Jak wprowadzić samochód w poślizg? - Pendulum
REKLAMA
REKLAMA
Technika „Pendulum” zwana popularnie „wahadłem” lub „rybką” to metoda na zapoczątkowanie poślizgu nadsterownego, czyli innymi słowy sprawienie, aby samochód zamiatało tyłem. Polega na transferze masy auta z lewej strony na prawą bądź na odwrót, co pozwala na zerwanie przyczepności tylnych kół i nadsterowność.
REKLAMA
Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?
Można ją stosować w pojazdach z napędem na wszystkie koła lub tylko na tylne. Jej zadanie to destabilizacja samochodu, dokonywana w celu rozpoczęcia kontrolowanego poślizgu przy użyciu nadwyżki mocy (tzw. powerslide). Pomocna jest ona również przy wchodzeniu w niezwykle ciasne zakręty, gdzie powerslide nie jest jednak potrzebny. Im większa prędkość i mniejsza przyczepność, tym łatwiej wykonać ten manewr. Na asfalcie przy niewielkiej szybkości jest on trudny do wykonania bez “szybkiej” przekładni kierowniczej.
Zobacz również: Jak uniknąć poślizgu?
REKLAMA
Przy wykonywaniu tej techniki należy pamiętać o wyhamowaniu auta wcześniej, niż zwykle do prędkości pozwalającej na wejście w dany zakręt. Jeżeli kierowca o tym zapomni, nie będzie miał już miejsca na wykonanie wahadła i prawdopodobnie nie uda mu się wejść w zakręt z powodu podsterowności. Zakładając, że uda się wyhamować wystarczająco wcześnie przed zakrętem, nie hamując ani nie przyśpieszając należy wykonać następujące czynności:
1. Raptownie skręcamy w stronę przeciwną do zakrętu.
2. Bez zwłoki skręcasz w zakręt. W tym momencie tył powinien stracić część przyczepności i powinieneś zacząć się ślizgać (mniej lub bardziej).
REKLAMA
REKLAMA