REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobilność w oczach Polaków, czyli, czy Polacy uważają siebie za mobilnych?

Mobilność w oczach Polaków, czyli czy Polacy uważają siebie za mobilnych?
Mobilność w oczach Polaków, czyli czy Polacy uważają siebie za mobilnych?

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polacy uważają siebie za mobilnych? Oraz co oznacza dla Polaków bycie mobilnym? Czy jest do tego niezbędny samochód?

Mobilność kojarzy nam się przede wszystkim z ruchem tzn. przemieszczaniem się i zmianą miejsca. O skojarzenia z mobilnością zapytał Polaków Ipsos w badaniu „Mobilność w oczach Polaków” zrealizowanym dla Volkswagen Financial Services. Wyniki sondażu wyraźnie pokazują, że najczęstszym spontanicznie wymienianym hasłem kojarzonym z mobilnością jest samochód – wskazało go na pierwszym miejscu ponad 21% respondentów. Zdecydowana większość uważa też, że samochód przynajmniej w części przyczynia się do uczynienia nas bardziej mobilnymi.

REKLAMA

Zobacz też: Małe śmigłowce będą wypierać auta klasy premium?

Największe poczucie mobilności mają właściciele samochodów

Najbardziej mobilni czują się posiadacze samochodów. 58% z nich ocenia swoją mobilność w obszarze transportu jako bardzo wysoką. Podobnie mobilność ocenia 14% posiadających prawo jazdy, ale nie posiadających własnego auta, a także 21% osób w ogóle nie posiadających prawa jazdy.

Młodsze pokolenie nie potrzebuje samochodów?

Przekonanie o tym, że aby być osobą mobilną bezwzględnie trzeba być kierowcą i mieć samochód, dominuje wśród osób posiadających własne auto oraz najstarszej grupy uczestników badania, osób w wieku 45-59 lat. Z kolei wiara w mobilność bez samochodu powszechna jest wśród pokolenia 15-25-latków. Ta grupa ankietowanych w najmniejszym stopniu wiąże swoją mobilność z posiadaniem i prowadzeniem auta. Posiadanie samochodu ma zasadniczy wpływ na postrzeganie własnej mobilności przede wszystkim w grupie osób dysponujących pojazdem – 40% z nich jest przeświadczonych o istotnej roli auta w ocenie mobilności.

Samochód korzystniejszy od transportu publicznego

REKLAMA

Samochód ma oczywiście największe grono zwolenników wśród zmotoryzowanych – jednak wszystkie analizowane grupy uważają go za korzystniejszy od komunikacji publicznej, zarówno w mieście jak i poza nim. Przewaga samochodu w świadomości respondentów jest szczególnie duża, kiedy planują podróż za miasto – komunikacja miejska ma w trasie trzykrotnie mniej zwolenników (21%), niż własny samochód (62%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Badania reaktywności wegetatywnej wykazały, że jazda samochodem jest trzykrotnie bardziej stresująca niż korzystanie z komunikacji publicznej. Mimo to kierowcy częściej wybierają własne auto niż autobus lub pociąg, bo „stres transportowy” (czekanie na przystankach, tłok) jest często subiektywnie bardziej dokuczliwy niż codzienne napięcie wynikające z jazdy w korkach. Dlatego auto jest dla wielu z nas elementem koniecznym do szybkiego i komfortowego przemieszczania się – mówi dr Leszek Mellibruda, psycholog biznesu.

Nieco inne spojrzenie na transport prezentują najmłodsi ankietowani do 25 roku życia. Przewaga samochodu jest w ich opiniach mniejsza, a komunikacja miejska ma blisko o połowę więcej zwolenników w mieście – 32% w porównaniu z 22% w grupie 26-35 lat –  i blisko dwukrotnie więcej zwolenników poza miastem – 26% vs. 14% wśród 26-35-latków.

Źródło: Volkswagen Financial Services

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA