Jak uniknąć zderzenia czołowego?
REKLAMA
REKLAMA
Niebezpieczeństwo wynika z sumy prędkości obu zderzających się pojazdów. Oznacza to, że gdy dwa samochody, jadą w chwili zderzenia, z bardzo bezpieczną prędkością 30 km/godz. to sumaryczna prędkość wynosi 60 km/godz. Skutki wypadku są takie, jakby każdy z nich uderzył w ścianę betonową z prędkością 60 km/godz. Takiego uderzenia nie wytrzyma konstrukcja żadnego z powszechnie używanych samochodów.
REKLAMA
Zobacz również: Jak zachować się podczas kolizji?
REKLAMA
Nie zawsze zderzenie czołowe jest winą złej woli lub braku rozwagi jednego z kierowców. Czasem może doprowadzić do niego awaria pojazdu bądź próba uniknięcia najechania na pieszego lub jakąś przeszkodę na drodze albo zaśnięcie za kierownicą.
Ponieważ uniknięcie zderzenia czołowego jest niesłychanie trudne, należy przede wszystkim starać się ograniczyć jego skutki. A więc przede wszystkim zmniejszyć maksymalnie prędkość przez gwałtowne hamowanie, jednocześnie starając się usunąć z drogi pojazdowi, który znalazł się na niewłaściwym pasie ruchu. Często ucieczka na pobocze może okazać się ratunkiem. Niestety, nie zawsze. Warto więc pamiętać, że nawet wpadnięcie do przydrożnego rowu przy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę jest o wiele mniej groźne w skutkach, niż zderzenie czołowe!
Jeżeli między zaistnieniem okoliczności sprzyjających zderzeniu czołowemu a chwilą, kiedy ono może potencjalnie nastąpić jest trochę czasu, nawet 1-2 sekundy, trzeba ocenić sytuację i jak najszybciej podjąć decyzję. W niektórych przypadkach może pomóc wjechanie na przeciwległy pas ruchu, czyli minięcie się pojazdów „ po angielsku”. Może to być konieczne, gdy nadjeżdżający pojazd ma awarię układu kierowniczego, albo urwało mu się lewe przednie koło i nie ma żadnej zdolności manewrowej. To rozwiązanie trzeba jednak traktować jako ostateczność, a nie jako jedną z reguł.
Zobacz również: Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?
Każdy kierowca powinien mieć przygotowane różne scenariusze, związane z tzw. nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze. Tych sytuacji nie jest aż tak wiele, dlatego na większość z nich można być przygotowanym. Wcześniejsze znalezienie rozwiązań pozwoli na uniknięcie wielu niespodzianek i ocali niejedno życie.
REKLAMA
REKLAMA