REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo projektuje się nowy model samochodu?

Seat Ateca - pierwszy SUV hiszpańskiej marki
Seat Ateca - pierwszy SUV hiszpańskiej marki
SEAT

REKLAMA

REKLAMA

Opracowanie i wdrożenie nowego modelu auta na rynek to czasochłonna operacja. Dzięki nowoczesnej technologii udało się znacznie skrócić ten czas. Jak długo projektuje się obecnie nowy model samochodu?

Nowe auto - jak długo powstaje?

1400 dni, ponad 1000 szkiców, 5000 kilogramów gliny i 1000 litrów farby. Do zaprojektowania nowego modelu samochodu potrzeba jednak o wiele więcej składników. To aż cztery lata wytężonej pracy kreatorów, która zaczyna się od prostych szkiców ołówkiem, przygotowania glinianych form, mieszania farb i wybierania faktury materiałów. Wszystko to po to, aby sprostać wysokim wymaganiom klientów, którzy wybierają nowego SEAT-a z myślą o swoim komforcie. Jak powstaje nowe auto, od pierwszego szkicu do jego produkcji? Pomysł na nowy model samochodu pojawia się powoli. To często luźne, nieskrępowane myśli, które definiują DNA auta i to one będą wytyczać kierunki rozwoju całej koncepcji. Po przeanalizowaniu tworzą wielką mapę – przewodnik dla projektantów, który będzie im pomocny podczas całego procesu powstawania pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Jak projektuje się fotele samochodowe?

Kreatorzy uzbrojeni w hasła, motywy i skojarzenia przystępują do przygotowania wstępnych szkiców. Jak mówi Jaume Sala, dyrektor Designu Wnętrz SEAT-a, mają one jedynie odzwierciedlać pierwsze wyobrażenia auta. Zanim pojawi się finalny projekt, gotowy do wdrożenia, powstanie ponad 1000 różnorodnych rysunków. Następnie projekty przygotowane są w wersji cyfrowej i dalej dopracowywane, aż przypominają koncepcję przyszłego pojazdu.

Gliniany projekt auta

REKLAMA

Zanim powstanie auto z blachy i metalu, każdy nowy SEAT powstaje oczywiście z gliny. Jest naturalnej wielkości i może ważyć nawet 4 tony, czyli dwukrotnie przewyższać wagę swoich odpowiedników w rzeczywistości! Modele służą do odtworzenia fizycznego wyglądu auta, są też pomocne przy kolejnych modyfikacjach.

Kiedy prototyp wygląda już jak zgrabny samochód, do dzieła przystępują artyści z Działu Kolorów SEAT-a. Designerzy odpowiadają zarówno za barwy lakierów samochodu, jak i odcienie wykorzystane wewnątrz pojazdu. Ich praca rozpoczyna się dwa lata wcześniej od burzy mózgów i szukania inspiracji. Do przygotowania ponad 100 próbek kolorów zużywają aż 1000 litrów mieszanek farby. Z tej palety możliwości, do oficjalnej tabeli kolorów nowego samochodu trafia zaledwie 12 wybrańców. Barwy są szczególnie ważne także we wnętrzu auta. Specjalne programy dobierają kombinacje setek tkanin i kolorów, które ozdobią np. fotele kierowcy i pasażerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektowanie użytecznych użytecznych rozwiązań w samochodzie

Jednak wnętrze nowego samochodu ma nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być wygodne dla kierowcy nawet po długich godzinach spędzonych za kółkiem. Projektanci w najdrobniejszych detalach opracowują każdy szczegół kabiny pojazdu. Pierwszym elementem, który wpisuje się w wygląd wnętrza auta, jest ekran dotykowy. Wokół niego umiejscowione są kolejne gadżety. Wszystko tworzy ergonomiczną i funkcjonalną całość.

- Zadajemy sobie pytanie, gdzie byłoby najwygodniej schować telefon, wstawić butelkę wody, czy wrzucić okulary. Nasze rozwiązania muszą być maksymalnie użyteczne, bo będą towarzyszyć na co dzień kierowcy. Dlatego, gdy projektujemy nowe auto, cała uwaga jest skupiona tylko na nim i jego wygodzie – dodaje Jaume Sala.

Zobacz też: Jak projektowane i badane są felgi samochodowe?

W efekcie setek symulacji, makiet i poprawiania prototypów, otrzymujemy nowy model samochodu. Gdy po czterech latach nareszcie jest gotowy, zespół projektantów nie spoczywa na laurach. W końcu oni od dawna mają w głowach pomysły na kolejne auta, nad którymi jednocześnie pracują.

Źródło: materiały prasowe Seat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

REKLAMA

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA