REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Znaki zmiennej treści są nośnikiem konkretnej informacji. Tylko że informacja ta może się zmieniać w zależności od potrzeb ruchu drogowego.

Znaki drogowe w Polsce? To nie tylko stałe tablice!

Znaki drogowe pełnią szereg funkcji. Informują o sposobie jazdy, ograniczają prędkość, mówią o okresowo występujących utrudnieniach, ostrzegają o innych zagrożeniach czy informacją o sytuacji na drodze i kierunkach, w których można nią dojechać. I choć w Polsce znaki drogowe kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi, czyli takimi wykonanymi z blachy i wkopywanymi przy drogach, na tym możliwości tego rynku nie kończą się.

REKLAMA

Znaki zmiennej treści, czyli nowy sposób informowania kierowców

Obok znaków konwencjonalnych stosowane są też znaki pryzmatyczne, tzw. PVMS. Przypominają zwykłe znaki drogowe i mogą pokazywać jedną z trzech ustalonych wcześniej treści. Zmiana nadawanego znaku realizowana jest poprzez obrót elementów ruchomych w postaci graniastosłupów o podstawie trójkątnej, tzw. pryzm. Kolejnym typem są znaki zmiennej treści, czyli tzw. VMS. W ich przypadku rysunki znaków i komunikaty wyświetlane są za pomocą diod LED. Znaki tego typu można zobaczyć zarówno na bramownicach nad drogą, jak i na urządzeniach mobilnych VMS.

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

GDDKiA

Znaki zmiennej treści – informacja jest wiążąca!

Warto w tym punkcie wspomnieć, że kierowcy mają najpoważniejszy problem ze znakami zmiennej treści VMS. Powód? Uznają je za sugestię. Komunikaty wskazywane przez nie sugestią natomiast nie są. To obowiązujące zgodnie z literą prawa wyznaczniki ruchu drogowego! Ignorowanie zawartych na nich informacji zakończy się zatem... mandatem karnym!

Jak regulować dynamicznie ruchem? Pomogą znaki zmiennej treści

No dobrze, ale skąd w ogóle pomysł, aby stosować znaki zmiennej treści VMS? To pozwala na reagowanie i regulowanie aktualnej sytuacji drogowej. Ograniczenie prędkości może wiązać się np. wypadkiem, pracami prowadzonymi w pasie drogowym. Identyczną rolę mogą pełnić ostrzeżenia czy znaki informacyjne wyświetlane na tablicach umieszczanych nad drogami. A tak rozbudowana rola sprawia, że liczba znaków zmiennej treści na sieci dróg krajowych będzie systematycznie rosnąć.

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

GDDKiA

System zarządzania i kluczowe znaki zmiennej treści

Kolejne znaki zmiennej treści będą stawiane w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym opartym na sieci TEN-T. W etapie I GDDKiA stawia na Inteligentne Systemy Transportowe (ITS). Po tym etapie powstanie Krajowy System Zarządzania Ruchem, wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia pozyskujące informacje m.in. o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą. Kluczową rolę ogrywają w tym przypadku właśnie znaki zmiennej treści. To one pokażą dane o czasach przejazdu na poszczególnych trasach, informacje o stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także dane meteorologiczne.

Źródło: Materiały prasowe GDDKiA

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Łukasz Minkiewicz
GDDKiA
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA
Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA