Strefa zamieszkania. Zasady ruchu za znakiem D-40
REKLAMA
REKLAMA
- Kto ma pierwszeństwo w strefie zamieszkania?
- Ile można jechać strefie zamieszkania?
- Strefa zamieszkania. Zasady dotyczące progów spowalniających
- Strefa zamieszkania: czy można parkować?
- Strefa zamieszkania a strefa ruchu
Kto ma pierwszeństwo w strefie zamieszkania?
Zasady pierwszeństwa obowiązujące w strefie zamieszkania są trzy. Mowa o:
REKLAMA
- wszystkie skrzyżowania w strefie ruchu są skrzyżowaniami równorzędnymi. To oznacza, że pierwszeństwo przejazdu wyznacza zasada prawej dłoni.
- pojazd wyjeżdżający ze strefy ruchu zawsze włącza się do ruchu. To oznacza, że jego kierowca musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym autom.
- w strefie ruchu absolutne pierwszeństwo mają piesi. I nie dotyczy ono przejść dla pieszych. Tych się bowiem nie wyznacza. Nie ma takiej potrzeby, bo pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych, może poruszać się całą szerokością drogi.
Ile można jechać strefie zamieszkania?
Znak D-40 "Strefa ruchu" automatycznie narzuca ograniczenie prędkości. Pojazd może się poruszać maksymalnie 20 km/h. Taki limit nie musi być stwierdzony za pomocą żadnego innego znaku drogowego. Znak B-33 "Ograniczenie prędkości" np. z wyższym lub niższym limitem pojawia się tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy zarządca drogi uzna, że konieczne jest podwyższenie lub obniżenie prędkości.
Strefa zamieszkania. Zasady dotyczące progów spowalniających
W strefie zamieszkania wyznaczony został niski limit prędkości. W związku z tym ustawodawca podjął jeszcze jedną decyzję. Jeżeli zarządca drogi wyznaczy progi spowalniające, nie będzie musiał informować o ich obecności kierowcę za pomocą znaku A-11a "Próg zwalniający".
Strefa zamieszkania: czy można parkować?
Możliwość zatrzymania pojazdu została oczywiście dopuszczona w strefie zamieszkania. Tyle że także w tej kwestii pojawiają się zasadnicze ograniczenia. A te określa art. 49 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi wyraźnie że "zabrania się postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu". W skrócie, zarządca drogi nie ustawił znaku D-18 "Parking" i nie określił sposobu zatrzymania auta, parkować nie można.
Strefa zamieszkania a strefa ruchu
Różnica między strefą zamieszkania a strefą ruchu jest dość oczywista. O ile w strefie zamieszkania obowiązują specjalne reguły dostosowane do ruchu pieszych, o tyle w strefie ruchu obowiązują wszystkie zasady i przepisy kodeksu ruchu drogowego. Należy zatem stosować się do znaków i sygnałów, a do tego policja może podjąć interwencję bez wezwania na miejsce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.