REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Znaki zmiennej treści są nośnikiem konkretnej informacji. Tylko że informacja ta może się zmieniać w zależności od potrzeb ruchu drogowego.

Znaki drogowe w Polsce? To nie tylko stałe tablice!

Znaki drogowe pełnią szereg funkcji. Informują o sposobie jazdy, ograniczają prędkość, mówią o okresowo występujących utrudnieniach, ostrzegają o innych zagrożeniach czy informacją o sytuacji na drodze i kierunkach, w których można nią dojechać. I choć w Polsce znaki drogowe kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi, czyli takimi wykonanymi z blachy i wkopywanymi przy drogach, na tym możliwości tego rynku nie kończą się.

REKLAMA

Znaki zmiennej treści, czyli nowy sposób informowania kierowców

Obok znaków konwencjonalnych stosowane są też znaki pryzmatyczne, tzw. PVMS. Przypominają zwykłe znaki drogowe i mogą pokazywać jedną z trzech ustalonych wcześniej treści. Zmiana nadawanego znaku realizowana jest poprzez obrót elementów ruchomych w postaci graniastosłupów o podstawie trójkątnej, tzw. pryzm. Kolejnym typem są znaki zmiennej treści, czyli tzw. VMS. W ich przypadku rysunki znaków i komunikaty wyświetlane są za pomocą diod LED. Znaki tego typu można zobaczyć zarówno na bramownicach nad drogą, jak i na urządzeniach mobilnych VMS.

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

GDDKiA

Znaki zmiennej treści – informacja jest wiążąca!

Warto w tym punkcie wspomnieć, że kierowcy mają najpoważniejszy problem ze znakami zmiennej treści VMS. Powód? Uznają je za sugestię. Komunikaty wskazywane przez nie sugestią natomiast nie są. To obowiązujące zgodnie z literą prawa wyznaczniki ruchu drogowego! Ignorowanie zawartych na nich informacji zakończy się zatem... mandatem karnym!

Jak regulować dynamicznie ruchem? Pomogą znaki zmiennej treści

No dobrze, ale skąd w ogóle pomysł, aby stosować znaki zmiennej treści VMS? To pozwala na reagowanie i regulowanie aktualnej sytuacji drogowej. Ograniczenie prędkości może wiązać się np. wypadkiem, pracami prowadzonymi w pasie drogowym. Identyczną rolę mogą pełnić ostrzeżenia czy znaki informacyjne wyświetlane na tablicach umieszczanych nad drogami. A tak rozbudowana rola sprawia, że liczba znaków zmiennej treści na sieci dróg krajowych będzie systematycznie rosnąć.

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

GDDKiA

System zarządzania i kluczowe znaki zmiennej treści

Kolejne znaki zmiennej treści będą stawiane w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym opartym na sieci TEN-T. W etapie I GDDKiA stawia na Inteligentne Systemy Transportowe (ITS). Po tym etapie powstanie Krajowy System Zarządzania Ruchem, wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia pozyskujące informacje m.in. o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą. Kluczową rolę ogrywają w tym przypadku właśnie znaki zmiennej treści. To one pokażą dane o czasach przejazdu na poszczególnych trasach, informacje o stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także dane meteorologiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Materiały prasowe GDDKiA

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Łukasz Minkiewicz
GDDKiA
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA