REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używana Honda CR-V: miejska terenówka

Jakub Witanowski
Honda CR-V była jednym z pierwszych i najbardziej popularnych SUV-ów, jakie pojawiły się na rynku. Fot. Moto.wieszjak.pl
Honda CR-V była jednym z pierwszych i najbardziej popularnych SUV-ów, jakie pojawiły się na rynku. Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Trzecia generacja Hondy CR-V została zaprezentowana podczas targów w Paryżu w 2006 roku. Na polskich drogach jest dostępna od lutego 2007 roku. Stylistyka została odświeżona i miała nawiązywać do oferowanych modeli, w tamtym okresie. Od tej pory stała się jednym z liderów klasy SUV.

Nadwozie Hondy CR-V

Japoński SUV ma dość stonowaną sylwetkę. Nie jest ona jednak pozbawiona ciekawych stylistycznych akcentów. Elementem wyróżniającym wiele modeli hondy są chromowane klamki, które dodają autu szyku. Model ten jest niższy , szerszy i krótszy od poprzednika. W wyposażeniu nie ma koła zapasowego umieszczonego na tylnej klapie, który był znakiem rozpoznawczym poprzedniej wersji. Przód auta, przedzielony w pół wlotem powietrza jest wysoko podniesiony. Patrząc na auto z boku zauważymy opadającą ku tyłowi linie szyb i zaokrąglone, dość potężne tylne słupki. Tylna klapa przypomina trochę Volvo XC90. Wszelkie zmiany, które przeprowadzono przy projektowaniu tej generacji sprawiły, że auto prezentuje się bardziej dynamicznie od poprzednika. Plastikowe osłony zderzaków i masywne progi drzwi mają nadać autu lekko terenowy charakter.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Hondzie CR-V

Wnętrze Hondy CR-V

REKLAMA

Jak na średniej wielkości SUVa, wnętrze jest bardzo obszerne. Przednie fotele mają duży zakres regulacji w pionie. Problemem może być brak regulacji lędźwiowej. Także tylna kanapa ma regulację kąta oparcia. We wnętrzu nie poczujemy luksusu. Plastiki są dość twarde i podatne na zarysowania, lecz nie wydają żadnych dźwięków podczas jazdy, ani pod mocnym naciskiem dłoni. Obsługa wyposażenia jest bardzo intuicyjna, każdy kierowca bardzo szybko się tu odnajdzie. W aucie bez żadnych problemów zmieści się piątka dorosłych osób.

Zegary są bardzo czytelne, przedzielone komputerem. Kierownica świetnie leży w dłoniach. Dźwignia zmiany biegów jest umieszczona wysoko, co jest zaletą auta tego typu. Pozycję kierowcy można łatwo i szybko dostroić do własnych wymagań. Bagażnik CR-V jest duży, 524 litrów w podstawowej konfiguracji siedzeń i 955 litrów po złożeniu tylnej kanapy.

Wyposażenie Hondy CR-V

Najbogatsza wersja wyposażenia "Executive" wprowadza do wnętrza auta odrobinę luksusu. Skórzana tapicerka jest ładna i odporna na brud. Dwustrefowa klimatyzacja jest bardzo wydajna. Szklany dach posiada praktyczną funkcję elektrycznie sterowanej rolety. Seryjne audio wyposażone jest w zmieniarkę na 6 płyt, sześć głośników oraz subwoofer. Wszystkie szyby posiadają elektryczne sterowanie, lusterka oprócz podgrzewania wyposażono w opcję automatycznego składania. Czujniki parkowania znajdują się w narożnikach przedniego zderzaka. Do wyposażenia wersji "Executive" należą także czujniki deszczu i świateł oraz sześć poduszek powietrznych wraz z kurtynami. Reflektory ksenonowe, wyposażone w dysze spryskiwaczy, świetnie sprawdzają się w nocy. Nie trzeba dopłacać za tempomat, immobiliser, autoalarm czy lakier metalik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

Napęd Hondy CR-V

Silnik benzynowy Hondy CR-V

Najczęściej spotykana jest 2-litrowa benzynowa jednostka z układem i-VTEC osiągająca moc 150 KM przy 6200obr./min. Zapewnia on wystarczające osiągi, przy rozsądnym spalaniu ok. 11l/100km. Problemem może być jedynie to, że kiedy chcemy uzyskać dobrą dynamikę, silnik ten trzeba wkręcać na wysokie obroty. Występuje także 2.4 litrowy silnik i-VTEC, lecz spotykany jest najczęściej na rynku amerykańskim oraz zachodnim.

Silnik wysokoprężny Hondy CR-V

Większą elastycznością od wersji benzynowej cechuje się oferowany silnik wysokoprężny 2.2 i-CDTi (140 KM). Charakteryzuje się doskonałą kulturą pracy, jest cichy i nie przenosi żadnych wibracji do środka. Dzięki elastyczności silnika nie będziemy zmuszeni do częstego wachlowania dźwignią zmiany biegów. Niedostatek mocy czuć jedynie przed 2 tys. obr./min, kiedy turbina jest jeszcze uśpiona. Auto w mieście spali mniej niż 9l/100km, natomiast w trasie, przy normalnej jeździe spalanie wyniesie ok. 6,4 l/100km

Skrzynie biegów

Auto wyposażone może być w 5-biegową lub 6-biegową manualną skrzynię biegów, albo automatyczną 4-stopniową lub 5-stopniową.

Manualna skrzynia biegów ma stosunkowo krótkie skoki dźwigni. Minusem jest to, że słychać wyraźne odgłosy pracy dźwigni. Automat jest dobrze zestrojony, ma trochę długą czwórkę. Umieszczono ją w cokoliku, przy desce rozdzielczej. Jest pod ręką, jednak utrudnia trochę dostęp do małych przycisków, którymi reguluje się siłę nawiewu.

Co wybrać?

Najlepiej wypada diesel, ale ceny mogą odstraszyć. Dlatego lepiej będzie wybrać dwulitrową wersję benzynową.

Zobacz też: Używany Mercedes klasy E: nowa para okularów

Zawieszenie Hondy CR-V

Honda prowadzi się pewnie i pozwala na szybkie pokonywanie zakrętów. Zawieszenie nie pozwala na niebezpieczne przechyły nadwozia, ale na nierównościach potrafi trochę podskakiwać. Auto nie ma tendencji do nad- lub podsterowności. Układ kierowniczy działa zgodnie z poleceniami kierowcy. Przód auta oparty jest na kolumnach McPhersona, z tyłu natomiast na podwójnych wahaczach. Podczas jazdy na szosie napędzane są tylko koła przednie, koła tylne dołączają w razie utraty przyczepności. Robią to jednak ze sporym opóźnieniem.

Ceny części Hondy CR-V:

Filtr oleju : od 20zł

Filtr powietrza: od 45zł

Wahacz przedni: 669zł

Amortyzator przedni: 546zł

Klocki hamulcowe przednie: 170zł

Tarcze hamulcowe przednie: 576zł

Sprzęgło: 1192zł

Reflektor: 415zł

Awaryjność Hondy CR-V:

TUV - wśród samochodów 4 i 5 letnich Honda zajęła 26 miejsce na 117 aut. Wśród 5 i 6 latków miejsce 15 na 96 aut.

Dekra - spośród 6 tys. przebadanych egzemplarzy – w 83,6 procentach aut nie doszukano się żadnych usterek.

Zobacz też: Honda Civic

Typowe Usterki Hondy CR-V:

Hałasujące hamulce, stukające łączniki stabilizatora, awarie sprężarki klimatyzacji, uszkodzenia wału napędowego (niewymienne krzyżaki), usterki sprzęgła (pompa, tarcza).

Podsumowanie - Honda CR-V:

Zalety: praktyczne wnętrze z przesuwaną tylną kanapą, niezawodne silniki, duży bagażnik, trwałość.

Wady: niezbyt skuteczny układ napędowy, wysokie ceny części zamiennych, silniki diesla bardzo drogie, słaby w terenie.

Od kilku lat Honda CR-V jest jednym z najchętniej kupowanych SUW-ów w Polsce. Marka ta charakteryzuje się bezawaryjnością. Spadek cen tego modelu na rynku wtórnym jest niski, więc nie trzeba się bać o swoje pieniądze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

REKLAMA

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA