REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać
60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać
Bernhard Filser
MINI

REKLAMA

REKLAMA

60 lat Mini Coopera, czyli Grupa BMW postanowiła uczcić okrągłe urodziny miniaturowego sportowca. Jakie fakty z historii Mini warto znać?

Historia Mini Coopera zaczęła się w roku 1961

Pierwsze Mini ujrzało światło dzienne dokładnie w roku 1959. Już dwa lata później konstruktorzy postanowili wprowadzić na rynek wersję nieco wzmocnioną. I szczególną rolę w tym przypadku odegrał John Cooper. Jego nazwisko miało dawać gwarancję sukcesu. W kończy człowiek ten był znanym projektantem samochodów wyścigowych, a do tego miał na koncie szereg sukcesów w Formule 1. Cooper miał się stać talizmanem i to akurat się spełniło. A najlepszy dowód niech przyniesie fakt, że 60 lat po premierze wersja Cooper brytyjskiego Mini nadal jest obecna w salonach.

REKLAMA

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać

MINI

Mini Cooper, czyli mini rozmiar i maksi moc

60 lat temu Mini Cooper stanowił nie lada sensację. Bo choć wywodził się od auta, którego ojcem stał się kryzys paliwowy, charakteryzował się sportowym charakterem, sporym temperamentem i wysoką zwinnością. Poza tym o ile klasyczne Mini miało zaledwie 34 konie mechaniczne, o tyle motor stworzony przez zespół Issigonisa musiał zostać zmodyfikowany na potrzeby modelu Cooper. Pierwsza seria składała się z tysiąca pojazdów. Każdy z nich miał silnik o pojemności zwiększonej do niespełna litra. Dzięki temu układ napędowy generował moc 55 koni, a to wystarczało do osiągnięcia w tak małym aucie prędkości maksymalnej wynoszącej 135 km/h.

Klasyczny Mini Cooper postawił na kontrastowy dach

John Cooper pogrzebał nie tylko przy jednostce napędowej Mini, ale także zastosował skrzynię biegów o krótszych przełożeniach, lepiej prowadzoną dźwignię biegów, hamulce tarczowe na przednich kołach i szersze opony. Poza tym Cooper stworzył jeszcze jedną legendę – dach wykończony był w kontrastującym kolorze. Tak zaprojektowane auto pokazało się światu jesienią roku 1961 i tak naprawdę z miejsca skradło serca kierowców. Ci mieli tak naprawdę tylko jedną uwagę. Chcieli... jeszcze więcej mocy! I prośba ta została spełniona. Konstruktorzy zwiększyli pojemność do 1071, co zaowocowało mocą sięgającą 70 koni.

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera

60 lat Mini Coopera. Brytyjski klasyk ma o czym opowiadać

MINI

60 lat Mini Coopera, czyli sukces–upadek–sukces

Sukces sprzedażowy Mini Coopera był jednak dopiero pierwsza z kart historii, którą model zapisał dokładnie 6 dekad temu. Mini Cooper od razu odniosło sukces na torach wyścigowych i rajdowych. A dzięki występom w Rajdzie Monte Carlo dodatkowo stało się legendą. Legendą żywą do dziś. Bo gdy na początku lat dziewięćdziesiątych wydawało się, że Rover Group zatonie na dobre razem z Mini, na scenie pojawiło się BMW, które tchnęło w brytyjskiego klasyka całkowicie nowe życie. Być może Mini nie jest już tak spartański jak kiedyś, być może stał się bardziej high-tech, mimo wszystko nadal ma to samo spojrzenie, nadal prowadzi się jak gokart i nadal ma sporo mocy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA