Znak pierwszeństwa przejazdu: do kiedy obowiązuje?
REKLAMA
REKLAMA
Znak pierwszeństwa przejazdu: do kiedy obowiązuje?
Znak pierwszeństwa przejazdu to nic innego jak znak D-1 "Droga z pierwszeństwem". Jego definicja i przepisy jasno wskazują, że oznacza on wjazd na drogę, na której kierowca na każdym skrzyżowaniu ma pierwszeństwo. Taka definicja prowadzi zatem do jednego wniosku. Pierwszeństwo obowiązuje do miejsca, w którym zostanie odwołane. Tym zajmuje się z kolei znak D-2 "Koniec drogi z pierwszeństwem".
REKLAMA
Polecamy publikację: Samochód w firmie
Jakie znaki ustalają pierwszeństwo na drodze?
Jeżeli przy drodze kierowca widzi znak pierwszeństwa przejazdu, jednego może być pewien. Na drodze podporządkowanej pojawiają się oznaczenia informujące o konieczności ustąpienia tego pierwszeństwa. Mowa tu o znaku A-7 "Ustąp pierwszeństwa przejazdu" lub znaku B-20 "Stop".
Kiedy mam pierwszeństwo przejazdu? Jeszcze dwie kwestie.
Warto pamiętać jednak o jeszcze dwóch kwestiach.
- Po pierwsze droga z pierwszeństwem czasami ma przebieg tzw. łamany. Kwestia ta zostanie wskazana na tablice T-6a. Zarządca drogi może chcieć też zaznaczyć przebieg dróg podporządkowanych – to z kolei rola przypisana tabliczce T-6b. W przypadku pierwszeństwa łamanego kierowca nie jest zwalniany z obowiązku sygnalizowania manewru skrętu – nawet jeżeli tak prowadzi pierwszeństwo.
- Po drugie pomimo jazdy drogą z pierwszeństwem, warto stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Jeżeli kierujący widzi na drodze podporządkowanej szybko zbliżające się auto, powinien je uważnie obserwować, a w razie potrzeby zwolnić czy zahamować. To może pozwolić uniknąć wypadku – pierwszeństwo nie zawsze należy forsować na siłę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.