Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
REKLAMA
REKLAMA
Znaki drogowe w Polsce? To nie tylko stałe tablice!
Znaki drogowe pełnią szereg funkcji. Informują o sposobie jazdy, ograniczają prędkość, mówią o okresowo występujących utrudnieniach, ostrzegają o innych zagrożeniach czy informacją o sytuacji na drodze i kierunkach, w których można nią dojechać. I choć w Polsce znaki drogowe kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi, czyli takimi wykonanymi z blachy i wkopywanymi przy drogach, na tym możliwości tego rynku nie kończą się.
REKLAMA
Znaki zmiennej treści, czyli nowy sposób informowania kierowców
Obok znaków konwencjonalnych stosowane są też znaki pryzmatyczne, tzw. PVMS. Przypominają zwykłe znaki drogowe i mogą pokazywać jedną z trzech ustalonych wcześniej treści. Zmiana nadawanego znaku realizowana jest poprzez obrót elementów ruchomych w postaci graniastosłupów o podstawie trójkątnej, tzw. pryzm. Kolejnym typem są znaki zmiennej treści, czyli tzw. VMS. W ich przypadku rysunki znaków i komunikaty wyświetlane są za pomocą diod LED. Znaki tego typu można zobaczyć zarówno na bramownicach nad drogą, jak i na urządzeniach mobilnych VMS.
Znaki zmiennej treści – informacja jest wiążąca!
Warto w tym punkcie wspomnieć, że kierowcy mają najpoważniejszy problem ze znakami zmiennej treści VMS. Powód? Uznają je za sugestię. Komunikaty wskazywane przez nie sugestią natomiast nie są. To obowiązujące zgodnie z literą prawa wyznaczniki ruchu drogowego! Ignorowanie zawartych na nich informacji zakończy się zatem... mandatem karnym!
Jak regulować dynamicznie ruchem? Pomogą znaki zmiennej treści
No dobrze, ale skąd w ogóle pomysł, aby stosować znaki zmiennej treści VMS? To pozwala na reagowanie i regulowanie aktualnej sytuacji drogowej. Ograniczenie prędkości może wiązać się np. wypadkiem, pracami prowadzonymi w pasie drogowym. Identyczną rolę mogą pełnić ostrzeżenia czy znaki informacyjne wyświetlane na tablicach umieszczanych nad drogami. A tak rozbudowana rola sprawia, że liczba znaków zmiennej treści na sieci dróg krajowych będzie systematycznie rosnąć.
System zarządzania i kluczowe znaki zmiennej treści
Kolejne znaki zmiennej treści będą stawiane w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym opartym na sieci TEN-T. W etapie I GDDKiA stawia na Inteligentne Systemy Transportowe (ITS). Po tym etapie powstanie Krajowy System Zarządzania Ruchem, wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia pozyskujące informacje m.in. o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą. Kluczową rolę ogrywają w tym przypadku właśnie znaki zmiennej treści. To one pokażą dane o czasach przejazdu na poszczególnych trasach, informacje o stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także dane meteorologiczne.
Źródło: Materiały prasowe GDDKiA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.