REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Auto od handlarza - jakie zabiegi stosuje się w celu odmłodzenia samochodu?

Polerowanie lakieru to jeden z obowiązkowych zabiegów wykonywanych przez handlarzy samochodów. Efekt robi wrażenie.  Fot. Fotolia
Polerowanie lakieru to jeden z obowiązkowych zabiegów wykonywanych przez handlarzy samochodów. Efekt robi wrażenie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szukając używanego samochodu kupujący kieruje się najczęściej przebiegiem auta oraz zużyciem poszczególnych jego elementów, zwłaszcza we wnętrzu. Jakie fortele stosują handlarze w walce o klienta?

Polscy kierowcy stosunkowo późno zamienili środki komunikacji miejskiej na auta osobowe. Poczciwe Ikarusy ustąpiły miejsca Fiatom 126p, Polonezom czy Golfom mk I, mk II. Z tego powodu, gdy wsiadają obecnie nawet do 10 letniego VW Passata z przebiegiem przestawionym z 500 tys. km na 145 tys. km nie dostrzegają, że przebieg jest nieprawdziwy. Kupując auto na oko, stają się właścicielami wyeksploatowanego samochodu, zmęczonego długim i intensywnym życiem. Dlaczego tak łatwo można oszukać kupujący daję się oszukać?

REKLAMA

Sprzedaż używanego auta podyktowana jest najczęściej jego kiepskim stanem technicznym

Zasadniczy powód łatwego ulegania zapewnieniom sprzedawcy co do autentycznego przebiegu pojazdu jest trywialny. Klienci próbują oszukać samych siebie, że ktoś sprzedaje stary samochód za niską cenę nie dlatego, że jest zużyty tylko dlatego, że już mu się znudził. Faktycznie, czasem się to zdarza. Ale problem w tym, że większość używanych pojazdów na polskim rynku ma kilkukrotnie większe przebiegi od deklarowanych, a że należą one najczęściej do aut średniej klasy, to nie widać po nich zużycia. Jest tak dlatego, że w ich wnętrzach użyto dobrych materiałów, odpornych na ścieranie, promieniowanie UV itp.

Zobacz też: Czy warto kupić samochód po taksówce?

Nowa elementy wnętrza

Na rynku nie brakuje także samochodów, których poszczególne elementy zostały poprawione, upiększone i odnowione w sposób tani i niefachowy. Najwięcej pracy handlarze mają z tymi elementami wnętrza, które są często używane przez kierowców, przez co ulegają największemu zużyciu. Pierwsze co widzi i czego dotyka potencjalny nabywca auta to kierownica i drążek skrzyni biegów. Aby ukryć ich zużycie handlarze stosują najczęściej dwa fortele. Albo oba elementy są wymieniane na mniej zużyte (np. ze szrotu), albo obszywane są przyjemną w dotyku skórą (np. gdy nowe części są trudno dostępne lub bardzo drogie).

Lakierowanie elementów kabiny

Zdarza się, że deska rozdzielcza w wyniku długoletniej eksploatacji w trudnych warunkach atmosferycznych ulega wypłowieniu. Zakup innej, używanej jest często nieopłacalny, dlatego handlarz oddaje ją do lakiernika specjalizującego się w odświeżaniu tego typu plastikowych elementów. Efekt jego pracy jest niesamowity, a co ważniejsze pozwala łatwo zdobyć serce klienta.

Mało wygniecione fotele = mały przebieg

Gorzej sprawa wygląda z tapicerką foteli. Przy przebiegach ponad 300 tys. km siedzenia nie dość, że są poprzecierane to na dodatek mocno wygniecione (problem powszechny np. w  japońskich autach). Aby temu zaradzić trzeba albo je naprawić albo wymienić. Jeśli auto ma bardzo duży przebieg to handlarz zazwyczaj decyduje się na zakup używanych foteli wraz z kompletem boczków drzwi. Mimo że wydaje się być to kosztowną inwestycją, to ryzyko poniesienia strat przez niego jest bardzo niskie. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że tak wyeksploatowane auto handlarz zakupił za kwotę znacznie niższą niż wynosiła jego rynkowa cena.

Nowe reflektory

Innym elementem pojazdu, który sporo mówi o wieku i kondycji auta są jego reflektory. Z czasem ulegają one zmatowieniu i przestają wyglądać atrakcyjnie. Wymiana na nowe, oryginalne jest droga, zakup używanych też nie jest rozwiązaniem. Najtańszym i najskuteczniejszym sposobem jest zakup tanich zamienników lamp, których na rynku nie brakuje.

Zobacz też: Jak odświeżyć zmatowiony lakier?

Polerowanie lakieru

Aby poprawić wygląd samochodu sprzedawcy bardzo często poddają lakier pojazdu tzw. polerce. Stara, zmatowiała zewnętrzna jego warstwa zostaje usunięta, dzięki czemu odzyskuje on dawny blask i kolor. Jest to niezwykle efektowny zabieg, który skutecznie odmładza pojazd (koszt ok. 150zł) i pozwala przykuć uwagę kupujących.

Renowacja aluminiowych felg

Wygląd samochodu mówi wiele o jego właścicielu, dlatego oprócz odświeżenia lakieru renowacji poddawane są także zniszczone i pogięte alufelgi. Zakup najtańszych ich nowych zamienników to ok. 1000 zł, ale jeśli pojazd posiada duże, oryginalne felgi producenta to handlarze decydują się na ich renowację. Profesjonalna usługa wraz z lakierowaniem nie kosztuje ich więcej niż 1000 zł, a klient ma wrażenie, że koła są wręcz nowe. Dzięki temu jest przekonany, że poprzedni właściciel dbał o auto nie tyle dobrze, co wręcz pedantycznie. A to daje do myślenia.

Zobacz też: Felgi: polerować, malować czy chromować?

Podsumowanie

Zabiegów tego typu jest naprawdę dużo i można się rozpisywać o tym na wielu stronach, ale konkluzja jest taka, że nie wszystko złoto co się świeci. Zamiast ulegać pierwszemu wrażeniu lepiej dokładnie przyjrzeć się pozostałym elementom auta a najlepiej zabrać je do warsztatu na oględziny. Profesjonalny zakład od razu oceni czy przebieg auta jest współmierny do zużycia pojazdu a wszelkie sztuczki handlarzy zostaną szybko wykryte.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA