REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niebezpieczna wiosna na polskich drogach. Liczba wypadków z udziałem motocyklistów wzrosła o 80 proc.

Wypadek znak tablica uwaga
Wypadek znak tablica uwaga
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku na drogach w Polsce miało miejsce 5,7 tys. wypadków. Jak informuje "Rzeczpospolita", liczba wypadków z udziałem motocyklistów wzrosła o 80 proc.

Dane Komendy Głównej Policji, na które powołuje się "Rzeczpospolita", wskazują, że od stycznia do 29 kwietnia doszło do 391 wypadków z udziałem motocyklistów. To o 178 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zginęło w nich 42 motocyklistów, co oznacza wzrost o 22 ofiary śmiertelne.

REKLAMA

Przyczyny wypadków

Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, cytowany przez "Rz", zauważa, że około dwóch trzecich wypadków z udziałem motocyklistów powodują kierowcy samochodów. Czasem wina jest obopólna, ale zdarzają się sytuacje, gdzie winę ponoszą wyłącznie motocykliści. W ciągu 3-4 sekund są oni w stanie rozwinąć prędkość do 100 km/h, co nie każdemu daje możliwość pełnej kontroli nad pojazdem.

Problemy z systemem szkolenia motocyklistów

Były szef stołecznej drogówki, ekspert ds. ruchu drogowego Wojciech Pasieczny, ocenia, że system szkolenia motocyklistów na prawo jazdy wymaga diametralnych zmian. Na szkoleniach nie mówi się o tym, że droga hamowania motocykla jest znacznie dłuższa niż samochodu.

Statystyki za rok 2023

"Rzeczpospolita" przypomina, że w 2023 roku motocykliści uczestniczyli w 1947 wypadkach, co oznacza wzrost o 120 w porównaniu do roku poprzedniego. Zginęło w nich 189 motocyklistów, co oznacza wzrost o 38 ofiar śmiertelnych.

Szaleńcy na drogach

Prezydent warszawskiego klubu motocyklowego Harley-Davidson Poland, Darek Kramek, ocenia, że w tym roku nic szczególnego się nie wydarzyło, poza tym, że na drogach jest coraz tłoczniej. Co roku rośnie liczba takich zdarzeń. Na to składa się kilka elementów: coraz więcej samochodów i motocykli na drogach, a także coraz mniejsza umiejętność kierujących prowadzenia pojazdów. Kramek dodaje, że "szaleńcy byli i będą, zdarzają się zarówno wśród motocyklistów, jak i wśród kierowców samochodów".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzeczpospolita

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

REKLAMA