Fabryka Stellantis w Gliwicach zwiększa produkcję. To dobry znak!
REKLAMA
REKLAMA
- Stellantis Gliwice opuściło 27 tys. aut w 8 miesięcy
- Kiedy Stellantis Gliwice uruchamia trzecią zmianę produkcyjną?
- Stellantis Gliwice to nie tylko produkcja samochodów dostawczych
Historia gliwickiej fabryki samochodów zaczęła się w roku 1998. Dokładnie 31 sierpnia tego roku z taśmy nowego zakładu zjechał pierwszy Opel Astra. Model w kilku generacjach był produkowany przez Opel Manufacturing Poland aż do 30 listopada 2021 roku. To wtedy zakończył się bardzo ważny rozdział w historii fabryki. Wtedy przestała ona montować auta osobowe. Ich miejsce miały zająć duże dostawczaki. Pierwsze pojazdy z nowej linii modelowej opuściły hale produkcyjne w kwietniu 2022 roku. To wtedy też zmieniła się nazwa zakładu na Stellantis Gliwice.
REKLAMA
Stellantis Gliwice opuściło 27 tys. aut w 8 miesięcy
Jakie konkretnie modele pojazdów są obecnie produkowane w Gliwicach? Mowa o dość szerokiej palecie, bo w Polsce powstaje Peugeot Boxer, Citroën Jumper i Opel/Vauxhall
Movano. Co ważne, budowane są nie tylko wersje furgon, ale także bazy pod zabudowy kamperów. Produkcja w roku 2022 trwała w sumie 8 miesięcy. W tym czasie zakład opuściło 27 tys. samochodów dostawczych. Od początku wiadomo było jednak, że to dopiero wstęp do pełnych możliwości produkcyjnych fabryki. I dziś to znajduje potwierdzenie. Stellantis Gliwice ogłosiło decyzję o uruchomieniu trzeciej zmiany produkcyjnej. To zostało zaplanowane na połowę czerwca 2023 roku.
Kiedy Stellantis Gliwice uruchamia trzecią zmianę produkcyjną?
REKLAMA
Rosnący popyt na samochody dostawcze Stellantis to świetna informacja dla Polski. I to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że przyszłość zakładu rysuje się w optymistycznych barwach. Nie trzeba się martwić o to, że francusko-niemiecko-włosko-amerykański konglomerat postanowi zamknąć fabrykę w naszym kraju. Po drugie dodanie trzeciej zmiany produkcyjnej w Gliwicach wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia. Stellantis zatrudni w Gliwicach około 600 pracowników. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym, "proces rekrutacji właśnie ruszył, a pierwsze nowo zatrudnione osoby już dołączają do gliwickiego zespołu".
Z dużą satysfakcją ogłaszamy decyzję o uruchomieniu III zmiany w naszej gliwickiej fabryce, zwłaszcza że pozwala ona nam stworzyć 600 nowych miejsc pracy i potwierdza, że Stellantis umacnia swoją obecność w Polsce. Niedawno ogłosiliśmy wybór Gliwic na lokalizację jednego z Centrów Oprogramowania Stellantis, co również oznacza zwiększenie zatrudnienia w naszej firmie – w tym przypadku o 300 osób. Łącznie przyjmiemy więc prawie tysiąc osób – powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny Stellantis Gliwice.
Stellantis Gliwice to nie tylko produkcja samochodów dostawczych
Gliwicka fabryka LCV została wybudowana od podstaw, stając się nowoczesnym centrum produkcyjnym, produkującym nie tylko pojazdy dostawcze i bazy pod zabudowy kamperów, ale również pokrywy do baterii akumulatorów elektrycznych na potrzeby innych jednostek Grupy. W fabryce funkcjonuje również Centrum Konwersji, dostosowujące pojazdy do specjalnych potrzeb użytkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.