REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy powstanie?

Tomasz Korniejew
Kiedy powstanie zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7? Fot. Fotolia
Kiedy powstanie zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7 to jeden z najbardziej wyczekiwanych odcinków dróg ekspresowych w kraju. GDDKiA w końcu otworzyła oferty przetargowe, a 29 lipca 2015 r. podpisano umowę na budowę wyczekiwanego odcinka drogi S7. Kiedy zakończy się budowa?

Przetarg na budowę zachodniej obwodnicy Radomia

Trasa numer 7 łącząca Gdańsk z Rabką to jeden z najpopularniejszych szlaków drogowych w Polsce. A w jej ciągu, jednym z najbardziej obciążonych ruchem samochodowym odcinków jest ten przebiegający przez Radom.

REKLAMA

Zachodnia obwodnica Radomia ma zostać wybudowana w ciągu trasy ekspresowej S7, drogi od lat wyczekiwanej przez miliony kierowców ale rodzącej się w bólach, ze znacznymi opóźnieniami.

Budowa niespełna 25 kilometrowego odcinka omijąjącego Radom miała się rozpocząć w 2010 r. Niestety w wyniku redukcji środków na inwestycje drogowe, rozpoczęty pięć lat temu przetarg został anulowany.

Zobacz też: Elektroniczny pobór opłat za autostrady już za rok?

REKLAMA

Szczęśliwie w sierpniu 2013 r. GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zachodniej obwodnicy Radomia. Obecnie na ukończeniu jest drugi etap przetargu, do którego zostało zaproszonych 14 przedsiębiorstw, wyłonionych po zakończeniu pierwszego etapu procedury przetargowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według informacji pojawiających się w mediach ostateczny wykonawca miał zostać poznany we wrześniu 2014 r. Ale w związku z wieloma zapytaniami ze strony biorących udział w przetargu, termin kończący składanie ofert został już kilkukrotnie przełożony. Jedna z najnowszych informacji podawała, że oferenci mają czas na złożenie dokumentów do 30 października.

Grafika: materiały prasowe GDDKiA

Zobacz też: Projekt programu budowy dróg w nowej perspektywie unijnej

Kiedy koniec przetargu na zachodnią obwodnicę Radomia?

REKLAMA

Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego GDDKiA, Jana Krynickiego: "Termin składania ofert został przesunięty na 5 grudnia 2014 roku. Wynika to z potrzeb zgłaszanych przez Branżę, która postulowała o rozłożenie w czasie otwarć toczących się postępowań w GDDKiA, w tym przypadku w Oddziale GDDKiA w Warszawie."

"Przesunięcie terminu otwarcia ofert na budowę obwodnicy Radomia dało firmom ubiegającym się o zlecenie więcej czasu na dopracowanie ofert. Mamy nadzieję, że pozwoli to na jak najlepsze przygotowanie ofert i późniejszą, sprawną i bezproblemową realizację kontraktu. Reasumując, chodzi o to aby potencjalni Wykonawcy mieli wszelkie informacje do tego aby dobrze oszacować wartość kontraktu w sposób adekwatny do koniecznego nakładu pracy. Obecnie potencjalni wykonawcy zadali już ponad 500 pytań, na które GDDKiA musi udzielić odpowiedzi jeszcze przed terminem składania ofert." - dodał Krynicki.

Zobacz też: Rząd zbuduje całą S7 do 2020 r.

Zgodnie z wymogami prawnymi, GDDKiA musi odpowiadać na każde zapytanie ze strony przedsiębiorstw biorących udział w przetargu. Inwestor musi się ustosunkować do każdego pytania, także banalnego i to nawet w przypadku, gdy udzielał już oficjalnych odpowiedzi na ten sam temat innym biorącym udział w przetargu podmiotom. Przekłada się to bezpośrednio na przesuwanie terminu składania ostatecznych ofert. Pozostaje mieć nadzieję, że firmy starające się o kontrakt szybko rozwieją wszelkie swoje wątpliwości.

Aktualizacja - koniec przetargu na zachodnią obwodnicę Radomia

Z informacji GDDKiA wynika, że 30 stycznia 2015 r. zostały otwarte oferty przetargowe.

Najtańsza opiewa na ok. 729 mln zł, a najdroższa  na ok. 977 mln zł. Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zadania ok. 834,5 mln zł. Inwestycja będzie  realizowana w trybie Projektuj i Buduj, w którym wykonawca optymalizuje rozwiązania w otrzymanej dokumentacji projektowej, proponuje technologię budowy, co ma wpływ na oferowaną cenę. 

"Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brana jest cena, termin wykonania oraz okres gwarancji. Oznacza to, że przyszły wykonawca będzie mógł zaproponować zrealizowanie zamówienia w okresie krótszym niż wymagane 33 miesiące, jednak nie krótszym niż 30 miesięcy. Do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych.

Kolejnym etapem jest kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych a ostatnim - podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą.

Aktualizacja - wyłoniono wykonawcę zachodniej obwodnicy Radomia

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Dragados, która zadeklarowała że zbuduje 24,6 km drogi w 30 miesięcy za 729,4 mln zł.

Obwodnica powstanie w ciągu drogi ekspresowej S7. Inwestycja będzie realizowana w trybie Projektuj i Buduj, w którym wykonawca optymalizuje rozwiązania w otrzymanej dokumentacji projektowej, proponuje technologię budowy.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brana była cena, termin wykonania oraz okres gwarancji. Oznacza to, że przyszły wykonawca mógł zaproponować zrealizowanie zamówienia w okresie krótszym niż wymagane 33 miesiące, jednak nie krótszym niż 30 miesięcy. Do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych.

Aktualizacja - podpisano umowę na budowę zachodniej obwodnicy Radomia

29 lipca 2015 r. podpisana została umowa na realizację zachodniej obwodnicy Radomia. Kolejny 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej powinien zostać oddany do ruchu przed końcem 2018 roku.

Kontrakt będzie realizowany w systemie projektuj i buduj, a jego wartość to 729,4 mln zł. Teren budowy zostanie przekazany wykonawcy do końca sierpnia. Pierwsze prace będą mogły rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zobacz też: Kiedy powstanie trasa S8 na odcinku Paszków-Przeszkoda?

W ramach kontraktu przewidziane zostało zbudowanie fragmentu trasy S7 o długości ok. 24,65 km. W założeniach tego odcinka drogi ekspresowej, przewidziano po 2 pasu ruchu w obu kierunkach, 4 węzły drogowe, 20 wiaduktów, 4 mosty i 2 kładki dla pieszych.

Inwestycja jest na całym swoim przebiegu budowana po nowym śladzie. Nowa obwodnica nie tylko znacząco wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców Radomia, rozwój regionu, ale przede wszystkim poprawi płynności i bezpieczeństwo ruchu odczuwalne przez kierowców jadących tranzytem w kierunku Krakowa lub Warszawy. 

Obecnie w budowie jest ok. 22-kilometrowy odcinek trasy S7 na odcinku od Radomia do granicy województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Po podpisaniu tej umowy, w realizacji jest 698,05 km dróg o wartości ponad 20 mld zł. Na etapie postępowań przetargowych jest budowa kolejnych 785,80 km tras z czego: 56,82 km to odcinki autostrad, 703,02 km to drogi ekspresowe i 25,95 km to pozostałe drogi krajowe.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych na zachodniej obwodnicy Radomia to połowa 2018 roku.

Aktualizacja - postępy na budowie zachodniej obwodnicy Radomia w ciągu drogi S7

Według zapewnień GDDKiA prace ziemne zostaną wznowione po przerwie zimowej (po 15 marca). Obecnie trwają prace przy obiektach inżynierskich. Zachodnia obwodnica Radomia my być gotowa pod koniec 2018 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA