Kara za spowodowanie wypadku
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest wypadek drogowy?
Z wypadkiem mamy do czynienia w przypadku, gdy w wyniku zdarzenia np. w ruchu drogowym ktoś (poza sprawcą) doznał obrażeń, których wyleczenie potrwa dłużej niż siedem dni lub poniósł śmierć.
REKLAMA
– Kwestię odpowiedzialności sprawcy uregulowano w art. 177 kodeksu karnego – powiedział mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy – Karze podlega osoba, która naruszyła, nawet nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowała nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba doznała obrażeń ciała. Za takie przewinienie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 – wskazuje mec. Brykczyński.
Co więcej, gdy w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć lub zostanie kaleką, wtedy kodeks karny przewiduje karę od 6 m-cy do 8 lat pozbawienia wolności.
Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje
Zbiegli z miejsca zdarzenia karani jak pijani
Jeżeli sprawca wypadku zbiegnie z miejsca zdarzenia sąd może orzec karę taką samą, jak w wypadku osób powodujących wypadek w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, czyli pozbawienia wolności w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
W takim przypadku, jeżeli w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć, zbiegły lub pijany sprawca może spędzić za kratkami dwanaście lat.
Warto podkreślić, że kary odnoszą się do sprawców wypadków, a sprawcami nie zawsze są kierowcy samochodów, mogą to być inni uczestnicy ruchu np. piesi czy rowerzyści.
Metodą na uniknięcie kary jest ścisłe przestrzeganie prawa o ruchu drogowym.
Zobacz też: Kolizja na parkingu, a policja
Źródło: materiały Prasowe Brykczynscy.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.