REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport specjalistyczny - co transportują firmy kurierskie?

Subskrybuj nas na Youtube
Transport zastawki serca w Centrum Zdrowia Dziecka
Transport zastawki serca w Centrum Zdrowia Dziecka
TNT Express

REKLAMA

REKLAMA

Przesyłki kurierskie to nie tylko paczki i dokumenty. Każdego dnia firmy kurierskie dostarczają ładunki na drugi koniec świata. Co najciekawsze, z usług kurierów nie korzystają tylko przedsiębiorstwa, transportowane są także żywe tkanki z instytucji państwowych.

Przesyłki ratujące życie, a nawet lokomotywy

TNT Express transportuje najbardziej wymagające materiały i substancje. Za pośrednictwem usługi Cold Chain Transport firma przewozi zastawki serca do przeszczepu. Z tego serwisu, przeznaczonego dla przesyłek szczególnie wrażliwych na zmianę temperatury, korzysta Bank Zastawek Serca Centrum Zdrowia Dziecka, aranżując ok. 5 transportów tygodniowo. Dzięki zastosowaniu specjalnych opakowań Medpak Thermo i urządzeń do pomiaru temperatury przewożone substancje nie zmieniają składu chemicznego pod wpływem wahań temperatury. Usługa zapewnia ekspresowy przewóz m.in. próbek klinicznych, organów do transplantacji, płynów ustrojowych, substancji chemicznych.

REKLAMA

Zobacz też: Flota kurierska - nie tylko samochody!

Dobra firma kurierska podejmie się najbardziej nieprawdopodobnych transportów. Dowód? 40-tonowa lokomotywa, która pojechała z Wrześni do Sosnowca. Zamiast po szynach – na lawecie. Po uzyskaniu zezwoleń, niezbędnych do transportu tak dużego obiektu, 9-metrowa lokomotywa została za pomocą dźwigów załadowana na platformę niskopodłogową i wyruszyła w drogę. Przewóz możliwy był jedynie nocą. Ciężarówka, przewożąca parowóz, eskortowana była przez specjalistyczny samochód – pilota, a całość zestawu, na który składał się ciągnik i platforma, mierzył 25 m. Już następnego dnia po załadunku klient mógł cieszyć się widokiem parowozu w swoim zakładzie.

Wyzwania wpisane w branżę kurierską

Gdy jedna z firm motoryzacyjnych, zlokalizowanych na południu Polski, znacznie zwiększyła produkcję, zwróciła się do TNT Express z zadaniem zaaranżowania bardzo precyzyjnych dostaw komponentów wprost na linie produkcyjne swojego kontrahenta. Chodziło o transporty do Szwecji, Francji, Holandii i Belgii. W okresie zaledwie miesiąca zostało zrealizowanych 59 przelotów specjalnie wyczarterowanymi samolotami. Usługi obejmowały: odbiór towaru w zakładzie w Polsce, kompleksową obsługę na lotnisku w Katowicach, uzyskanie   niezbędnych  pozwoleń, sporządzenie dokumentacji, przelot i dostawę do zakładu klienta. Dzięki  zastosowaniu tego typu rozwiązań kontrahent polskiej firmy mógł płynnie realizować  produkcję, bez narażania się na kosztowne przestoje.

Zobacz też: Przyczepa kempingowa a system viaToll

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czarter samolotu w 20 minut lub transport tkanek

REKLAMA

"Pewnego dnia o godz. 16.00 otrzymaliśmy zapytanie dotyczące pilnego przesłania  komponentów  na linię produkcyjną. Towar, o łącznej  wadze 930 kg, miał dotrzeć do Szwecji do godz. 6:30 kolejnego dnia – w innym przypadku zleceniodawca musiałby zatrzymać linię produkcyjną, co oznaczałoby  ogromne  koszty.  Wystarczyło 20 min. aby sprawdzić możliwości aranżacji  czarteru, uzyskać akceptację klienta i zlecić przylot samolotu." - informuje Aleksandra Stasiak z działu public relations TNT Express.

Do najgłośniejszych transportów specjalistycznych należy przewóz tkanek „toruńskich łabędzi”, zarażonych wirusem ptasiej grypy. Firma kurierska transportowała je w 2006 z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do brytyjskiego laboratorium VLA Weybridge (New Haw,  Addlestone, Surrey).

Zobacz też: Carpooling – sposób na drogie paliwo

Transportowało ważącą ponad tonę część zamienną dla statku, który uległ awarii u wybrzeży Nowej Zelandii. Armator musiał szybko znaleźć firmę, która dostarczyłaby część łożyska do statku, oddalonego o 17 000 km i 10 stref czasowych od Szczecina. TNT podjęło się zadania: część silnika podróżowała w drewnianej skrzyni, którą poddano procesowi fumigacji (obróbce cieplnej by wyeliminować bakterie i grzyby). Statek został naprawiony i mógł kontynuować rejsy.

Tekst: Aleksandra Stasiak

Boeing cargo
TNT Express
Transport lokomotywy
TNT Express
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA