REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Dzień Bez Samochodu - jak wygląda w praktyce?

Subskrybuj nas na Youtube
Autobus ZTM. Fot. Fotolia
Autobus ZTM. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony 22 września, przypada w tym roku w niedziele. Czy Polacy wybiorą wtedy autobus zamiast swojego auta?

Rusza Tydzień Zrównoważonego Transportu. Po jakie środki sięgają władze miast, by przekonać kierowcę do zostawienia samochodu w domu 22 września,  czyli w Europejski Dzień bez Samochodu? Czy kierowcy rzeczywiście dają się przekonać do przesiadki do transportu miejskiego lub na rower? NaviExpert  postanowił to sprawdzić. 

REKLAMA

Polacy wolą auto niż autobus?

Jak zachęcić kierowcę do porzucenia samochodu i zmusić go do stawienia czoła komunikacji miejskiej? Czy darmowy przejazd transportem publicznym (wart około  4 zł!) przekonuje przeciętnego Kowalskiego do zamiany wygodnego auta na zatłoczony tramwaj czy autobus?  Z danych dostarczonych przez NaviExpert wynika, że w zeszłym roku podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu wielkich zmian w ruchu nie odnotowano.

Zobacz też: Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Europejski Dzień Bez Samochodu - w Warszawie pojedziesz szybciej

Dostawca nawigacji mobilnej NaviExpert porównał prędkość pokonywania głównych tras w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu - 22 września 2012 oraz podczas trzech kolejnych zwykłych sobót. Według raportu, prędkości osiągane podczas przebadanych dni nie różniły się w Poznaniu i we Wrocławiu, przyspieszyli jedynie warszawiacy jeżdżąc o 14% szybciej. Wrocław był też jedynym miastem w Polsce, w którym urzędnicy wpadli na dobry pomysł i darmową komunikację miejską zorganizowali również w piątek 21 września. Jak się okazuje część wrocławian przerzuciła się na transport publiczny - w godzinach szczytu miasto przyśpieszyło o 1/5.

Europejski Dzień Bez Samochodu - znowu w weekend

- Pompatyczne hasła „zamień wóz na bus” nie odniosły wielkiego sukcesu. Co prawda, przyczynił się do tego fakt, że Europejski Dzień Bez Samochodu wypadł w sobotę. Gdyby ta data wypadła w dzień roboczy, zmiany w ruchu byłyby na pewno bardziej odczuwalne, co pokazuje przykład Wrocławia - tłumaczy Adam Bąkowski, Prezes Zarządu NaviExpert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Poznaniu darmowe przejazdy autobusem przez cały tydzień

Czy doświadczenia poprzednich lat nauczyły czegoś władze polskich miast? W tym roku w Poznaniu darmowe przejazdy komunikacją miejską obowiązują przez cały Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli od 16 do 22 września. - Dzięki wydłużeniu akcji na cały tydzień, więcej osób będzie mogło skorzystać z darmowego przejazdu.  Być może łatwiej im będzie dojechać komunikacją w miejsca, gdzie są buspasy lub trudności z parkowaniem. My również jesteśmy ciekawi jakie będą wyniki  monitorowania dróg w Poznaniu w tym tygodniu – dodaje Adam Bąkowski z NaviExpert.Natomiast Warszawa już od miesiąca prowadzi kampanię Europejskiego Dnia Bez Samochodu, m.in. oplakatowując 40 stołecznych autobusów… W Poznaniu można też przez jeden dzień jeździć za darmo miejskimi rowerami. Pomysł pewnie zyska wielu zwolenników, którym nie straszna polska złota jesień.

Zobacz też: Ile czasu i pieniędzy traci w korkach polski kierowca?

Europejski Dzień Bez Samochodu - promocja

Na pocieszenie jest jeden pewny czynnik, który ma realny wpływ na to, że kierowcy zdobędą się na wysiłek nie wyprowadzania swoich „czterech kółek” na ulice. W tym roku Europejski Dzień bez Samochodu to niedziela, a w dodatku w większości miast prognozy pogody zapowiadają opady deszczu, więc kierowcy chętnie zostaną razem ze swoimi samochodami w domu.

Zobacz też: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

Metodyka badania

NaviExpert – dostawca nawigacji mobilnej na smartfony i tablety, przeanalizował czasy przejazdów samochodów poruszających się po kluczowych trasach w centrach miast 22 i 29 września oraz 6 i 13 października 2012 r. Anonimowe dane pochodzą od społeczności użytkowników aplikacji NaviExpert oraz z profesjonalnego monitoringu floty i są wykorzystywane w nawigacji NaviExpert do układania tras omijających zakorkowane odcinki dróg. 

Źródło: materiały prasowe NaviExpert

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA