REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Saleen: amerykańscy twórcy supersamochodów

Kalinowski Marcin
Wyścigowy Saleen S7R Fot. Jeffrey Keeton
Wyścigowy Saleen S7R Fot. Jeffrey Keeton
Jeffrey Keeton

REKLAMA

REKLAMA

Firma Saleen Incorporated została założona w 1983 roku jako zwieńczenie kariery wyścigowej Steve’a Saleena. Dziś jest to jedna z najsłynniejszych amerykańskich firm produkującej sportowe części i montująca super-samochody.

Motoryzacyjna pasja Steve’a Saleena rozpoczęła się, kiedy jego ojciec kupił Porsche. Steve natychmiast zapisał się do klubu Porsche i powoli wspinał się po kolejnych szczeblach wyścigowej kariery – od wyścigów amatorskich, aż do Formuły Atlantic. W 1980 zajął nawet trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Formuły Atlantic – w tym samym roku, w którym na pierwszym miejscu stanął słynny kierowca Formuły 1 Jacques Villeneuve. Dwa lata później Steve zaczął jeździć w serii SCCA Trans-Am, zasiadając za kierownicą samochodu, na którego modyfikacjach sławę zdobyła założona przez niego rok później firma – Ford Mustang.

REKLAMA

Zobacz też: Powrót amerykańskiej legendy

Firma Saleen Autosport powstała w 1983 roku, zaś jej siedzibą stało się miasto Irvine w Kalifornii. Nazwa zmieniała się przez lata – rok później Saleen Autosport stał się Saleen Performance, a od 1990 – Saleen Incorporated (po wykupieniu firmy  przez Hancock Park Associates). Nie zmieniła się jednak filozofia firmy: od początku swojego istnienia Saleen koncentrował się na produkcji części i modyfikowaniu samochodów produkcyjnych. Jako ostatnia niewielka amerykańska firma produkuje samochody w oparciu o standard OEM (Original Equipment Manufacturer), co w praktyce oznacza, że samochody tej firmy poddawane są tym samym regulacjom co wielkie koncerny takie jak Ford, GM czy Toyota.

Zobacz też: Liderzy amerykańskich kompaktów

Dzisiaj głównym produktem Saleena pozostaje warty ponad pół miliona dolarów model S7. Z warsztatów tej firmy wyjechało jednak wiele innych bardzo interesujących i szybkich samochodów. Pierwszymi autami zmodyfikowanymi przez Steve’a Saleena były wozy, na których on sam ścigał się w serii SCCA Trans-Am, czyli Fordy Mustangi (począwszy od trzeciej serii, wypuszczonej na rynek w 1979 roku). Przez ofertę Steve'a Saleena przewinęło się jednak również wiele innych interesujących pojazdów: Saleen Ranger (na bazie pickupa Forda), XP6 i XP8 (zbudowane w oparciu o Forda Explorera), a także zasilany specjalnie zaprojektowanym układem wtrysku podtlenku azotu S121 Saleen Focus (na bazie Forda Focusa). Obecnie Saleen, oprócz modelu S7, oferuje też przerobione wersje nowego Forda Mustanga (seria S I H281), a także Forda F-150 (Saleen S331).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA