REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo projektuje się nowy model samochodu?

Subskrybuj nas na Youtube
Seat Ateca - pierwszy SUV hiszpańskiej marki
Seat Ateca - pierwszy SUV hiszpańskiej marki
SEAT

REKLAMA

REKLAMA

Opracowanie i wdrożenie nowego modelu auta na rynek to czasochłonna operacja. Dzięki nowoczesnej technologii udało się znacznie skrócić ten czas. Jak długo projektuje się obecnie nowy model samochodu?

Nowe auto - jak długo powstaje?

1400 dni, ponad 1000 szkiców, 5000 kilogramów gliny i 1000 litrów farby. Do zaprojektowania nowego modelu samochodu potrzeba jednak o wiele więcej składników. To aż cztery lata wytężonej pracy kreatorów, która zaczyna się od prostych szkiców ołówkiem, przygotowania glinianych form, mieszania farb i wybierania faktury materiałów. Wszystko to po to, aby sprostać wysokim wymaganiom klientów, którzy wybierają nowego SEAT-a z myślą o swoim komforcie. Jak powstaje nowe auto, od pierwszego szkicu do jego produkcji? Pomysł na nowy model samochodu pojawia się powoli. To często luźne, nieskrępowane myśli, które definiują DNA auta i to one będą wytyczać kierunki rozwoju całej koncepcji. Po przeanalizowaniu tworzą wielką mapę – przewodnik dla projektantów, który będzie im pomocny podczas całego procesu powstawania pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Jak projektuje się fotele samochodowe?

Kreatorzy uzbrojeni w hasła, motywy i skojarzenia przystępują do przygotowania wstępnych szkiców. Jak mówi Jaume Sala, dyrektor Designu Wnętrz SEAT-a, mają one jedynie odzwierciedlać pierwsze wyobrażenia auta. Zanim pojawi się finalny projekt, gotowy do wdrożenia, powstanie ponad 1000 różnorodnych rysunków. Następnie projekty przygotowane są w wersji cyfrowej i dalej dopracowywane, aż przypominają koncepcję przyszłego pojazdu.

Gliniany projekt auta

REKLAMA

Zanim powstanie auto z blachy i metalu, każdy nowy SEAT powstaje oczywiście z gliny. Jest naturalnej wielkości i może ważyć nawet 4 tony, czyli dwukrotnie przewyższać wagę swoich odpowiedników w rzeczywistości! Modele służą do odtworzenia fizycznego wyglądu auta, są też pomocne przy kolejnych modyfikacjach.

Kiedy prototyp wygląda już jak zgrabny samochód, do dzieła przystępują artyści z Działu Kolorów SEAT-a. Designerzy odpowiadają zarówno za barwy lakierów samochodu, jak i odcienie wykorzystane wewnątrz pojazdu. Ich praca rozpoczyna się dwa lata wcześniej od burzy mózgów i szukania inspiracji. Do przygotowania ponad 100 próbek kolorów zużywają aż 1000 litrów mieszanek farby. Z tej palety możliwości, do oficjalnej tabeli kolorów nowego samochodu trafia zaledwie 12 wybrańców. Barwy są szczególnie ważne także we wnętrzu auta. Specjalne programy dobierają kombinacje setek tkanin i kolorów, które ozdobią np. fotele kierowcy i pasażerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektowanie użytecznych użytecznych rozwiązań w samochodzie

Jednak wnętrze nowego samochodu ma nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być wygodne dla kierowcy nawet po długich godzinach spędzonych za kółkiem. Projektanci w najdrobniejszych detalach opracowują każdy szczegół kabiny pojazdu. Pierwszym elementem, który wpisuje się w wygląd wnętrza auta, jest ekran dotykowy. Wokół niego umiejscowione są kolejne gadżety. Wszystko tworzy ergonomiczną i funkcjonalną całość.

- Zadajemy sobie pytanie, gdzie byłoby najwygodniej schować telefon, wstawić butelkę wody, czy wrzucić okulary. Nasze rozwiązania muszą być maksymalnie użyteczne, bo będą towarzyszyć na co dzień kierowcy. Dlatego, gdy projektujemy nowe auto, cała uwaga jest skupiona tylko na nim i jego wygodzie – dodaje Jaume Sala.

Zobacz też: Jak projektowane i badane są felgi samochodowe?

W efekcie setek symulacji, makiet i poprawiania prototypów, otrzymujemy nowy model samochodu. Gdy po czterech latach nareszcie jest gotowy, zespół projektantów nie spoczywa na laurach. W końcu oni od dawna mają w głowach pomysły na kolejne auta, nad którymi jednocześnie pracują.

Źródło: materiały prasowe Seat

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA