REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Chrysler Crossfire: nieszablonowy sportowiec

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zarówno wersja coupe jak i roadster wyglądają bardzo zadziornie. Niewątpliwą zaletą Chryslera Crossfire jest też niemiecka technika ukryta pod jego nadwoziem. Fot. Newspress Chrysler Crossfire
Zarówno wersja coupe jak i roadster wyglądają bardzo zadziornie. Niewątpliwą zaletą Chryslera Crossfire jest też niemiecka technika ukryta pod jego nadwoziem. Fot. Newspress Chrysler Crossfire

REKLAMA

REKLAMA

Chrysler Crossfire to sportowe coupe dla osób, które lubią wyróżniać się na drodze. Atrakcyjne ceny jego używanych egzemplarzy oraz dobre osiągi kuszą wielu kierowców. Co przemawia za jego zakupem?

Chrysler Crossfire pojawił się w salonach sprzedaży w 2002 roku. Mimo loga na masce i amerykańskiej stylistyki przywodzącej na myśl dawne „musle cary”, Crossfire zbudowany jest w 40% z podzespołów pochodzących od Mercedesa. Auto bazuje na Mercedesie SLK R170 i podobnie jak niemiecki brat, występuje w dwóch wersjach nadwoziowych – coupe oraz roadster (dostępny od 2004 roku). W porównaniu do niemieckiego auta, Crossfire wyróżnia się ciekawą stylistyką, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Śmiało jednak można powiedzieć, że na pewno zostaniemy w tym aucie zauważeni na drodze, bowiem jego niesztampowa stylistyka przyciąga wzrok.

REKLAMA

Nadwozie Chryslera Crossfire

W momencie debiutu na rynku motoryzacyjnym Crossfire był dostępny wyłącznie w wersji coupe. Roadster pojawił się dwa lata później. To co wyróżnia amerykańskie coupe na drodze, to płynnie opadająca linia dachu w tylnej części auta, centralnie umieszczone podwójne końcówki układu wydechowego, charakterystyczne wyloty powietrza znajdujące się w przednich błotnikach oraz tylny spoiler wysuwający się w sposób automatyczny w chwili, gdy pojazd przekroczy prędkość 96km/h. Pod względem zabezpieczenia antykorozyjnego nie jest już tak dobrze, a rdzy możemy się spodziewać m.in. na tylne klapie, dolnych rantach drzwi i sporadycznie na tylnych nadkolach.

Zobacz też: Używany Lancer VII CS0 (2000-2008): w cieniu rajdowej legendy

Wnętrze Chryslera Crossfire

REKLAMA

Jako auto sportowe Crossfire nie zachwyca pod względem możliwości transportowych. Bagażnik o pojemności 215l (w wersji Roadster od 105-190l) wystarczy co najwyżej na przewiezienie zakupów ze sklepu do domu, bądź na spakowanie torby sportowej na krótszy urlop. Miejsca dla dwóch dorosłych osób jednak nie zabraknie i nawet wysokie osoby będą podróżowały w wygodnych warunkach.

Deska rozdzielcza przypomina tę z SLK, wykonana jest natomiast bardziej po „amerykańsku” czyli ze znacznie słabszych jakościowo materiałów. Nie wszystkim taki styl przypadnie do gustu, ale są osoby, które taki design w pełni satysfakcjonuje. To co jednak może irytować w czasie jazdy to trzaski dochodzące ze źle spasowanego kokpitu. Poza tym nie wszystkim przypadnie gustu zbyt duża kierownica.Oprócz stuków i trzasków dochodzących z kokpitu, częstym problemem w Chryslerze Crossfire jest źle działająca klimatyzacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Saab 9-3 YS3F: szybkość bezpieczna

Silnik i układ napędowy Chryslera Crossfire

Do napędu Chryslera Crossfire wykorzystano sprawdzone silniki V6 Mercedesa o pojemności 3,2-litra i mocy 218KM lub 335KM w wersji SRT6. Mocniejsza odmiana, wyposażona w kompresor, to jednostka zapożyczona z Mercedesa C32 AMG, która zapewnia autu przyspieszenie 0-100km/h w 5,2 sekundy i prędkość maksymalną wynoszącą 255km/h. Wersja ta współpracuje z 5-biegowym automatem. Silnik o mocy 218KM przekazuje moc na tylne koła poprzez 6-przełożeniową, ręczną skrzynię biegów, która wraz z upływem czasu traci na precyzji wybierania poszczególnych biegów.

W jednostkach napędowych stosowanych w Chryslerze Crossfire nie dochodzi do poważniejszych awarii. Typowe usterki dotyczą czujnika położenia wału korbowego oraz cewek zapłonowych. Znacznie rzadziej dochodzi do wycieków oleju z silnika.

To co jest istotną zaletą Chryslera Crossfire czyli tylny napęd, w codziennej eksploatacji potrafi być kłopotliwy. Charakterystycznym mankamentem auta są wyjące mechanizmy różnicowe. Ich naprawa jest bardzo kosztowna, dlatego warto przed zakupem sprawdzić ich stan.

Zobacz też: Używana Toyota Celica VII: sportsmenka dla cierpliwych

Zawieszenie  i układ kierowniczy Chryslera Crossfire

Układ kierowniczy ma sportową charakterystykę, ale daleko mu do precyzji znanej choćby z Hondy S2000 czy Nissana 350Z. Poza tym także jego jakość jest niższa niż u japońskiej konkurencji, czego objawem są stuki dochodzące z przekładni kierowniczej.

Ceny wybranych części zamiennych do Chryslera Crossfire 3.2 218KM (intercars.com.pl, iparts.pl)

Ceny części zamiennych są stosunkowo niskie i nie ma większych problemów z ich dostępnością. Nawet jeśli cześć trzeba zamówić z centralnego magazynu Chryslera w Europie, to czas dostawy nie powinien przekroczyć 5 dni roboczych.

- tarcza hamulcowa przód/tył: 276zł/166zł

- sworzeń wahacza: 140zł

- amortyzator przód/tył: 570zł/470zł

- sprzęgło kompletne: 1100zł

- cewka zapłonowa 295zł

Zobacz też: Używany Peugeot 406 Coupe: cień Ferrari

Podsumowanie

Osoby poszukujące nietuzinkowego auta, o sportowych osiągach i i tylnym napędzie powinny być usatysfakcjonowane wyborem Chryslera Crossfire. Nie jest to samochód, którego środowiskiem naturalnym jest tor wyścigowy, ale za sprawą mocnych silników i tylnego napędu potrafi podnieść poziom adrenaliny we krwi. Co więcej, jego stylistyka jest bardzo oryginalna i w porównaniu do Mercedesa SLK R170 wyraźnie odróżnia się od innych aut na drodze. Dużą zaletą dla potencjalnego nabywcy Crossfire powinno być też bardziej komfortowe zawieszenie, które w porównaniu do np. Hondy S2000 pozwala wykorzystywać to auto także na co dzień. Również ceny części jak na tę klasę auta są relatywnie niskie. Przed zakupem warto jednak sprawdzić stan kolumny kierowniczej i mechanizmu różnicowego, aby nie ponieść nadmiernych kosztów już na samym początku przygody z Chryslerem Crossfire.

W tylnej części auta uwagę zwracają podwójna końcówka układu wydechowego i wysuwany tylny spoiler.
Chrysler
Wnętrze modelu Crossfire może być wykończone w kilku kolorach.
Chrysler
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA