REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nauczyć się cofania z przyczepą po linii prostej?

Jakubowski Ryszard
Cofanie z przyczepą jest jednym z najtrudniejszych manewrów. fot. Newspress
Cofanie z przyczepą jest jednym z najtrudniejszych manewrów. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Cofanie z przyczepą jest jednym z najtrudniejszych manewrów. Trzeba tylko się tego nauczyć, poznając przy tym kilka tajemnic, a cofanie z przyczepą będzie tak proste jak jazda do tyłu samochodem bez przyczepy.

Ponieważ programy kursów dla przyszłych kierowców nie przewidują w ogóle nauki jazdy z przyczepą i nie uczą tego instruktorzy podczas jazd doszkalających, posiąść tę wiedzę trzeba samodzielnie, pomagając sobie fachową literaturą i korzystając z wiedzy kierowców, którzy ten etap wtajemniczenia mają za sobą.

REKLAMA

Cofanie z przyczepą musi poprzedzić kilka ważnych czynności. Najpierw należy sprawdzić, czy za przyczepą i po jej bokach jest dostatecznie dużo miejsca. Przyczepa bardzo ogranicza widoczność, a z miejsca kierowcy zwykle nie widać, gdzie ona się kończy. Dlatego trzeba wysiąść z samochodu, aby upewnić się, że nic nie stanie na przeszkodzie bezpiecznej jeździe do tyłu.

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

Planując cofanie z przyczepą należy upewnić się, że w pobliżu nie bawią się dzieci, oraz że nie ma jakichś słabo widocznych przeszkód, np. metalowych słupków wmurowanych w drogę. Należy zwrócić uwagę na wszystko, co w jakiś sposób może przeszkodzić w cofaniu, albo może zagrozić innym użytkownikom drogi i ich pojazdom. Najlepiej mieć do pomocy inną osobę.

Zanim wyruszysz

Przed ruszeniem trzeba jeszcze raz obejrzeć się, albo popatrzeć w lusterka. A potem, po włączeniu biegu wstecznego delikatnie puszczając sprzęgło pozwolić samochodowi bardzo wolno toczyć się do tyłu. Jeżeli przyczepa jest niska, można kontrolować sytuację za nią i to, co się z nią dzieje, patrzeć do tyłu przez tylną szybę. Gorzej, gdy jest to wysoka przyczepa kempingowa albo, gdy przyczepa ma rozpiętą na stelażu plandekę. W tej sytuacji najlepiej zapewnić sobie pomoc innej osoby. Musi to być ktoś, kto chodzi zna zasady bezpiecznego cofania z przyczepą; może to być inny kierowca. Konieczne jest opanowanie jazdy do tyłu bez oglądania się, korzystając jedynie z zewnętrznych lusterek wstecznych.

Zobacz również: Jak zachowywać się, kiedy ktoś nas wyprzedza?

REKLAMA

Jeżeli po ruszeniu przyczepa nie zachowuje prostolinijnego toru jazdy, oznacza to, że jej oś poprzeczna nie była dokładnie prostopadłą do osi samochodu, a ściślej, nie była równoległa do osi jego tylnych kół. Pojedzie ona prosto do tyłu tylko wtedy, gdy będą spełnione dwa warunki: jej oś podłużna będzie dokładnie leżała w przedłużeniu podłużnej osi samochodu oraz samochód będzie miał przednie koła ustawione do jazdy po prostej. Nie zawsze oba te warunki są spełnione równocześnie. Nieraz trzeba kilka razy przerywać manewr i ruszać do przodu, aby wyrównać osie samochodu i przyczepy.

Ćwiczenia w cofaniu z przyczepą należy przeprowadzić w terenie, gdzie nie będą one nikomu przeszkadzały, najlepiej pod okiem osoby, która ma opanowaną sztukę jazdy z przyczepą i potrafi się swoją wiedzą dzielić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA