REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premiera Toyoty Prius III

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Medyj
Toyota Prius III generacji
Toyota Prius III generacji

REKLAMA

REKLAMA

Toyota zaprezentowała trzecią generację swojej hybrydy. Poprzednie wersje są szczególnie popularne w USA, tutaj też odbyła się prezentacja, w czasie North American International Auto Show.

Toyota zaprezentowała trzecią generację swojej hybrydy. Poprzednie wersje są szczególnie popularne w USA, tutaj też odbyła się prezentacja, w czasie North American International Auto Show.

REKLAMA

Nowa spalinowo-elektryczna Toyota z zewnątrz nie różni się prawie od wcześniejszych odsłon modelu. Zmiany są kosmetyczne, ale producent twierdzi, że chodziło o wyostrzenie linii Priusa i nadanie mu bardziej agresywnego wyglądu. Lepsze prowadzenie auta, jego bezpieczeństwo i stabilność ma zapewnić zupełnie nowa konstrukcja płyty podłogowej. Zmiany zewnętrzne to także poprawiony współczynnik oporu aerodynamicznego Cx, który wynosi teraz 0,25, najmniej wśród samochodów wielkoseryjnych. Dzięki temu spadnie hałas słyszalny w kabinie przy większych prędkościach i zużycie paliwa. Nie bez znaczenia przy tym będzie zastosowanie lżejszych materiałów użytych do budowy Priusa.

Zobacz też: Dacia Lodgy czyli ciąg dalszy ofensywy małych vanów

REKLAMA

We wnętrzu hybrydy zaszło więcej widocznych zmian. Może nie jest już tak kosmiczne, ale za to utrzymane w wyrazistym, jednolitym stylu, kojarzącym się ze spokojną i komfortową podróżą. Wyświetlacze i wskazniki umieszczone są centralnie i widoczne dla wszystkich pasażerów. W kabinie jest też więcej miejsca dzięki przemodelowaniu dachu i poprawie rozmieszczenia elementów napędu i zasilania. Bagażnik także urósł i można go jeszcze powiększyć przez złożenie oparć tylnej kanapy uzyskując w nim płaską podłogę.

Zmiany zaszły również od strony mechanicznej. Dopracowany układ Hybrid Synergy Drive jest teraz wydajniejszy i zajmuje mniej miejsca. Pod maskę trafił większy silnik spalinowy o pojemności 1.8-litra (poprzednio 1.5-litra), i mocy 98 KM (wcześniej 76 KM). Zmianom poddano także silnik elektryczny, którego moc zwiększono do 80 KM (poprzednio 67 KM). Układ tych dwóch źródeł napędu daje w sumie moc 134 KM (poprzednio 110 KM), co pozwala w ciągu ok. 10 s osiągnąć prędkość 100 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mclaren MP4-12C w wersji cabrio

Premiera nowej Toyoty Prius w specyfikacji europejskiej odbędzie się na najbliższym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie.

Toyota Prius III generacji
Toyota Prius III generacji
Toyota Prius III generacji
Toyota Prius III generacji
Toyota Prius III generacji
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA