Jak polscy kierowcy naprawiają samochody? Wnioski nie są dobre
REKLAMA
REKLAMA
- Mechanik musi być. Oszczędności? To rezygnacja z napraw aut
- Jak polscy kierowcy naprawiają samochody? Kilka kolejnych wniosków
- Jakie części zamienne kupują polscy kierowcy? Często używane...
W badaniu przeprowadzonym w kwietniu br. przez Minds & Roses dla OTOMOTO, platformy, na której można znaleźć 4 miliony ogłoszeń z częściami motoryzacyjnymi z różnych kategorii, kierowcy byli pytani o to, jak podchodzą do naprawy swoich samochodów, na co zwracają uwagę przy wyborze warsztatu oraz części i dlaczego rzadko decydują się na korzystanie z części używanych. W badaniu wzięło udział 900 osób, posiadaczy samochodów w wieku do 5 lat, między 5 a 10 i powyżej 11 lat.
REKLAMA
Mechanik musi być. Oszczędności? To rezygnacja z napraw aut
REKLAMA
W kwietniowym badaniu dwie trzecie kierowców przyznało, że o wyborze części do samochodu decydują razem z mechanikiem lub zostawiają decyzję po stronie mechanika. Tylko 33% badanych wskazało, że zakupem części do swojego samochodu zajmuje się osobiście, najczęściej wskazując przy tym te elementy, które ze względu na eksploatację samochodu, wymagają regularnej wymiany: oleje, klocki i tarcze hamulcowe, żarówki, filtry, akumulator oraz opony, koła i wycieraczki.
Wśród kierowców w Polsce wyraźnie dominuje poczucie wzrostu cen związanych z naprawą samochodu w ostatnim roku, a 69 proc. kierowców nie widzi możliwości obniżenia kosztów naprawy swojego pojazdu. W związku z sytuacją ekonomiczną aż 45 proc. kierowców zrezygnowała z naprawy samochodu w ciągu ostatniego roku. Część badanych przyznała, że z powodu cen przełożyła naprawy na późniejszy okres (18 proc.) lub ograniczyła budżet na naprawy (14 proc.). Obecnie wiele pojazdów wymagających interwencji specjalisty, z powodu konieczności ograniczenia kosztów, jeździ więc po ulicach.
Jak polscy kierowcy naprawiają samochody? Kilka kolejnych wniosków
- 41 proc. kierowców jako najważniejszy czynnik decydujący o wyborze zakładu serwisowego wskazało cenę. Koszty okazały się zdecydowanie ważniejszym argumentem niż jakość świadczonych usług, które docenia 24 proc. respondentów, a nawet zaufanie do mechanika, determinujące wybór zakładu u mniej niż jedna trzecia kierowców.
- Tylko 14 proc. badanych przyznaje, że zdarza im się samodzielnie naprawiać samochód, a zaledwie 6 proc. deklaruje, że najczęściej podczas konieczności naprawy samochodu radzi sobie bez wsparcia mechanika.
- Tylko 41 proc. badanych zna różnicę między częściami używanymi a regenerowanymi, a nieco ponad połowa badanych nie wie, gdzie kupuje się części używane. Na niewielką popularność części używanych z pewnością wpływa też przekonanie 52 proc. kierowców o tym, że na rynku nie ma zaufanych firm oferujących używane części do samochodów.
Jakie części zamienne kupują polscy kierowcy? Często używane...
REKLAMA
Używane części do samochodów cieszą się popularnością wśród jedna trzecia kierowców, którzy jako ich największą zaletę wymieniają cenę – wskazuje na nią 79 proc. osób deklarujących korzystanie z części używanych. Widać wyraźnie, że dla kierowców części używane są dobrym sposobem na obniżenie kosztów naprawy samochodu – przyznaje to 68 proc. wszystkich badanych. Do decyzji o wyborze używanych części brakuje im jednak wiedzy o samych częściach oraz zaufania do sprzedających.
Zdecydowana większość kupujących wybiera do swoich samochodów części nowe – oryginalne lub zamienniki. Swoje decyzje argumentują przekonaniem o dłuższej żywotności nowych części (75 proc.), ale też obawami związanymi z decyzją o zakupie części używanych - 69 proc. kierowców sądzi, że wybór części używanych wymaga wiedzy specjalistycznej. Badani, którzy przyznali, że nie wybierają części używanych, argumentowali swoje decyzje opinią, że części używane stwarzają powody do obaw związanych z ich awaryjnością (59 proc.), brakiem gwarancji (41 proc.), jakością (28 proc.) i bezpieczeństwem (27 proc.).
REKLAMA
REKLAMA