REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo projektuje się nowy model samochodu?

Seat Ateca - pierwszy SUV hiszpańskiej marki
Seat Ateca - pierwszy SUV hiszpańskiej marki
SEAT

REKLAMA

REKLAMA

Opracowanie i wdrożenie nowego modelu auta na rynek to czasochłonna operacja. Dzięki nowoczesnej technologii udało się znacznie skrócić ten czas. Jak długo projektuje się obecnie nowy model samochodu?

Nowe auto - jak długo powstaje?

1400 dni, ponad 1000 szkiców, 5000 kilogramów gliny i 1000 litrów farby. Do zaprojektowania nowego modelu samochodu potrzeba jednak o wiele więcej składników. To aż cztery lata wytężonej pracy kreatorów, która zaczyna się od prostych szkiców ołówkiem, przygotowania glinianych form, mieszania farb i wybierania faktury materiałów. Wszystko to po to, aby sprostać wysokim wymaganiom klientów, którzy wybierają nowego SEAT-a z myślą o swoim komforcie. Jak powstaje nowe auto, od pierwszego szkicu do jego produkcji? Pomysł na nowy model samochodu pojawia się powoli. To często luźne, nieskrępowane myśli, które definiują DNA auta i to one będą wytyczać kierunki rozwoju całej koncepcji. Po przeanalizowaniu tworzą wielką mapę – przewodnik dla projektantów, który będzie im pomocny podczas całego procesu powstawania pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Jak projektuje się fotele samochodowe?

Kreatorzy uzbrojeni w hasła, motywy i skojarzenia przystępują do przygotowania wstępnych szkiców. Jak mówi Jaume Sala, dyrektor Designu Wnętrz SEAT-a, mają one jedynie odzwierciedlać pierwsze wyobrażenia auta. Zanim pojawi się finalny projekt, gotowy do wdrożenia, powstanie ponad 1000 różnorodnych rysunków. Następnie projekty przygotowane są w wersji cyfrowej i dalej dopracowywane, aż przypominają koncepcję przyszłego pojazdu.

Gliniany projekt auta

REKLAMA

Zanim powstanie auto z blachy i metalu, każdy nowy SEAT powstaje oczywiście z gliny. Jest naturalnej wielkości i może ważyć nawet 4 tony, czyli dwukrotnie przewyższać wagę swoich odpowiedników w rzeczywistości! Modele służą do odtworzenia fizycznego wyglądu auta, są też pomocne przy kolejnych modyfikacjach.

Kiedy prototyp wygląda już jak zgrabny samochód, do dzieła przystępują artyści z Działu Kolorów SEAT-a. Designerzy odpowiadają zarówno za barwy lakierów samochodu, jak i odcienie wykorzystane wewnątrz pojazdu. Ich praca rozpoczyna się dwa lata wcześniej od burzy mózgów i szukania inspiracji. Do przygotowania ponad 100 próbek kolorów zużywają aż 1000 litrów mieszanek farby. Z tej palety możliwości, do oficjalnej tabeli kolorów nowego samochodu trafia zaledwie 12 wybrańców. Barwy są szczególnie ważne także we wnętrzu auta. Specjalne programy dobierają kombinacje setek tkanin i kolorów, które ozdobią np. fotele kierowcy i pasażerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektowanie użytecznych użytecznych rozwiązań w samochodzie

Jednak wnętrze nowego samochodu ma nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być wygodne dla kierowcy nawet po długich godzinach spędzonych za kółkiem. Projektanci w najdrobniejszych detalach opracowują każdy szczegół kabiny pojazdu. Pierwszym elementem, który wpisuje się w wygląd wnętrza auta, jest ekran dotykowy. Wokół niego umiejscowione są kolejne gadżety. Wszystko tworzy ergonomiczną i funkcjonalną całość.

- Zadajemy sobie pytanie, gdzie byłoby najwygodniej schować telefon, wstawić butelkę wody, czy wrzucić okulary. Nasze rozwiązania muszą być maksymalnie użyteczne, bo będą towarzyszyć na co dzień kierowcy. Dlatego, gdy projektujemy nowe auto, cała uwaga jest skupiona tylko na nim i jego wygodzie – dodaje Jaume Sala.

Zobacz też: Jak projektowane i badane są felgi samochodowe?

W efekcie setek symulacji, makiet i poprawiania prototypów, otrzymujemy nowy model samochodu. Gdy po czterech latach nareszcie jest gotowy, zespół projektantów nie spoczywa na laurach. W końcu oni od dawna mają w głowach pomysły na kolejne auta, nad którymi jednocześnie pracują.

Źródło: materiały prasowe Seat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA