REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zielona strzałka – jak się zachować

Tomasz Korniejew
Zielona strzałka – jak się zachować
Zielona strzałka – jak się zachować

REKLAMA

REKLAMA

Zielona strzałka pozwalająca na warunkowy skręt, gdy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, wywołuje co jakiś czas dyskusję o jej likwidacji. W jaki sposób się zachować, gdy natkniemy się na zieloną strzałkę?

Rodzaje „zielonych strzałek”

 Przepisy ruchu drogowego obowiązujące w krajach Unii Europejskiej dopuszczają możliwość warunkowego przejazdu przez skrzyżowanie w przypadku, gdy ruch zatrzymuje czerwone światło.

REKLAMA

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem na wielu polskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną była metalowa tabliczka z namalowaną zieloną strzałką, która stale zezwalała na warunkowy skręt w prawo.

Jakieś dziesięć lat temu prawo zabroniło stosowania tego typu sygnalizacji i zielone strzałki zniknęły z polskich ulic. Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie, znaki te zaczęły być coraz częściej stosowane w krajach Europy Zachodniej.

Zobacz też: Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

REKLAMA

Na efekt zdjęcia znaków zezwalających na warunkowy skręt w prawo nie trzeba było długo czekać. Kierowcy natychmiast utknęli w gigantycznych korkach. Osoby odpowiedzialne za zamieszanie zreflektowały się i przywróciły ograniczoną możliwość stosowania znaków zezwalających na warunkowy skręt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto być świadomym, że w Europie stosuje się nie tylko zielone strzałki zezwalające na skręt w prawo lub w lewo. Na przykład we Francji, sygnalizatory zezwalające na warunkowy przejazd na czerwonym świetle mają barwę pomarańczową. Co ciekawsze zdarzają się skrzyżowania, na których zezwalają warunkowo nawet przejechać skrzyżowanie na wprost.

Zobacz też: Mandat za zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie!

Zasady postępowania przy skręcie warunkowym

Gdy natkniemy się na skrzyżowanie, na którym sygnalizator zezwala na warunkowe skręt w prawo, w lewo lub przejazd prosto, jesteśmy zobligowani do bezwzględnego zatrzymania samochodu przed sygnalizatorem. Po przepuszczeniu pieszych, dla których świeci się światło zielone oraz upewnieniu się, że nikomu z pierwszeństwem przejazdu nie zajedziemy drogi możemy przejechać przez skrzyżowanie.

Istotne jest, że nie zatrzymanie się przed sygnalizatorem tylko (nawet powolny) przejazd mimo świecenia zielonej strzałki jest traktowane jako przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle (mandat od 300 do 500 zł i 6 punktów karnych).

Zobacz też: Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA