REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mały samochód microcar
mały samochód microcar
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

Lekkie pojazdy elektryczne - czym są?

REKLAMA

Choć kategoria mikromobilności jest dość obszerna (zaliczają się do niej także e-hulajnogi czy e-rowery), to nowoczesne czterokołowce o napędzie elektrycznym są pojazdami wyjątkowymi. Plasują się pomiędzy klasycznymi samochodami osobowymi a skuterami czy np. quadami. Zgodnie z regulacjami unijnymi, ich maksymalna masa własna (łącznie z akumulatorem) wynosi 425 kg, a prędkość maksymalna, z jaką mogą się poruszać to 45 km/h. Wyposażone są w napęd elektryczny nieprzekraczający 4 kW, dzięki czemu są bezemisyjne i ciche, co ma ogromne znaczenie w kontekście poprawy jakości życia w miastach.

REKLAMA

– Lekkie pojazdy elektryczne trzy- i czterokołowe zostały stworzone z myślą o indywidualnych użytkownikach. W Polsce mogą być prowadzone już przez osoby powyżej 14. roku życia, które posiadają prawo jazdy kategorii AM. Dla młodzieży stanowią zatem doskonałą alternatywę dla skuterów spalinowych, które generują hałas i zanieczyszczenia. Z kolei osoby starsze docenią ich prostotę obsługi oraz komfort użytkowania, który pozwala na zachowanie mobilności i niezależności. Coraz częściej pełnią również funkcję drugiego pojazdu w rodzinie, szczególnie użytecznego w codziennych zadaniach jako kompaktowy i tani środek lokomocji na krótkich dystansach. Ich niewielkie rozmiary i łatwość parkowania sprawiają, że są wyjątkowo funkcjonalne w przestrzeni miejskiej – wyjaśnia Maciej Płatek, prezes zarządu Electroride.

Mikromobilność a efektywność transportu miejskiego

REKLAMA

W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław korki są nieodłączną częścią codziennych podroży. Jak podaje McKinsey, globalna firma doradztwa strategicznego, prędkość ruchu pojazdów w wielu centrach miast świata wynosi obecnie średnio zaledwie 15 km/h, a około 60% podróży samochodem nie przekracza dystansu 8 km. Elektryki miejskie z kategorii mikro, których zasięg to średnio 75 km, idealnie zaspokajają te potrzeby. Dodatkowo prędkość maksymalna na poziomie 45 km/h doskonale odpowiada rzeczywistej szybkości przemieszczania się w godzinach szczytu.

Parkowanie w centrach miast oraz poruszanie się w obszarach o ograniczeniach dla pojazdów spalinowych, takich jak Strefy Czystego Transportu, stanowi istotne wyzwanie dla wielu kierowców. Obszary te, po których przemieszczać się mogą wyłącznie pojazdy spełniające określone normy emisji spalin, sukcesywnie zyskują na znaczeniu w europejskich i polskich miastach. Lekkie pojazdy elektryczne mogą z nich korzystać bez ograniczeń, a dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, pozwalają na łatwe parkowanie nawet w ciasnych przestrzeniach. W niektórych przypadkach, zgodnie z lokalnymi przepisami, mogą również parkować na chodnikach. Ponadto jako bezemisyjne środki transportu, korzystają z dodatkowych przywilejów, takich jak bezpłatne parkowanie czy możliwość korzystania z buspasów, co sprawia, że mogą wyeliminować kilka codziennych problemów kierowców.

 

Ile to kosztuje?

Pod względem ekonomicznym lekkie pojazdy elektryczne oferują istotne oszczędności w porównaniu z samochodami spalinowymi. Koszt przejechania 100 km takim pojazdem wynosi średnio około 6 zł, co stanowi ułamek kosztów podróży samochodem spalinowym, które wynoszą około 60 zł. Ładowanie tych pojazdów jest również niezwykle wygodne. Większość lekkich czterokołowców można podłączyć do domowego gniazdka, co eliminuje konieczność korzystania z dedykowanych stacji ładowania. Co więcej, w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej, która staje się coraz bardziej powszechna w Polsce, koszty ładowania mogą być niemal zerowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tego dochodzi ekologia. Ekologiczne zalety lekkich pojazdów elektrycznych są równie istotne. Transport odpowiada za co najmniej jedną czwartą całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Europie, zanieczyszczenie powietrza, hałas i pośrednio wpływa na globalne ocieplenie. Wzrost popularności lekkich pojazdów elektrycznych jako alternatywy dla samochodów spalinowych może znacząco ograniczyć emisję CO2 w miastach. Co więcej, cicha praca tych pojazdów przyczynia się do redukcji hałasu, co jest szczególnie ważne w gęsto zaludnionych obszarach.

Czy będzie rewolucja w transporcie?

Lekkie trzy- i czterokołowce mają potencjał, by zrewolucjonizować transport miejski, choć ich upowszechnienie wiąże się z wyzwaniami. Kluczowym problemem jest, fakt, że tego rodzaju środki transportu to wciąż nowość i wiele osób nie ma świadomości ich istnienia oraz korzyści jakie oferują, co ogranicza ich popularność jako alternatywy dla samochodów spalinowych. Dodatkowym wyzwaniem jest niewystarczająca infrastruktura ładowania. Choć wiele pojazdów można ładować z domowego gniazdka, brak publicznych ładowarek 230 V, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, rodzi obawy związane z dostępem do energii i zasięgiem w codziennym użytkowaniu. Z drugiej strony, unijne regulacje promujące zeroemisyjny transport wytyczają jasny kierunek zmian, wspierając rozwój nowoczesnych środków transportu. Dążenie do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i wprowadzanie Stref Czystego Transportu tworzą sprzyjające warunki dla ich użytkowania. Lekkie pojazdy elektryczne, oferujące wyższy komfort i większe bezpieczeństwo z uwagi np. na zabudowaną konstrukcję, niż inne pojazdy z kategorii mikromobilności, idealnie wpisują się w te trendy. Dodatkowo rządowe programy wsparcia, takie jak „Mój Elektryk”, które obejmują dotacje na ich zakup, sprawiają, że są one dostępne dla większej liczby kierowców.

– Rozwój technologii wykorzystywanych do produkcji nowoczesnych pojazdów elektrycznych postępuje, co zapewni jeszcze większe korzyści z ich użytkowania. Innowacje takie jak lepsze baterie, bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz integracja z inteligentnymi systemami transportowymi mogą zwiększyć atrakcyjność tego rodzaju środków lokomocji. Ponadto elektryki miejskie z kategorii mikro wspierają redukowanie barier komunikacyjnych – mogą z nich korzystać nastolatkowie, seniorzy czy nawet osoby z ograniczeniami ruchowymi – podsumowuje Maciej Płatek.

Lekkie pojazdy elektryczne mają potencjał, by zrewolucjonizować transport miejski. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, niskim kosztom eksploatacji i bezemisyjnemu napędowi oferują odpowiedź na kluczowe problemy współczesnych miast. Ich zastosowanie pozwala zmniejszyć zatłoczenie ulic, obniżyć koszty podróży i znacząco ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/05/28/samochody-w-miastach-to-przeszlosc/

https://www.mckinsey.com/industries/automotive-and-assembly/our-insights/micromobilitys-15000-mile-checkup

Koszty oszacowane na podstawie testów przeprowadzonych przez Pawła Pilarczyka, redaktora naczelnego portalu ITbiznes:
https://goodonepr.prowly.com/362116-w-swiatowy-dzien-oszczedzania-sprawdzamy-najbardziej-ekonomiczne-formy-transportu

https://www.eea.europa.eu/en/topics/in-depth/transport-and-mobility

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA