może otrzymać zagraniczny mandat. Więcej informacji o wykroczeniach drogowych w UE: http://www.europe-consommateurs.eu/en/consumer-topics/cars/car-travel-in-europe/traffic-offences-in-the-eu/.
Uwaga: Tematy związane z samochodami i podróżami są szczególnie ważne dla ECC-Net. W marcu 2015 r. rozpoczął się wspólny projekt sieci nt. zakupów samochodów w UE. Jego celem jest dostarczanie praktycznych informacji dla konsumentów kupujących auta za granicą (wyszukiwanie ofert, podpisywanie umowy, przewóz pojazdu, rejestracja, pomoc SOLVIT). ECC-Net chce w ten sposób zmniejszyć liczbę skarg dotyczących transgranicznego zakupu samochodów, które regularnie pojawiają się w praktyce wybranych centrów sieci.
Źródło: materiały prasowe Europejskiego Centrum Konsumenckiego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.