REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
/
Krzysztof Nalewajko
/
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Znaki zmiennej treści są nośnikiem konkretnej informacji. Tylko że informacja ta może się zmieniać w zależności od potrzeb ruchu drogowego.

Znaki drogowe w Polsce? To nie tylko stałe tablice!

Znaki drogowe pełnią szereg funkcji. Informują o sposobie jazdy, ograniczają prędkość, mówią o okresowo występujących utrudnieniach, ostrzegają o innych zagrożeniach czy informacją o sytuacji na drodze i kierunkach, w których można nią dojechać. I choć w Polsce znaki drogowe kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi, czyli takimi wykonanymi z blachy i wkopywanymi przy drogach, na tym możliwości tego rynku nie kończą się.

REKLAMA

Znaki zmiennej treści, czyli nowy sposób informowania kierowców

Obok znaków konwencjonalnych stosowane są też znaki pryzmatyczne, tzw. PVMS. Przypominają zwykłe znaki drogowe i mogą pokazywać jedną z trzech ustalonych wcześniej treści. Zmiana nadawanego znaku realizowana jest poprzez obrót elementów ruchomych w postaci graniastosłupów o podstawie trójkątnej, tzw. pryzm. Kolejnym typem są znaki zmiennej treści, czyli tzw. VMS. W ich przypadku rysunki znaków i komunikaty wyświetlane są za pomocą diod LED. Znaki tego typu można zobaczyć zarówno na bramownicach nad drogą, jak i na urządzeniach mobilnych VMS.

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści

/

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

/

GDDKiA

Znaki zmiennej treści – informacja jest wiążąca!

Warto w tym punkcie wspomnieć, że kierowcy mają najpoważniejszy problem ze znakami zmiennej treści VMS. Powód? Uznają je za sugestię. Komunikaty wskazywane przez nie sugestią natomiast nie są. To obowiązujące zgodnie z literą prawa wyznaczniki ruchu drogowego! Ignorowanie zawartych na nich informacji zakończy się zatem... mandatem karnym!

Jak regulować dynamicznie ruchem? Pomogą znaki zmiennej treści

No dobrze, ale skąd w ogóle pomysł, aby stosować znaki zmiennej treści VMS? To pozwala na reagowanie i regulowanie aktualnej sytuacji drogowej. Ograniczenie prędkości może wiązać się np. wypadkiem, pracami prowadzonymi w pasie drogowym. Identyczną rolę mogą pełnić ostrzeżenia czy znaki informacyjne wyświetlane na tablicach umieszczanych nad drogami. A tak rozbudowana rola sprawia, że liczba znaków zmiennej treści na sieci dróg krajowych będzie systematycznie rosnąć.

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści

/

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

/

GDDKiA

System zarządzania i kluczowe znaki zmiennej treści

Kolejne znaki zmiennej treści będą stawiane w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym opartym na sieci TEN-T. W etapie I GDDKiA stawia na Inteligentne Systemy Transportowe (ITS). Po tym etapie powstanie Krajowy System Zarządzania Ruchem, wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia pozyskujące informacje m.in. o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą. Kluczową rolę ogrywają w tym przypadku właśnie znaki zmiennej treści. To one pokażą dane o czasach przejazdu na poszczególnych trasach, informacje o stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także dane meteorologiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Materiały prasowe GDDKiA

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
/
Łukasz Minkiewicz
/
GDDKiA
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
/
Krzysztof Nalewajko
/
GDDKiA
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
/
Krzysztof Nalewajko
/
GDDKiA
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA