REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Półroczne opóźnienie z oddaniem odcinka autostrady A2

Subskrybuj nas na Youtube
fot. Newspress (autostrada)
fot. Newspress (autostrada)

REKLAMA

REKLAMA

Powodem opóźnień są problemy techniczne, które mogą uniemożliwić terminowe oddanie 20-sto kilometrowego odcinka autostrady A2 do użytku kierowców. W zamian drogowcy proponują inne rozwiązanie, jak twierdzą będzie ono lepsze od dotychczasowej drogi krajowej.

Problem z wytyczeniem środkowego odcinka autostrady A2 o długości 20 kilometrów między Łagowem i Torzymiem, może wpłynąć na termin oddania drogi. Koncesjonariusz drogi, spółka Autostrada Wielkopolska II, pierwotnie zakładała, że budowa zostanie ukończona w listopadzie 2011 roku.
Najprawdopodobniej w listopadzie do dyspozycji kierowców oddany zostanie tylko jeden pas jezdni w obu kierunkach. Przyczyną takiego rozwiązania są problemy techniczne, które uniemożliwiają eksploatacje całości.

REKLAMA

Zobacz również: Budowa kolejnego odcinka S3 rozpoczęta

REKLAMA

Jak tłumaczył prezes AWSA II, Andrzej Patalas, wykonawca będzie potrzebował kilku miesięcy na utwardzenie podłoża odcinka, gdyż znajdują się na nim duże ilości tzw. gruntów słabonośnych (nawet na głębokości powyżej 30m). Prac budowlanych nie można kontynuować, dopóki nasyp nie przestanie osiadać.

Jeżeli nawierzchnia autostrady nie zostanie wybetonowana przed wrześniem, kierowcy będą mogli z niej korzystać dopiero na wiosnę. Termin zostanie wydłużony z obawy przed zniszczeniem nowej powierzchni środkami chemicznymi używanymi zimą, a tym samym wykonawca straciłby gwarancję.

Koncesjonariusz nie może dopuścić do opóźnienia, gdyż zgodnie z umową koncesyjną najpóźniej do 20 maja 2012 roku, cały fragment autostrady z Nowego Tomyśla do Świecia musi zostać oddany. Zaś w listopadzie 2011 roku musi być zapewniona przejezdność drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Inwestor i Ministerstwo Infrastruktury, jak dotąd nie mówili nic o zamkniętym odcinku A2. Zdawali sobie jednak sprawę, że w listopadzie nie będą jeszcze gotowe stacje benzynowe, restauracje czy toalety, a także bramki do pobierania opłat, które zostaną uruchomione w maju.

Problem z A2 zszedł na dalszy plan, gdyż jak twierdzi GDDKiA w 2011 roku drogowcy planują oddać w sumie 355 km autostrad. Rząd czuwa by nie doszło do opóźnień, a planowane inwestycje (m.in. obwodnica Rzeszowska, Wrocławia, trzy śląskie fragmenty autostrady A1 oraz trasa z Grudziądza do Torunia) zostały ukończone w terminie. Na listopad i grudzień zaplanowano oddanie aż sześciu z dziesięciu odcinków. Żeby wszystko poszło zgodnie z planem wykonawcy będą kontynuować pracę możliwą do prowadzenia również zimą.

Zobacz również: Opłaty na A4 mogą spowodować zakorkowanie Opola

W sierpniu 2008 roku Ministerstwo Infrastruktury przyznało koncesję na budowę 106-cio kilometrowego odcinka A2 Autostradzie Wielkopolskiej II. Strabag AG i Kulczyk Holding są głównymi udziałowcami tej spółki. Z ramienia rządu za powstanie tej drogi odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Od maja 2012 r. opłaty pobierane od kierowców, za korzystanie z autostrady trafią do Krajowego Funduszu Drogowego. Wynagrodzenie ( dla AWSA) za udostępnienie drogi nie będzie zależne od natężenia ruchu.
Jest to największy projekt w Polsce, dotyczący budowy i eksploatacji autostrady A2, w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA