REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakich samochodów nie kradną?
Jakich samochodów nie kradną?
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Jakich samochodów nie kradną? Choć pytanie jest kontrowersyjne, może się stać cenną wskazówką zakupową dla kierowców. Jak brzmi odpowiedź?

7 tys. skradzionych aut w rok. To dużo?

SAMAR jakiś czas temu informował, że w roku 2021 w całej Polsce z powodu kradzieży wyrejestrowanych zostało 7098 pojazdów. Czy to dużo? To ponad 19 aut każdego dnia. Tak przeliczone statystyki mogą prowadzić do mało optymistycznego wniosku. Zanim jednak każdy właściciel auta zacznie nerwowo wyglądać przez okno na parking, powinien zdać sobie sprawę z tego, że jeszcze pod koniec lat 90. XX wieku każdego roku z naszych ulic ginęło nie 7, a raczej 70 tys. pojazdów. Dziś kradnie się zatem 10-krotnie mniej samochodów. A to chyba dobrze...

REKLAMA

Jakie samochody najczęściej kradną w Polsce?

Ustaliliśmy, że ilość kradzieży aut w ostatnich dwóch dekadach drastycznie spadła. Tylko czy to pociesza właścicieli 214 Toyot Corolli, 198 Toyot RAV4, 192 Hyundai Tucsonów, 178 Mitsubishi Outlanderów i 177 Audi A4? Raczej nie... Całe szczęście to jeszcze nie oznacza, że nie ma osób, które na statystyki kradzieży samochodów osobowych w Polsce patrzą z uśmiechem wyższości. I wcale nie mówimy tu o tych, którzy własnego auta nie mają. Mamy raczej na myśli właścicieli pojazdów, których złodzieje po prostu nie tykają.

Jakich samochodów nie kradną?

No dobrze, zatem jakich samochodów nie kradną w Polsce? Dane opublikowane przez Samar wskazują, że w ogonie listy najczęściej kradzionych pojazdów w Polsce znajdują się przede wszystkim modele miejskie lub klas wyższych, ale o charakterze budżetowym. Na liście znaleźć można m.in. Skodę Fabię, Renault Clio, Citroena C3 czy Forda Fiestę. Jednym z rzadziej kradzionych pojazdów jest też Dacia Duster. Choć rumuński SUV króluje na rynku pierwotnym wśród klientów prywatnych, złodzieje omijają go szerokim łukiem. W roku 2021 zgłoszono kradzież tylko 7 sztuk.

Złodzieje w Polsce nie kradną też... Maserati!

W tym punkcie warto zapisać też pewną ciekawostkę. Otóż w ogonie zestawienia znalazło się jedno auto naprawdę luksusowe. Mowa o Maserati Ghibli. Z polskich ulic zniknęło tylko 6 włoskich sedanów. To mało? Bez wątpienia tak. Tyle że taka ilość wcale nie musi wynikać z faktu, że złodzieje nie lubią Ghibli. Bardziej może być podyktowana tym, że tych aut w Polsce za bardzo nie ma. Po prostu nie dało się ukraść większej ilości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA