REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport specjalistyczny - co transportują firmy kurierskie?

Subskrybuj nas na Youtube
Transport zastawki serca w Centrum Zdrowia Dziecka
Transport zastawki serca w Centrum Zdrowia Dziecka
TNT Express

REKLAMA

REKLAMA

Przesyłki kurierskie to nie tylko paczki i dokumenty. Każdego dnia firmy kurierskie dostarczają ładunki na drugi koniec świata. Co najciekawsze, z usług kurierów nie korzystają tylko przedsiębiorstwa, transportowane są także żywe tkanki z instytucji państwowych.

Przesyłki ratujące życie, a nawet lokomotywy

TNT Express transportuje najbardziej wymagające materiały i substancje. Za pośrednictwem usługi Cold Chain Transport firma przewozi zastawki serca do przeszczepu. Z tego serwisu, przeznaczonego dla przesyłek szczególnie wrażliwych na zmianę temperatury, korzysta Bank Zastawek Serca Centrum Zdrowia Dziecka, aranżując ok. 5 transportów tygodniowo. Dzięki zastosowaniu specjalnych opakowań Medpak Thermo i urządzeń do pomiaru temperatury przewożone substancje nie zmieniają składu chemicznego pod wpływem wahań temperatury. Usługa zapewnia ekspresowy przewóz m.in. próbek klinicznych, organów do transplantacji, płynów ustrojowych, substancji chemicznych.

REKLAMA

Zobacz też: Flota kurierska - nie tylko samochody!

Dobra firma kurierska podejmie się najbardziej nieprawdopodobnych transportów. Dowód? 40-tonowa lokomotywa, która pojechała z Wrześni do Sosnowca. Zamiast po szynach – na lawecie. Po uzyskaniu zezwoleń, niezbędnych do transportu tak dużego obiektu, 9-metrowa lokomotywa została za pomocą dźwigów załadowana na platformę niskopodłogową i wyruszyła w drogę. Przewóz możliwy był jedynie nocą. Ciężarówka, przewożąca parowóz, eskortowana była przez specjalistyczny samochód – pilota, a całość zestawu, na który składał się ciągnik i platforma, mierzył 25 m. Już następnego dnia po załadunku klient mógł cieszyć się widokiem parowozu w swoim zakładzie.

Wyzwania wpisane w branżę kurierską

Gdy jedna z firm motoryzacyjnych, zlokalizowanych na południu Polski, znacznie zwiększyła produkcję, zwróciła się do TNT Express z zadaniem zaaranżowania bardzo precyzyjnych dostaw komponentów wprost na linie produkcyjne swojego kontrahenta. Chodziło o transporty do Szwecji, Francji, Holandii i Belgii. W okresie zaledwie miesiąca zostało zrealizowanych 59 przelotów specjalnie wyczarterowanymi samolotami. Usługi obejmowały: odbiór towaru w zakładzie w Polsce, kompleksową obsługę na lotnisku w Katowicach, uzyskanie   niezbędnych  pozwoleń, sporządzenie dokumentacji, przelot i dostawę do zakładu klienta. Dzięki  zastosowaniu tego typu rozwiązań kontrahent polskiej firmy mógł płynnie realizować  produkcję, bez narażania się na kosztowne przestoje.

Zobacz też: Przyczepa kempingowa a system viaToll

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czarter samolotu w 20 minut lub transport tkanek

REKLAMA

"Pewnego dnia o godz. 16.00 otrzymaliśmy zapytanie dotyczące pilnego przesłania  komponentów  na linię produkcyjną. Towar, o łącznej  wadze 930 kg, miał dotrzeć do Szwecji do godz. 6:30 kolejnego dnia – w innym przypadku zleceniodawca musiałby zatrzymać linię produkcyjną, co oznaczałoby  ogromne  koszty.  Wystarczyło 20 min. aby sprawdzić możliwości aranżacji  czarteru, uzyskać akceptację klienta i zlecić przylot samolotu." - informuje Aleksandra Stasiak z działu public relations TNT Express.

Do najgłośniejszych transportów specjalistycznych należy przewóz tkanek „toruńskich łabędzi”, zarażonych wirusem ptasiej grypy. Firma kurierska transportowała je w 2006 z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do brytyjskiego laboratorium VLA Weybridge (New Haw,  Addlestone, Surrey).

Zobacz też: Carpooling – sposób na drogie paliwo

Transportowało ważącą ponad tonę część zamienną dla statku, który uległ awarii u wybrzeży Nowej Zelandii. Armator musiał szybko znaleźć firmę, która dostarczyłaby część łożyska do statku, oddalonego o 17 000 km i 10 stref czasowych od Szczecina. TNT podjęło się zadania: część silnika podróżowała w drewnianej skrzyni, którą poddano procesowi fumigacji (obróbce cieplnej by wyeliminować bakterie i grzyby). Statek został naprawiony i mógł kontynuować rejsy.

Tekst: Aleksandra Stasiak

Boeing cargo
TNT Express
Transport lokomotywy
TNT Express
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA