REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ilu kierowców deklaruje zmianę opon na zimowe, a ilu faktycznie to robi?

Ilu kierowców deklaruje zmianę opon na zimowe, a ilu faktycznie to robi?
Ilu kierowców deklaruje zmianę opon na zimowe, a ilu faktycznie to robi?
PZPO

REKLAMA

REKLAMA

Różnica między mówieniem, a robieniem bywa naprawdę duża. Taka właśnie sytuacja dotyczy zmiany opon na zimowe. Problem zauważył Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego.

Polska jest krajem dysonansów. Ale to wiadomo nie od dziś. I fakt ten może nawet świadczyć o kolorycie społecznym. Do momentu jednak, w którym nie dotyczy kwestii bezpieczeństwa. Przykład? Ciekawa sytuacja dotyczy opon zimowych. Każdego roku nawet 90 proc. prowadzących deklaruje, że zmienia opony na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Z drugiej strony według badań i obserwacji warsztatowych prowadzonych przez firmę Nokian aż 35 proc. kierowców jeździ zimą na oponach letnich. Jak to możliwe? Wychodzi na to, że nad Wisłą nie brakuje kierowców, którzy mówią nieco więcej niż robią.

REKLAMA

Kierowcy chcą obowiązku jazdy na oponach zimowych!

REKLAMA

O konieczności zmiany opon na zimowe w sezonie chłodnym mówi się od lat. I kampania ta zaczyna powoli procentować. Dowód? Jak twierdzą przedstawiciele Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, 78 proc. polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w sezonie zimowym. Kierowcy sami chcą, by wprowadzić wymóg zmiany opon na te z homologacją zimową. Dzięki temu wszyscy mogliby dostosować się do warunków pogodowych bez zastanawiania się, kiedy to zrobić czy czekania na pierwszy śnieg - mówi Piotr Sarnecki, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Powracając do początku. Czemu zatem warto zmieniać opony na zimowe? Powodów jest kilka - podstawę stanowi jednak bezpieczeństwo! A obrazują je chociażby badania przeprowadzone przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. PZPO wykazało, że na oblodzonej nawierzchni i podczas jazdy z prędkością 32 km/h zimówki są w stanie zatrzymać auto na dystansie o 11 metrów krótszym. Gdy na jezdni pojawi się śnieg, a szybkość przejazdu zwiększy się do 48 km/h, dystans rośnie do 31 metrów. Co z temperaturą dodatnią? Specjaliści PZPO rozpędzili auto do 80 km/h, gdy na dworze było 6 stopni Celsjusza. Droga hamowania zimówek nadal była krótsza - o 7 metrów.

Ilu kierowców deklaruje zmianę opon na zimowe, a ilu faktycznie to robi?
PZPO
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA