Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia?
REKLAMA
REKLAMA
Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia? Nie zawsze!
Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie: znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia. Ustawodawca przewidział jednak również wyjątek, a ten dotyczy sytuacji, w której przepisy szczególne mówią inaczej. Świetny przykład stanowi znak B-21 "Zakaz skręcania w lewo" i znak B-22 "Zakaz skręcania w prawo". Obowiązuje one dopiero na najbliższym skrzyżowaniu – mogą być jednak ustawione dużo wcześniej. Zasadę taką wprowadza też np. tabliczka T-21 wskazująca po jakiej odległości zakaz obowiązuje.
REKLAMA
Gdzie obowiązuje znak zakazu?
Mówiąc o miejscu obowiązywania znaków zakazu warto wspomnieć o jeszcze kilku przypadkach. Po pierwsze chodzi o sytuację, w której znak zakazu pojawił się pod znakiem E-17a (tabliczka miejscowości) lub D-42 "Teren zabudowany". W takim przypadku obowiązuje na całym obszarze, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
Czasami znak zakazu dotyczy określonego odcinka drogi
Po drugie znaki zakazu mogą obowiązywać na określonych odcinkach. Tak stanie się w przypadku, w którym oznaczenie zostanie uzupełnione tabliczką T-21, wskazującą kierunek i odległość. Po trzecie umieszczony na znaku zakazu albo tabliczce napis określający dni lub okres doby oznacza, że zakaz obowiązuje tylko w tym czasie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.