Jazda pod wpływem narkotyków: dopuszczalne stężenie
REKLAMA
REKLAMA
Jazda pod wpływem alkoholu
Polskie prawo dokładnie precyzuje, jaka ilość alkoholu we krwi jest dopuszczalna, a jaka stanowi podstawę do postawienia zarzutów. Oczywiście trudno ją samodzielnie ustalić bez profesjonalnego urządzenia pomiarowego, dlatego nie warto wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet jeśli kierowca czuje się dobrze, to stężenie alkoholu w jego krwi może być na tyle duże, aby sąd odebrał mu prawo jazdy.
REKLAMA
W Polsce ustawa o wychowaniu w trzeźwości wyróżnia dwa stany kierowcy, który spożywał alkohol:
- jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ to jego stan określa się mianem po spożyciu, a jazda autem w takim przypadku stanowi wykroczenie
- w przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰ to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo
Jazda pod wpływem narkotyków: dopuszczalne limity
Znacznie większy problem dotyczy sytuacji, w której kierowca prowadzi pojazd będąc pod wpływem narkotyków. Obecne prawo nie ustala w równie precyzyjny sposób ilości środków odurzających, jakie zagrażają bezpieczeństwu jazdy i które będą stanowić o popełnieniu przestępstwa. Sytuacja powinna się niedługo zmienić bowiem do sejmu trafił projekt nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń (druk 2825), który zawiera istotne doprecyzowanie w stosunku do marihuany. Projektowany art. 180a k.k. ma definiować stan pod wpływem środka odurzającego jako przekroczenie 10 ng/ml delta-9-tetrahydrokanabinolu we krwi (nanogram na mililitr) w przypadku konopi i ich przetworów. Zawartość od 5 do 10 ng/ml tej substancji stanowiłaby wykroczenie.
O wynikach tej debaty będziemy informować Was na bieżąco.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.