REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fabryka Fiata w Tychach zanotowała spadki produkcji

PAP
Fiat 500 FL 1.3 JTD 95 KM
Fiat 500 FL 1.3 JTD 95 KM
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Fabryka samochodów FIAT w Tychach nieco zwolniła tempo. W przyszłym roku także spodziewany jest spadek produkcji. Dlaczego?

Spada produkcja w fabryce aut w Tychach

Ponad 302,6 tys. samochodów wyprodukowała w ubiegłym roku tyska fabryka spółki Fiat Chrysler Automobiles (FCA); to około 3,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Na 2016 rok zakład prognozuje spadek produkcji w związku z planowanym zaprzestaniem wytwarzania w Tychach modelu Ford Ka.

REKLAMA

Ford Ka powstaje w tyskiej fabryce od 2008 r. na zlecenie koncernu Forda. Produkcja tego modelu w Tychach ma zakończyć się mniej więcej w połowie tego roku. Przedstawiciele zakładu sądzą, że będzie to neutralne dla poziomu zatrudnienia w fabryce, gdzie pracuje dziś prawie 3,3 tys. osób.

Zobacz też: Zarobki w fabryce Fiata w Tychach

„Nie zakładamy, aby zaprzestanie produkcji tego modelu wpłynęło na wielkość zatrudnienia” – powiedział we wtorek PAP rzecznik FCA Poland Bogusław Cieślar.

Według wcześniejszych informacji przedstawicieli fabryki, zaprzestanie wytwarzania forda prawdopodobnie będzie oznaczać ograniczenie pracy w nadgodzinach, czyli w soboty – taka praca jest lepiej wynagradzana niż praca w dni robocze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ubiegłym roku w Tychach powstało niespełna 48,9 tys. egzemplarzy Forda Ka, wobec ponad 54,5 tys. rok wcześniej.

REKLAMA

Jak podała we wtorek spółka FCA Poland, w ubiegłym roku z linii produkcyjnych tyskiej fabryki zjechało 302 tys. 639 samochodów, wobec ponad 313,9 tys. rok wcześniej. W produkcji dominował Fiat 500 (w połowie ubiegłego roku na rynek weszła nowa wersja tego auta), którego wyprodukowano ponad 181 tys. egzemplarzy. Lancii Ypsilon (która również została w 2015 r. udoskonalona) było niespełna 57,8 tys., a Abartha 500 – prawie 15 tys. sztuk.

"Wynik produkcyjny marek Fiat, Abarth i Lancia jest znacznie lepszy od planowanego na początku roku. Uzyskany rezultat pozwala tyskiemu zakładowi zajmować pozycję lidera wśród producentów samochodów w Polsce i być drugim zakładem w europejskiej części koncernu FCA. Na szczególną uwagę zasługuje ilość wyprodukowanych Fiatów 500 - ponad 181 tys. To jest jeden z najlepszych wyników w historii produkcji tego modelu, który ubiegły rok zakończył na pozycji lidera tego segmentu w Europie" - powiedział rzecznik.

Zobacz też: Nie będzie fabryki Jaguara w Polsce, będzie w Słowacji

Ubiegłoroczne zmniejszenie produkcji w Tychach nastąpiło w dużej części z powodu zmniejszonej produkcji Forda Ka, choć produkcja Lancii i Fiata 500 była również nieznacznie niższa w stosunku do 2014 r. Wzrosła natomiast produkcja Abartha. W sumie wyprodukowano ponad 253,7 tys. auto marek koncernu FCA.

Spółka FCA Poland zamknęła ubiegły rok zyskiem. Jego wielkość znana będzie po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych przez walne zgromadzenie.

REKLAMA

Przedstawiciele fabryki liczą, że produkcja Fiata 500 nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. „Samochód został bardzo dobrze przyjęty przez klientów, a sygnały płynące z międzynarodowych rynków są optymistyczne” – ocenił Cieślar, pytany o perspektywę wzrostu produkcji tego modelu w tym roku.

Nowa wersja sztandarowego modelu tyskiej fabryki – Fiata 500 – jest wytwarzana od czerwca. Inżynierowie Fiata wyliczyli, że w nowej "pięćsetce" zmieniło się ok. 40 proc. tego produkowanego od prawie dziewięciu lat auta – zmodyfikowano prawie 1,8 tys. rozmaitych detali. Natomiast nowa wersja Lancii Ypsilon, produkowanej w Tychach od 2011 roku, wytarzana jest od września ubiegłego roku. Samochód przeszedł głęboką modernizację.

Jak informowano we wrześniu ubiegłego roku, w związku z wdrożeniem produkcji nowych wersji Fiata 500 i Lancii Ypsilon w 2015 r. w tyskiej fabryce FCA zainwestowano blisko 100 mln euro. Kolejne ok. 60 mln euro to wartość inwestycji dokonanych u dostawców zakładu.

Zatrudniający niespełna 3,3 tys. osób tyski zakład FCA Poland świętował w ubiegłym roku 40-lecie istnienia – 18 września 1975 r. z linii produkcyjnej zjechał pierwszy Fiat 126p, czyli popularny maluch. W ciągu 40 lat w Tychach wyprodukowano w sumie blisko 9,2 mln samochodów; najwięcej Fiata Pandy (ponad 2,1 mln), popularnego malucha (2,1 mln; łącznie w Tychach i Bielsku-Białej powstało ponad 3,3 mln maluchów) i Fiata 500 (ponad 1,5 mln).

Na terenie tyskiego zakładu działa obecnie blisko 60 firm, w których pracuje w sumie ok. 6 tys. pracowników. Wraz z przedstawicielami dostawców na obszarze zakładu w Tychach codziennie pracuje ok. 12 tys. osób. FCA jest największym eksporterem w branży motoryzacyjnej w Polsce - auta z Tychów trafiły w ubiegłym roku do 67 krajów świata; najwięcej do Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. W rekordowym roku 2009 roczna produkcja w Tychach przekroczyła 600 tys. aut.

W ubiegłym roku firma FCA Poland sprzedała na polskim rynku ponad 23 tys. nowych samochodów; najwięcej (ponad 12 tys.) aut dostawczych marki Fiat Professional. Fiat Ducato to od 9 lat najlepiej sprzedający się samochód dostawczy w Polsce.

FCA Poland jest częścią światowego koncernu Fiat Chrysler Automobiles, siódmego na świecie producenta samochodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA