Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu?
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana pasa ruchu to manewr, który wydaje się banalny. Niestety, jest to jedna z czynności, które wywołują największe emocje i najwięcej kontrowersji wśród kierowców. Prowadzący często irytują się, gdy jadący przed nimi kierowcy zbyt wolno lub zbyt natarczywie przemieszczają się z pasa na pas. Według badań przytoczonych przez Szkołę Jazdy Renault aż 44% kierowców drażni, gdy ktoś zmienia pas ruchu bez sygnalizacji kierunkowskazem.
REKLAMA
Zobacz też: Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu?
Zasady ruchu drogowego jasno określają, że gdy dwaj kierowcy poruszają się po skrajnych pasach ruchu, a znajdują się na drodze trzypasmowej, to w przypadku, gdy obaj będą chcieli wjechać na środkowy, pierwszeństwo ma ten z prawej strony. Niestety przy okazji zmiany pasa ruchu łatwo o kolizję i to bardzo często z powodu roztargnienia kierowców, którzy teoretycznie mają pierwszeństwo. Po pierwsze notoryczne są przypadki, gdy kierowcy jadący po prawym pasie nagle zjeżdżają na środkowy nie starając się nawet zwrócić uwagi na to, że kierowca samochodu, który jechał po skrajnie lewym pasie wcześniej rozpoczął manewr i jest już w połowie środkowego pasa. Takie sytuacje mają miejsce nie tylko podczas jazdy, lecz również podczas mijania się samochodów w korku, gdy prowadzący polują, by wjechać w lukę na środkowym pasie.
Zobacz też: Pojazdy uprzywilejowane: jak się wobec nich zachowywać? Jakie mają przywileje?
Częstą na polskich drogach jest sytuacja, w której na drodze dwupasmowej któryś z pasów się kończy. W takim przypadku, kierowca zmuszony do zmiany pasa ruchu nie ma pierwszeństwa. Niemniej z szacunku dla czasu swojego i innych użytkowników drogi, warto zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu na tyle, by umożliwić płynny wjazd na sąsiedni pas, kierowcy, którego pas się kończy. Z kolei kierowcy, którzy mają zamiar zmienić pas, warto by po pierwsze włączyli kierunkowskaz, po drugie zamiast gwałtownie hamować, w miarę możliwości zrównali prędkość z autami poruszającymi się obok. W takich warunkach wjazd pomiędzy jadące w sznurku auta odbędzie się płynnie, bez konieczności zbędnego wytracania prędkości.
Zobacz też: Hamowanie pulsacyjne: jak je bezpiecznie wykonać?
Kierunkowskaz ułatwia rozeznanie w sytuacji na drodze
Wciąż po polskich drogach porusza się specyficzna grupa kierowców, która nie używa kierunkowskazów. Często takie zachowanie jest przyczyną powstawania wielu nieporozumień i zatorów w ruchu. Kierowcy używający kierunkowskazów odpowiednio wcześniej przed wykonaniem manewru dają szansę pozostałym uczestnikom ruchu w zorientowaniu się w sytuacji i ułatwieniu wykonania założonego manewru.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA