REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza jazda - Opel Mokka X 1.4 Turbo 140 KM

Opel Mokka X 2016
Opel Mokka X 2016
Opel

REKLAMA

REKLAMA

Mokka to swoisty przebój Opla w klasie crossoverów. Od początku jego sprzedaży tj. od 2012 roku sprzedano aż 600 tys. egzemplarzy tego modelu! W tym roku przyszedł czas na jego modernizację. Co się zmieniło? Jakie nowe rozwiązania oferowane są w nowym Oplu Mokka X?

Opel Mokka X - nowe wcielenie

Pobieżny rzut oka na nadwozie nowej Mokki X nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z innym niż dotychczas modelem. Choć zmiany stylizacyjne są raczej delikatne, to projektantom udało się nie popsuć dotychczasowej linii auta i zachować w bryle Mokki wiele dynamiki. Największe zmiany poczyniono w obrębie oświetlenia auta. Zarówno przednie jak i tylne reflektory zostały wyposażone w charakterystyczne, podwójne skrzydła, których kształt pozytywnie wpływa na wygląd pojazdu. Mokka prezentuje się dynamicznie, a dzięki dość niewielkim szybom i wyraźnym przetłoczeniem w części bocznej i tylnej pojazdu, dość masywnie.

REKLAMA

Opel Mokka X 2016

Opel Mokka X 2016

Opel

Zobacz też: Polacy najchętniej kupują Ople!

To co najważniejsze z punktu widzenia technicznego to fakt, że przednie reflektory to zupełnie nowa, w pełni diodowa konstrukcja o znacznie większych niż w poprzedniku możliwościach. Potrafią się one adaptować do określonych warunków drogowych, zapewniając możliwie najlepszą widoczność kierowcy. Dużo jaśniejszy strumień światła w połączeniu z 9-ma, automatycznymi trybami pracy (tryb miejski, pozamiejski czy turystyczny) ma zapewnić kierowcy jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo w trakcie nocnej jazdy. Ich możliwości nie miałem okazji jeszcze sprawdzić, ale uczynię to w trakcie dłuższego, redakcyjnego testu.

Opel Mokka X - wnętrze

Duży przełom nastąpił w kabinie Mokki. Zupełnie nowa deska rozdzielcza, nawiązująca kształtem do tej z Astry V, jest przejrzysta i czytelna. Mimo że osobiście bardziej podobała mi się konsola z poprzedniej generacji tego modelu, to jednak nowa jest zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze.

Opel Mokka X 2016

Opel Mokka X 2016

Opel

nieznane

Wrażenie robią m.in. 7-calowy ekran systemu nawigacji (bardzo czytelny nawet w jasnym słońcu), wygodna kierownica z funkcją podgrzewania czy kolorowy wyświetlacz komputera pokładowego, charakteryzujący się naprawdę wysoką rozdzielczością. Za pomocą przycisku umieszczonego na lusterku wewnętrznym można połączyć się z doradcą systemu OnStar, który automatycznie wgra nam do nawigacji trasę dojazdu w wybrane miejsce czy pomoże odnaleźć auto, gdyby to zostałoby skradzione. Mokka X, w ramach systemu multimedialnego IntelliLink, została także wyposażona w system łączności ze smartfonami. Niestety w trakcie pierwszych jazd testowych nie udało mi się z sukcesem skorzystać z tej funkcji, gdyż auto nie dogadywało się z moim telefonem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Opel Mokka X 2016

Opel Mokka X 2016

Opel

Zobacz też: Opel Mokka X 2016

REKLAMA

Wśród niedociągnięć warto wymienić także dość irytujący momentami sposób sterowania nawigacją GPS oraz nieco za mocno okrojony widok jej mapy. Nie do końca też udało się wygłuszyć pracę silnika w średnim i wysokim zakresie jego prędkości obrotowej. Do szewskiej pasji doprowadzić może specyficzny kształt dźwigni hamulca ręcznego, przez który jest ona trudna do obsłużenia, jeśli w cupholderach obok niej znajdują się butelki z napojami.

Fantastyczna jest za to pozycja za kierownicą w nowej Mokce X. To zasługa nie tylko kolumny kierowniczej o niezwykle szerokiej regulacji, ale i fantastycznego fotela z certyfikatem AGR dostępnego za dopłatą. Choć wymusza on raczej wyprostowaną pozycję, to siedzisko idealnie podpiera nogi na odcinku ud nawet u wysokich osób. Jeśli dodać do tego świetne, regulowane podparcie lędźwi oraz wygodny zagłówek to nawet długa trasa nie powinna być męcząca dla prowadzącego.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w kwestii przestrzeni dla pasażerów drugiego rzędu i tej w bagażniku. Mokka X to raczej auto stricte do jazdy w mieście, bo dłuższe trasy z rodziną będą wiązały się z mniejszym lub większym, ale jednak kompromisem.

Opel Mokka X - silniki

Gama silnikowa nowego Opla Mokka X została stworzona w oparciu o 4 silniki benzynowe (1.6 ECOTEC 115 KM, 1.4 Turbo ECOTEC 140 KM, 1.4 Turbo ECOTEC 140 KM z LPG, 1.4 Turbo ECOTEC 152 KM) i 2 motory wysokoprężne (1.6 CDTi 110 KM i 136 KM).Najmocniejszy silnik o mocy 152 KM dostępny jest wyłącznie z napędem 4x4 i automatyczną skrzynią biegów. Nie ma jednak problemu, aby zamówić odmianę 1.4 T 140 KM z napędem 4x4 i ręczną skrzynią biegów. Brakuje tylko diesla z automatem i napędem wszystkich kół.

Opel Mokka X 2016

Opel Mokka X 2016

Opel

Zobacz też: Opel Astra Sports Tourer – ekskluzywne kombi!

W trakcie jazd testowych miałem do dyspozycji Mokkę z jednostką 1.4 Turbo o mocy 140 KM, napędem 4x4 i manualną, 6-stopniową skrzynią biegów. Wersja ta wydaje się być tą, która powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród klientów (choć raczej tylko z przednim napędem). Moje osobiste odczucia co do tego motoru są jednak dość mieszane. Silnik ten, choć turbodoładowany, nie prezentuje wysokiej dynamiki w niskim zakresie obrotów. Pracuje jak silnik wolnossący, zabierając się do wytężonej pracy powyżej 3500 obr./min, generując przy tym mało przyjemny metaliczny dźwięk. Przyjemnie za to pracuje przekładnia manualna, która z łatwością wybiera poszczególne biegi, choć przełożenie główne wydaje się być za bardzo nastawione na ekonomię. W rezultacie cierpi na tym dynamika jednostki napędowej.

Opel Mokka X 2016

Opel Mokka X 2016

Opel

nieznane

Napęd 4x4 dołącza tylną oś tylko w razie uślizgu któregoś z przednim kół, kierując na nią do 50% momentu obrotowego. Pracę napędu czuć wyraźnie na nawierzchniach sypkich, mokrych lub przy bardzo gwałtownym ruszaniu z miejsca. W warunkach miejskich nie wydaje się być on elementem do jakiego koniecznie należałoby dopłacać. Lepiej zainwestować w dobrej klasy system audio, nowe reflektory LED-owe czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym udoskonaloną kamerę OpelEye. Jej nowa konstrukcja jeszcze lepiej odczytuje znaki umieszczone przy drodze, a przy tym wykorzystywana jest przez auto do wykrywania ruchu przed pojazdem i ostrzegania przed potencjalnym zagrożeniem. 

Opel Mokka X - zawieszenie

Przy okazji modernizacji Mokki, jej inżynierowie zmodyfikowali także nastawy pracy jej zawieszenia. Aby poprawić zachowania auta w zakrętach zostało ono usztywnione. W rezultacie komfort jazdy na zniszczonych nawierzchniach uległ pogorszeniu. Mimo tego auto nadal nie może poszczycić się jakimś wyjątkowo pewnym zachowaniem w szybko następujących po sobie łukach. Duża masa i wysoka położony środek ciężkości przypominają o sobie na każdym ciasnym zakręcie drogi, pokonywanym z dużą prędkością. Te same cechy tej konstrukcji sprawią jednak, że auto zachwyca ogromną stabilnością w trakcie jazdy z bardzo dużymi prędkościami na autostradzie. Auto niczym niewzruszone wyjeżdża zza szpaleru drzew czy ekranów akustycznych, z łatwością radząc sobie nawet z silnymi, bocznymi podmuchami powietrza. 

Pierwsze wrażenie

Nowy Opel Mokka X to zmodernizowane z głową auto. Cieszy fakt, że Opel pozostawił dotychczasowy wygląd pojazdu ubogacając go jedynie w nowe oświetlenie, które poprawić ma komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dodanie nowoczesnego wyposażenia oraz nowej deski rozdzielczej to także udany krok. Szkoda tylko, ze producent niepotrzebnie ograniczył komfort resorowania na gorszych jakościowo drogach. Powinien także zastanowić się nad zmianą przełożenia głównego w skrzyni biegów, które nadal ogranicza potencjał nowoczesnym silników z turbo. 

Zobacz też: Test Opel Mokka 1.7 CDTI 130 KM 4x4

Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Opel Mokka X 2016
Opel
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA