REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększą przepustowość na autostradzie A1

Zwiększą przepustowość na autostradzie A1. Fot. Fotolia
Zwiększą przepustowość na autostradzie A1. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sezonie wakacyjnym przepustowość punktów poboru opłat na autostradzie A1 zostanie zwiększona nawet o 30%. W jaki sposób?

Autostrada A1 „AmberOne” ma mieć w wakacje o około 20-30 proc. większą przepustowość. W Punktach Poboru Opłat w Nowej Wsi oraz w Rusocinie są dobudowywane bramki; w okresie wzmożonego ruchu będzie wprowadzany też bezdotykowy system wydawania biletów.

REKLAMA

Anna Kordecka, rzecznik prasowy firmy Gdańsk Transport Company (GTC), która zarządza pomorskim odcinkiem autostrady A1 z Gdańska do Torunia poinformowała PAP, że z powodu rosnącego natężenia ruchu zdecydowano o przebudowie Punktów Poboru Opłat w Nowej Wsi oraz w Rusocinie, co ma się przyczynić do zwiększenia ich przepustowości. Prace budowlane już trwają.

Poinformowała, że w Nowej Wsi dobudowana zostanie jedna bramka wjazdowa oraz dwie zjazdowe natomiast w Rusocinie będą dobudowane dwie bramki zjazdowe. „GTC wraz z Operatorem firmą Intertoll dokładają starań, aby rozbudowane place poboru opłat działały już w lipcu 2015 roku” – podała Kordecka.

Zobacz też: Budowa autostrady A1 - odcinek Blachownia-Zawodzie

REKLAMA

Poinformowała, że obecnie punkt w Rusocinie może obsłużyć średnio 1,2 tys. pojazdów na godzinę a po rozbudowie liczba obsłużonych pojazdów wzrośnie do 1,5 tys. na godzinę. Przepustowość w Nowej Wsi zwiększy się natomiast z 900 pojazdów na godzinę do 1,2 tysiąca aut na godzinę. Oznacza to, że przepustowość zjazdu z autostrady, w porównaniu z obecną, może się zwiększyć o 25-33 procent. Dobudowywane pasy zjazdowe będą tzw. pasami dwukierunkowymi, co oznacza, że w razie potrzeby będą mogły być również zamienione na pasy wjazdowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do usprawnienia wjazdu na autostradę ma przyczynić się też bezdotykowy system wydawania biletów; będą one wydawane automatycznie przy wjeździe na autostradę bez konieczności używania przycisku do wydania biletu. Takie rozwiązanie będzie stosowane w okresach wzmożonego ruchu na autostradzie.

Jak wyjaśniła Kordecka, „w chwili gdy samochód zbliży się do bramek, uruchomiony zostanie proces drukowania biletu, co sprawi że w chwili podjechania do podajnika na bilety, bilet będzie już czekał na kierowcę, a po pobraniu go z podajnika nastąpi otwarcie szlabanu”.

Zobacz też: Budowa S8 od Radziejowic do Paszkowa

Oceniła, że „takie rozwiązanie skróci proces obsługi o kilka sekund na pojazd". Zauważyła, że "to może wydawać się niewielką oszczędnością czasu, jednak gdy przemnoży się to przez ilość pojazdów, jaka w ciągu godziny przejeżdża przez bramki, to oszczędność czasu znacząco rośnie”.

Szacuje się, że rozwiązanie zwiększy przepustowość bramek wjazdowych o 20-30 procent. Zapewniła PAP, że bezdotykowy system wydawania biletów wjazdu będzie już funkcjonował podczas długiego weekendu majowego.

Jak informuje firma GTC, „AmberOne” będzie pierwszą autostradą w Polsce z funkcją automatycznego wydawania biletów dostępną na bramkach wjazdowych.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że wdrażane udogodnienia „z pewnością wpłyną na zmniejszenie zatorów tworzących się na zjazdach z autostrady ale należy pamiętać, że korki w okresach szczytowych, w weekendy w lipcu i sierpniu będą występować do czasu wprowadzenia pełnego elektronicznego poboru opłat stosowanego przez dużą ilość użytkowników”.

Zobacz też: Kiedy zakończy się budowa drogi S7 na odcinku Ostróda-Olsztynek

REKLAMA

Podkreśliła, że „GTC jest gorącym zwolennikiem wprowadzenia europejskiego systemu elektronicznego poboru opłat dla pojazdów osobowych, który jest zgodny z odpowiednimi dyrektywami UE (dyrektywa EETS) i akceptuje pojazdy zagraniczne posiadające własne systemy do elektronicznego poboru opłat”.

W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym i w długie weekendy z powodu tworzenia się wielokilometrowych korków w okolicach Punktów Poboru Opłat rząd zdecydował o bezpłatnym przejeździe A1 w sierpniowe weekendy. W lipcu 2014 r. średnie dobowe natężenie ruchu na autostradzie wyniosło 54,5 tys. pojazdów podczas gdy średnie natężenie dobowe w ub. roku - 37 tys. Rekordowa liczba aut, ponad 93 tys. przejechała autostradą A1 w niedzielę 17 sierpnia.

Premier Ewa Kopacz pytana o wprowadzenie elektronicznego systemu opłat na polskich autostradach podczas konferencji prasowej 17 marca przyznała, że na kompleksowy system elektronicznego pobierania opłat na autostradach trzeba poczekać. Minister infrastruktury Maria Wasiak zapowiedziała w marcu, że elektroniczny system poboru opłat na autostradach dla wszystkich pojazdów mógłby ruszyć w listopadzie 2018 roku. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA