UFG, polisa OC i 14 milionów sprawdzeń w roku 2021
REKLAMA
REKLAMA
- Nie ma polisy OC? Ważność ubezpieczenia sprawdź w sieci!
- Kiedy jeszcze w UFG można sprawdzić polisę OC?
- W UFG auta sprawdzają kierowcy i... ubezpieczyciele!
- Ile wynosi kara za brak OC w roku 2022?
Nie ma polisy OC? Ważność ubezpieczenia sprawdź w sieci!
Obecnie kierowca w czasie jazdy nie musi mieć przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC. Jak zatem sprawdzić ważność ubezpieczenia auta np. w przypadku kolizji? To generalnie dość proste. Wystarczy wejść do serwisu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tam kierujący musi podać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i wskazać dzień, dla którego chce sprawdzić ważność OC. Tyle!
REKLAMA
Kiedy jeszcze w UFG można sprawdzić polisę OC?
Oczywiście serwis pozwalający na sprawdzenie ważności polisy OC jest wykorzystywany nie tylko w przypadku kolizji. Kierujący sprawdzają też np. pojazdu używane, których zakupem są zainteresowani. Poza tym kontrolują również czy auto, które posiadają ma ważne OC. Bo akurat polisa gdzieś się zawieruszyła...
W UFG auta sprawdzają kierowcy i... ubezpieczyciele!
Procedura jest prosta. To raz. Dwa Polacy w coraz większym stopniu ją znają. UFG podliczył, że w roku 2021 z serwisu skorzystano aż 14,3 miliona razy. To o ponad 2 miliony wyszukań więcej niż w roku 2020. Ale na tym nie kończą się statystyki opracowane przez UFG. Przedstawiciele funduszu zapewniają również, że z ich bazy chętnie korzystają również zakłady ubezpieczeń. W 2021 roku skierowali do Ośrodka Informacji UFG 1,17 mld zapytań, to jest ponad 150 mln więcej niż rok wcześniej.
Ile wynosi kara za brak OC w roku 2022?
Możliwość internetowej kontroli ważności OC niestety nie zawsze działa. Każdego roku UFG ujawnia co najmniej 200 tys. przypadków braku przedłużenia OC. A to rodzi tak naprawdę aż dwie konsekwencje. Po pierwsze kierujący na mocy regresu musi zwrócić kwotę świadczenia wypłaconego poszkodowanemu. A warto wspomnieć, że średnia wartość takiego roszczenia wobec nieubezpieczonych kierowców wynosi obecnie 17,7 tys. zł. Po drugie musi opłacić karę, która wynosi nawet 6020 zł w przypadku auta osobowego.
Pełne kwoty kary od UFG podajemy w kolejnym materiale: Kara za brak ubezpieczenia OC 2022. Ile wynosi?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.