Perfekcyjny korytarz życia. Stworzyli go kierowcy na S3 po wypadku dwóch ciężarówek
REKLAMA
REKLAMA
Materiały dotyczące nawyków drogowych polskich kierowców skupiają się przede wszystkim na popełnianych przez nich błędach. To może tworzyć obraz uczestników ruchu, którzy przepisów drogowych albo nie znają, albo celowo je ignorują. Dlatego warto też pokazać zachowania pozytywne. I do takiego właśnie doszło w tym tygodniu.
REKLAMA
Korytarz życia i wypadek na S3
23 października 2023 r. mniej więcej w południe na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3 zderzyły się dwie ciężarówki. Droga w momencie się zakorkowała. Pojawiły się utrudnienia w ruchu. Zostały wezwane także służby ratunkowe. Czy miały problem z dotarciem na miejsce zdarzenia? Absolutnie nie. Kierowcy na widok tworzącego się korka zareagowali wzorowo. Stworzyli modelowy wręcz korytarz życia. Dzięki temu policja, pogotowie i straż szybko dojechały do uszkodzonych pojazdów oraz przystąpiły do działania.
Obowiązek utworzenia korytarza życia funkcjonuje w Polsce od grudnia 2019 r. Został zapisany w art. 9 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis mówi wyraźnie o tym, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się". Sam korytarz życia sankcjonuje już art. 9 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Jak utworzyć korytarz życia?
Zasada tworzenia korytarza życia jest w gruncie rzeczy niezwykle prosta. A właściwie to dwie zasady są proste. Obydwie wskazują wyraźnie przepisy, a konkretnie art. 9 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- W przypadku drogi o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku pojazd jadący lewym pasem musi zjechać maksymalnie na lewo. Pojazd jadący prawym pasem, powinien zjechać na prawo.
- W przypadku drogi o trzech pasach ruchu w jednym kierunku pojazd jadący lewym pasem musi zjechać maksymalnie na lewo. Pojazdy jadące pasem prawym i środkowym, powinny zjechać na prawo.
- Przy większej ilości pasów ruchu stosuje się drugi z modeli postępowania. Tylko pas lewy zjeżdża na lewo. Reszta zjeżdża na prawo.
Bardzo ważne jest to, aby w przypadku dostrzeżenia zatoru drogowego na drodze szybkiego ruchu osłonięte barierami, kierowcy już w czasie zatrzymywania pojazdów zaczęli przyjmować pozycję na drodze ułatwiającą stworzenie korytarza życia. Warto się ustawić w odpowiedni sposób nawet, gdy na miejscu nie ma jeszcze służb ratowniczych. Warto pozostać w korytarzu także wtedy, gdy służby ratunkowe już przejadą.
Ile wynosi mandat za korytarz życia?
Tworzenie korytarza życie w razie przejazdu służb ratunkowych jest obowiązkiem. Kierowca, który się do niego nie zastosuje, ryzykuje zatem mandatem karnym. Podstawę do jego wystawienia stanowi art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ile wynosi grzywna? Policjanci wypiszą kierowcy karę wynoszącą od 500 do 2500 zł. Kwotę wybierają uznaniowo w zależności od skali zawinienia. Na tym jednak nie koniec, bo dopiszą do konta kierującego również 8 punktów karnych.
Warto pamiętać o tym, że takim samym wykroczeniem jak nieutworzenie korytarza życia, jest jazda korytarzem życia utworzonym przez innych kierujących. To oznacza naruszenie art. 9 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Również oznacza mandat wynoszący od 500 do 2500 zł i 8 punktów karnych.
Mandat to bezpośredni skutek działania kierowcy. Choć nie oszukujmy się. Ten jest raczej czysto potencjalny. Bo policjanci jadący na miejsce zdarzenia, z pewnością nie będą tracić czasu na wystawianie kary. Szczególnie że w akcji ratunkowej chodzi o zdrowie, a czasami nawet życie. Tu każda sekunda może zadecydować o tym czy komuś uda się pomóc lub uratować życie. To zatem nie widmo kary powinno zachęcać do stosowania się do przepisów o korytarzu życia, a ten właśnie fakt.
- art. 9 ust. 1, 2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym,
- art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.