REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ten Volkswagen pali tylko 0,9 litra na 100 kilometrów!

Superoszczędny Volkswagen XL1, fot. volkswagen
Superoszczędny Volkswagen XL1, fot. volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Hybrydowy Volkswagen XL1 ma być nie tylko ekologiczny, ale i superoszczędny. Rekordowo niskie zużycie paliwa, a przy tym pełna moc - oto, co swoim klientom obiecuje niemiecki koncern.

Producenci aut prześcigają się w futurystycznych koncepcjach pojazdów, które mają spełnić najbardziej wygórowane oczekiwania klientów. Współczesne samochody muszą zużywać jak najmniej paliwa i być możliwie najbardziej ekologiczne.

REKLAMA

Zobacz też: Będzie nowe Mitsubishi Evo!

Propozycja Volkswagena wpisuje się w te trendy. XL1 to trzeci etap ewolucji strategii jednolitrowych aut, mających nadawać się do codziennego użytku. Wystarczyć ma mu 6,2 kW/8,4 KM, by utrzymać prędkość 100 km/h. W trybie elektrycznym do przejechania jednego kilometra XL1 potrzebuje mniej niż 0,1 kWh. Do setki, według zapowiedzi producentów, przyspiesza w 11,9 sekundy. Wysoka efektywność ma sprawić, że ekologiczne rozwiązania nie odbiorą kierowcy przyjemności z dynamicznej jazdy.

Oszczędna hybryda

REKLAMA

Prototyp Volkswagena XL1 napędza hybrydowy silnik diesla TDI plug-in o pojemności 0,8 litra, uzyskujący maksymalną moc 48 KM. Jednostka zaopatrzona została w turbodoładowanie, wtrysk Common Rail i przekładnię dwusprzęgłową DSG. Pierwowzorem dla tego silnika był diesel TDI o pojemności skokowej 1,6 litra, napędzający między innymi Golfa czy Passata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W XL1 między TDI a siedmiobiegową przekładnią zamontowany został moduł hybrydowy z silnikiem elektrycznym i sprzęgłem w miejscu tradycyjnego koła zamachowego. Silnik elektryczny zasilany jest energią ze zintegrowanej baterii litowo-jonowej.

Zobacz też: Volkswageny Golf i Passat najpopularniejsze w Internecie

Jednostka elektryczna wspiera silnik TDI przy przyspieszaniu, ale może również samodzielnie napędzać samochód na odcinku do 35 kilometrów. Kierowca sam decyduje, czy chce jechać tylko na prąd i w tym celu wciska odpowiedni przycisk na tablicy rozdzielczej. Ponowny rozruch silnika diesla ma następować w sposób płynny i komfortowy, poprzez doprowadzenie wirnika silnika elektrycznego do wysokiej prędkości obrotowej i błyskawiczne zamknięcie sprzęgła po stronie silnika.

By możliwie zredukować emisję CO2, producenci zastosowali recyrkulację spalin oraz katalizator oksydacyjny i filtr cząsteczek stałych. W ten sposób silnik spełnia normę emisji spalin Euro 6.

Do redukcji zużycia paliwa przyczynia się natomiast również układ chłodzenia. Sterowana elektrycznie pompa wody aktywowana jest tylko wówczas, gdy wymagają tego warunki pracy silnika - w tym celu w przedniej części auta zamontowany został automatycznie otwierany kanał powietrza chłodzącego silnik. Również druga pompa elektryczna, służąca do chłodzenia generatora rozruchowego i elektroniki mocy aktywowana jest tylko w razie potrzeby.

Nowoczesny design

REKLAMA

Volkswagen XL1 waży zaledwie 795 kilogramów. Ma 3,9 metra długości, aż 1,66 metra szerokości i tylko 1,15 metra wysokości. Do samochodów sportowych nawiązywać mają również drzwi boczne, otwierane nie tylko pionowo w górę, ale również lekko do przodu i sięgające daleko na dach.

Nowoczesna linia nadwozia zwężającemu się ku tyłowi, została według producentów podporządkowana całkowicie zasadom aerodynamiki i ma zapewnić minimalny opór powietrza. Auto nie posiada lusterek zewnętrznych, jedynie specjalne kamery zamontowane w drzwiach i wyświetlające obraz w kabinie. Tylne koła są całkowicie osłonięte, by uniknąć zawirowań powietrza.

Nadwozie składa się z lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym CFK.

Superoszczędny Volkswagen XL1, fot. volkswagen
Superoszczędny Volkswagen XL1, fot. volkswagen
Superoszczędny Volkswagen XL1, fot. volkswagen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA