REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samochodem wyciągać po pochylni łódkę z wody, gdy nie ma slipu ani dźwigu?

Jakubowski Ryszard
Przed wepchnięciem wózka do wody należy opuścić i dobrze zamocować jego kółko manewrowe (pod dyszlem) oraz przywiązać dobrym węzłem cumę do dyszla. fot. Newspress
Przed wepchnięciem wózka do wody należy opuścić i dobrze zamocować jego kółko manewrowe (pod dyszlem) oraz przywiązać dobrym węzłem cumę do dyszla. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Dziś niemal wszystkie mariny w ośrodkach żeglarskich są wyposażone w slipy lub dźwigi, umożliwiające łatwe wodowanie lub wyciąganie łódek z wody. Czasem jednak trzeba wrócić do metod tradycyjnych, np. gdy zostanie zerwana linia energetyczna, dostarczająca prąd do silników slipu.

Jeżeli łódka jest mała i lekka i mamy kilka osób do pomocy, problem praktycznie nie istnieje. Natomiast gdy łódka jest większa, o dużym zanurzeniu, zaczynają się kłopoty. Aby ją wyciągnąć, konieczna jest pochylnia o bardzo małym, kilkustopniowym nachyleniu oraz długa i bardzo mocna cuma.

REKLAMA

Zobacz również: Jak parkować z przyczepą campingową?

REKLAMA

Po doholowaniu łódki na miejsce trzeba umieścić pod nią wózek, dopasowany do jej kształtów. Przedtem należy zdemontować z niego wszystkie lampy, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się poważne usterki w ich działaniu. W większości wózków istnieje możliwość łatwego zdemontowania listwy z lampami i tablicą rejestracyjną. Jeżeli nie, po wyciągnięciu łódki należy starannie osuszyć wnętrza kloszy lamp i oprawki żarówek, następnie pokryć je preparatem antykorozyjnym o zdolności wypierania wody, np WD-40 lub „Elektrosolem”.

Przed wepchnięciem wózka do wody należy opuścić i dobrze zamocować jego kółko manewrowe (pod dyszlem) oraz przywiązać dobrym węzłem cumę do dyszla. Zapobiegnie to przypadkowemu utopieniu wózka, gdyby przypadkiem trafił na ukryty pod wodą dół.

Zobacz również: O czym pamiętać w czasie holowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy łódka już zostanie prawidłowo ustawiona na wózku i do niego starannie zamocowana, można przystąpić do jej wyciągania. W tym celu należy ustawić samochód w takim poziomym miejscu, aby jego koła miały możliwie najlepszą przyczepność do podłoża. Koniec cumy należy starannie przymocować do jego haka holowniczego. Następnie wszystko jeszcze raz dokładnie sprawdzić, aby uniknąć niespodzianek w postaci odwiązania się cumy lub wywrócenia wózka po najechaniu na podwodną przeszkodę lub wjechaniu na grząski grunt. Trzeba pamiętać, aby łódkę wyciągać w miarę możliwości pod kątem prostym do linii brzegowej. Im kąt będzie ostrzejszy tym łatwiej o wywrotkę. Podczas wyciągania należy unikać jazdy na tzw. półsprzęgle.

Przed rozpoczęciem wyciągania należy zadbać o to, aby w pobliżu cumy i wózka oraz na jego drodze nie znajdowały się żadne osoby.

Po wyciągnięciu łódki na brzeg natychmiast podłożyć pod koła wózka kliny, kamienie lub belki, aby uniemożliwić jego zsunięcie się do wody po odwiązaniu cumy od samochodu. Jego hamulec nie będzie działał aż do chwili wysuszenia nakładek hamulcowych! Najlepiej jednak, o ile to możliwe, wyciągnąć łódkę do miejsca poziomego i dopiero tam odwiązać cumę.

Opisana metoda wyciągania łódki dotyczy dna wybetonowanego, albo piaszczystego i twardego. Dno muliste, miękkie nie pozwoli na wyciągnięcie łódki tą techniką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA